reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować składki na ubezpieczenie grupowe na życie

Jak ewidencjonować składki na ubezpieczenie grupowe na życie

Spółka opłaca za swoich pracowników dodatkowe ubezpieczenie grupowe na życie. Kwota składki na ubezpieczenie doliczana jest do wynagrodzenia pracowników jako dodatkowy składnik niestanowiący podstawy ustalania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, podlegający jedynie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy ten sposób postępowania jest prawidłowy? Jak właściwie zaksięgować taką listę płac?


RADA

 


Opłacenie za pracowników składki na grupowe ubezpieczenie na życie może skutkować koniecznością doliczenia poniesionych na ten cel wydatków do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne. Przykłady ewidencji w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Wyłączenie opłacanych za pracowników składek z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynika z zapisów art. 24 ust. 5 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych (PPE) i odnosi się tylko do składek opłacanych w ramach programów działających na podstawie tej ustawy. Jak wynika z przytoczonego przepisu, składka podstawowa nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.


Jeśli więc wydatki na grupowe ubezpieczenie pracowników na życie nie podlegają ustawie o pracowniczych programach emerytalnych, wówczas nie ma podstaw, aby wyłączyć je z podstawy naliczania składek na ZUS.


Przykład

Spółka Alfa prowadzi dla swych pracowników program emerytalny w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Program wpisany jest do rejestru programów prowadzonych zgodnie z ustawą o pracowniczych programach emerytalnych. Pracodawca odprowadza składki w maksymalnej wysokości określonej w ustawie, która wynosi 7%. Prowadzenie PPE zlecono firmie zewnętrznej.


Spółka Beta prowadzi dla swych pracowników program grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Wysokość składki wynosi 210 zł miesięcznie. Program nie jest wpisany do rejestru programów emerytalnych. Zapisy umowy zezwalają na zaliczenie zapłaconych za pracowników składek do kosztów podatkowych pracodawcy.


Poniżej sposób naliczenia listy płac dla przykładowego pracownika z wynagrodzeniem miesięcznym 3000 zł, obowiązujący dla spółki Alfa i spółki Beta.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

* Od 1 lipca składka na ubezpieczenie rentowe płacone przez pracownika wynosi 3,5%.


Składki na obowiązkowe ubezpieczenia pracowników obciążające pracodawcę


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstaw prawna:

l art. 24 ust. 5 i art. 56 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych - Dz.U. Nr 116, poz. 1207; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

l art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

l art. 81 ust. 1, 5 i 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 559


Anna Dyczkowska

księgowa z licencją MF

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama