REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kupiłam w Niemczech używany samochód ciężarowy. Na dokumentach zakupu jest NIP sprzedawcy. Tłumacz przysięgły przetłumaczył ten dokument jako umowę sprzedaży. W umowie tej określona jest kwota netto, 16% VAT i kwota brutto.

Jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla transakcji unijnych. Czy od takiej transakcji wystąpił obowiązek podatkowy? Czy może powinnam zaksięgować zakup jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, i nie robić deklaracji podsumowującej? Niestety, nie mam kontaktu ze sprzedawcą (nie odbiera telefonu) i nie mogę skorygować numeru NIP sprzedawcy. Co z zapłaconym VAT oraz potwierdzającym to VAT-25? Czy w tej sytuacji mogę wykazać w deklaracji VAT-7 zapłacony podatek jako podatek naliczony? Jeśli ww. transakcja ma być potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, jak wykazać ją w informacji podsumowującej?

RADA

Nabycie przedmiotowego samochodu stanowiło dla Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlega, między innymi, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (por. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług). O tym, kiedy występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, decyduje brzmienie przepisów art. 9-12 ustawy.

Z przepisów tych nie wynika, aby z powodu wystąpienia u polskiego podatnika wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów istotne było podanie przez sprzedawcę prawidłowego numeru VAT UE. Istotne jest natomiast, aby:
1) w wyniku dokonanej dostawy nabyty towar został wysłany lub przetransportowany z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 9 ust. 1 ustawy);
2) zarówno nabywca, jak i dostawca byli podatnikami VAT (art. 9 ust. 2 ustawy) oraz w stosunku do dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów występowali w takim charakterze. Nie ma natomiast znaczenia rejestracja VAT UE stron transakcji. Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dojść może również, gdy jedna ze stron lub obie strony transakcji nie są zarejestrowane jako podatnicy unijni;
3) nie miało zastosowania jedno z określonych w art. 10 ustawy wyłączeń wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z treści pytania nie wynika jednoznacznie, czy powyższe warunki są spełnione. Tym niemniej najprawdopodobniej tak właśnie jest. Przyjęcie takiego założenia oznaczałoby, że nabycie przedmiotowego samochodu stanowi dla Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Bez znaczenia jest fakt udokumentowania transakcji tylko umową sprzedaży, fakt naliczenia niemieckiego VAT oraz podanie błędnego numeru VAT (a przynajmniej błędnego symbolu kraju; żadne z państw członkowskich nie stosuje bowiem liter EG).

Przyjęcie takiego założenia oznaczałoby również, że obowiązek podatkowy powstał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy samochodu na Pani rzecz (art. 20 ust. 5 ustawy).

Jeśli chodzi o ujęcie takiego nabycia w informacji podsumowującej, to pozostaje ująć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez podawania numeru VAT kontrahenta. Lepiej ująć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez podawania numeru VAT kontrahenta, niż ujmować takie nabycie z podaniem błędnego numeru VAT UE.

W takim przypadku złożenie informacji VAT-23 oraz uzyskanie na jej podstawie zaświadczenia VAT-25 było jak najbardziej prawidłowe. Jeśli chodzi o uiszczony podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu, to podatek ten przede wszystkim powinien zostać wykazany w poz. 39 deklaracji VAT-7/7K złożonej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. W ramach tej samej deklaracji podatek ten może zostać potraktowany jako podatek naliczony i odliczony (w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K).
 

WAŻNE!
Uiszczony podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu należy wykazać w poz. 39 deklaracji VAT-7/7K złożonej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W żadnym razie zakupu samochodu nie należy rozliczać jako dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Aby dostawa taka wystąpiła, samochód musiałby być kupiony w Polsce. Tylko wówczas bowiem miejsce dokonania dostawy towarów znajdowałoby się w Polsce. Jest to warunek wystąpienia dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Nie można natomiast wykluczyć, że nie jest spełniony jeden (lub więcej) z wymienionych powyżej warunków wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (np. niemiecki sprzedawca samochodu nie był podatnikiem VAT), a w konsekwencji zakup przedmiotowego samochodu nie stanowił dla Pani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takim wypadku należałoby skorygować deklarację VAT-7/VAT-7 z wykazanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu. Następnie musiałaby Pani wystąpić o stwierdzenie nadpłaty podatku z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż został on wpłacony nienależnie, oraz złożyć wniosek VAT-24 w celu uzyskania nowego zaświadczenia VAT-25 (potwierdzającego nie uiszczenie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lecz brak obowiązku uiszczenia takiego podatku).
 

Podstawa prawna:
- art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9-12, art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 105 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA