REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kupiłam w Niemczech używany samochód ciężarowy. Na dokumentach zakupu jest NIP sprzedawcy. Tłumacz przysięgły przetłumaczył ten dokument jako umowę sprzedaży. W umowie tej określona jest kwota netto, 16% VAT i kwota brutto.

Jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla transakcji unijnych. Czy od takiej transakcji wystąpił obowiązek podatkowy? Czy może powinnam zaksięgować zakup jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, i nie robić deklaracji podsumowującej? Niestety, nie mam kontaktu ze sprzedawcą (nie odbiera telefonu) i nie mogę skorygować numeru NIP sprzedawcy. Co z zapłaconym VAT oraz potwierdzającym to VAT-25? Czy w tej sytuacji mogę wykazać w deklaracji VAT-7 zapłacony podatek jako podatek naliczony? Jeśli ww. transakcja ma być potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, jak wykazać ją w informacji podsumowującej?

RADA

Nabycie przedmiotowego samochodu stanowiło dla Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlega, między innymi, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (por. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług). O tym, kiedy występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, decyduje brzmienie przepisów art. 9-12 ustawy.

Z przepisów tych nie wynika, aby z powodu wystąpienia u polskiego podatnika wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów istotne było podanie przez sprzedawcę prawidłowego numeru VAT UE. Istotne jest natomiast, aby:
1) w wyniku dokonanej dostawy nabyty towar został wysłany lub przetransportowany z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 9 ust. 1 ustawy);
2) zarówno nabywca, jak i dostawca byli podatnikami VAT (art. 9 ust. 2 ustawy) oraz w stosunku do dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów występowali w takim charakterze. Nie ma natomiast znaczenia rejestracja VAT UE stron transakcji. Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dojść może również, gdy jedna ze stron lub obie strony transakcji nie są zarejestrowane jako podatnicy unijni;
3) nie miało zastosowania jedno z określonych w art. 10 ustawy wyłączeń wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z treści pytania nie wynika jednoznacznie, czy powyższe warunki są spełnione. Tym niemniej najprawdopodobniej tak właśnie jest. Przyjęcie takiego założenia oznaczałoby, że nabycie przedmiotowego samochodu stanowi dla Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Bez znaczenia jest fakt udokumentowania transakcji tylko umową sprzedaży, fakt naliczenia niemieckiego VAT oraz podanie błędnego numeru VAT (a przynajmniej błędnego symbolu kraju; żadne z państw członkowskich nie stosuje bowiem liter EG).

Przyjęcie takiego założenia oznaczałoby również, że obowiązek podatkowy powstał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy samochodu na Pani rzecz (art. 20 ust. 5 ustawy).

Jeśli chodzi o ujęcie takiego nabycia w informacji podsumowującej, to pozostaje ująć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez podawania numeru VAT kontrahenta. Lepiej ująć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez podawania numeru VAT kontrahenta, niż ujmować takie nabycie z podaniem błędnego numeru VAT UE.

W takim przypadku złożenie informacji VAT-23 oraz uzyskanie na jej podstawie zaświadczenia VAT-25 było jak najbardziej prawidłowe. Jeśli chodzi o uiszczony podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu, to podatek ten przede wszystkim powinien zostać wykazany w poz. 39 deklaracji VAT-7/7K złożonej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. W ramach tej samej deklaracji podatek ten może zostać potraktowany jako podatek naliczony i odliczony (w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K).
 

WAŻNE!
Uiszczony podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu należy wykazać w poz. 39 deklaracji VAT-7/7K złożonej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W żadnym razie zakupu samochodu nie należy rozliczać jako dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Aby dostawa taka wystąpiła, samochód musiałby być kupiony w Polsce. Tylko wówczas bowiem miejsce dokonania dostawy towarów znajdowałoby się w Polsce. Jest to warunek wystąpienia dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Nie można natomiast wykluczyć, że nie jest spełniony jeden (lub więcej) z wymienionych powyżej warunków wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (np. niemiecki sprzedawca samochodu nie był podatnikiem VAT), a w konsekwencji zakup przedmiotowego samochodu nie stanowił dla Pani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takim wypadku należałoby skorygować deklarację VAT-7/VAT-7 z wykazanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu. Następnie musiałaby Pani wystąpić o stwierdzenie nadpłaty podatku z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż został on wpłacony nienależnie, oraz złożyć wniosek VAT-24 w celu uzyskania nowego zaświadczenia VAT-25 (potwierdzającego nie uiszczenie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lecz brak obowiązku uiszczenia takiego podatku).
 

Podstawa prawna:
- art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9-12, art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 105 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA