| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Czy można nie wykazywać rezerwy tworzonej z tytułu odroczonego podatku dochodowego w bilansie gospodarstwa pomocniczego? Czy można kwotę tej rezerwy pominąć w sytuacji, kiedy jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego jednostki?


Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości, konto 870 „Podatki i obowiązkowe rozliczenia z budżetem obciążające wynik finansowy” służy do ewidencji obowiązkowych zmniejszeń wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego oraz wpłaty z zysku do budżetu w gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych. W końcu roku saldo tego konta podlega przeksięgowaniu na stronę Wn konta 860, „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy”.


Na koncie 870 rejestruje się naliczony podatek dochodowy należny za dany rok obrotowy. Dodatkowo w obciążeniach wyniku finansowego należy uwzględnić odroczony podatek dochodowy. Szczególne zasady rachunkowości budżetowej pomijają jednak tę kwestię. Z uwagi na to, że jednostki gospodarki pozabudżetowej, do której należą gospodarstwa pomocnicze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, muszą stosować się do przepisów art. 37 ustawy o rachunkowości.


Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności (art. 37 ust. 4 ustawy o rachunkowości).


Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem różnic przejściowych, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości (art. 37 ust. 5 ustawy o rachunkowości).


Jeżeli wartość rezerwy jest znacząca, to jej utworzenie w związku z wystąpieniem dodatnich różnic przejściowych księguje się następująco:

Wn konto 870 „Podatki i obowiązkowe rozliczenia z budżetem obciążające wynik finansowy”.

Ma konto 840 „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Rezerwa ta wykazywana jest w bilansie w pozycji pasywów E.II. Inne rozliczenia międzyokresowe.


Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego można pominąć w bilansie, jeżeli ich wartość jest niewielka i jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego gospodarstwa pomocniczego.


Beata Piotrkowska

główny specjalista w departamencie budżetu i finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK