Jak rozliczyć bonifikatę otrzymaną po zakupie samochodu z UE
REKLAMA
RADA
Otrzymany rabat, gdy wpłynął na konto przed złożeniem deklaracji za wrzesień, należy rozliczyć w tej deklaracji. Gdy wpłynął po tym terminie, otrzymany rabat należy rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym wpłynął.
UZASADNIENIE
Sposób rozliczenia będzie zależeć od tego, kiedy powstał obowiązek podatkowy. W Państwa przypadku obowiązek podatkowy powstał prawdopodobnie we wrześniu. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem w miesiącu wystawienia faktury, pod warunkiem że została wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Dlatego, gdy również we wrześniu została wystawiona faktura, to obowiązek podatkowy powstał w tym miesiącu. Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić. Powiększamy ją o podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów (z wyjątkiem VAT) oraz o wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia. Tylko takie wydatki dodatkowe pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia powiększają podstawę opodatkowania.
Sposób rozliczenia tej transakcji zależy od tego, czy bonifikatę otrzymaliście Państwo przed złożeniem deklaracji czy po tej dacie:
Dla rozliczenia tej transakcji nie ma znaczenia, czy otrzymali Państwo fakturę korygującą od dostawcy, gdyż podstawą rozliczenia VAT jest faktura wewnętrzna korygująca.
• art. 31 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Agnieszka Jasiorowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat