reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy opłacanie pracownikom posiłków stanowi dla nich przychód

Czy opłacanie pracownikom posiłków stanowi dla nich przychód

Nasza kancelaria prawna kupuje dla swoich pracowników od firmy cateringowej obiady. Czy wartość obiadów przekazywanych pracownikom stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu?


RADA


Tak, wartość wydawanych dla pracowników posiłków podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy.


UZASADNIENIE


Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatne posiłki wydawane ze względów profilaktycznych w formie jednego dania gorącego. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy. Jednocześnie pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje.


Jak widać, zakres obowiązków pracodawcy związany z zapewnieniem tego rodzaju świadczeń uzależniony został od uciążliwości pracy pracownika, np. wielkości wysiłku fizycznego, temperatury czy miejsca wykonywania pracy.


Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 11 wolne od podatku dochodowego są:

świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.


W opisanej przez Państwa sytuacji nie można mówić, że opłacanie przez kancelarię obiadów dla swoich pracowników jest obowiązkiem nałożonym przepisami prawa pracy. W związku z tym wydawane posiłki nie są świadczeniami wynikającymi z przepisów prawa pracy i jako takie nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 updof.


Podobnie będzie, gdy Państwa pracownicy będą spożywać posiłki w trakcie narad służbowych. Ponieważ obowiązek ponoszenia na rzecz pracowników tego typu świadczeń również nie wynika z przepisów prawa pracy, to ich wartość nie mogłaby korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. W piśmie z 15 kwietnia 2004 r. nr ZD/423-80/04 Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdził, że:

Z pisma spółki wynika, iż posiłki są spożywane przez pracowników w trakcie narad, szkoleń i innych spotkań służbowych. Nie są to warunki szczególnie uciążliwe, tym samym wartość posiłków nie jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.


W związku z powyższym wartość spożywanych przez pracowników posiłków jest przychodem na podstawie art. 12 ust. 1 updof i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o ile możliwe jest ustalenie ilości ich spożycia przez poszczególnych pracowników. Dlatego też powinni Państwo pobrać od wartości wydawanych posiłków zaliczki na podatek dochodowy i przekazać je w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaliczki zostały pobrane, na rachunek urzędu skarbowego.


Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama