reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować sprzedaż komisową samochodów nabytych przed 1 maja

Jak dokumentować sprzedaż komisową samochodów nabytych przed 1 maja

Prowadzę komisową sprzedaż samochodów osobowych i ciężarowych. Na dzień 30 kwietnia 2004 r. zostało mi kilka samochodów, które sukcesywnie sprzedaję. Nie złożyłem listy samochodów będących przedmiotem komisu do urzędu skarbowego. Jak powinna być dokumentowana sprzedaż takich samochodów po 1 maja 2004 r.? Czy nadal powinienem wystawiać FAKTURĘ VAT KOMIS w 3 egzemplarzach i dla samochodów osobowych wstawionych przez klientów indywidualnych z zastosowaniem stawki ZW na kwotę zakupu takiego samochodu, a stawki 22% dla kwoty mojej marży?

Tak, w przypadku samochodów wziętych w komis przed 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy poprzednio obowiązujące. Oznacza to, że wystawiana jest FAKTURA VAT KOMIS (w trzech egzemplarzach), a podatek rozliczany jest na zasadach obowiązujących przed 1 maja. Inaczej ma się sytuacja w przypadku samochodów zakupionych przed 1 maja 2004 r. w celu ich dalszej odsprzedaży.
W przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed 1 maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w poprzednio obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (art. 171 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepis ten ma zastosowanie między innymi do samochodów wziętych w komis przed 1 maja 2004 r.
Jednocześnie należy wskazać, iż żaden przepis nie uzależnia stosowania wymienionego przepisu od jakiegokolwiek zgłoszenia samochodów do urzędu skarbowego. Jedynym dokumentem, który powinien posiadać podatnik stosujący poprzednio obowiązujące zasady, jest umowa komisu zawarta przed 1 maja 2004 r.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że w powyższej sytuacji stosowane są nie tylko przepisy poprzednio obowiązującej ustawy, lecz także przepisy wykonawcze do niej, w szczególności przepisy regulujące zasady wystawiania FAKTURY VAT KOMIS. Oznacza to, że w przypadku gdy dokonują Państwo sprzedaży komisowej samochodów wstawionych przez klientów indywidualnych (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), opodatkowaniu podlega tylko kwota Państwa prowizji, kwota należna tym osobom korzysta natomiast ze zwolnienia od podatku.
Należy podkreślić, że wymienione zasady dotyczą wyłącznie sprzedaży wykonywanej w ramach umowy komisu. W praktyce bardzo często się zdarza, że podatnicy prowadzący komisy nie tylko zawierają umowy komisu, lecz również skupują samochody w celu ich odsprzedaży. Przed 1 maja 2004 r. miało w takim przypadku zastosowanie zwolnienie, o którym była mowa w § 67 ust. 1 pkt 9 poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykonawczego (zwolnieniem objęta była część przewyższająca kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu).
Przez pierwszych kilka tygodni obowiązywania nowej ustawy sprzedaż takich samochodów opodatkowana była na zasadach ogólnych (nie miały bowiem zastosowania, z racji nabycia przed 1 maja 2004 r., przepisy regulujące opodatkowanie na podstawie marży). Z dniem 23 czerwca 2004 r. został wprowadzony przepis § 41a rozporządzenia wykonawczego, który reguluje tę kwestię. Przewidywał on, iż w okresie do 31 grudnia 2004 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do tej części wartości dostawy na terytorium kraju używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, która jest równa cenie nabycia samochodu.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama