REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować sprzedaż komisową samochodów nabytych przed 1 maja

REKLAMA

Prowadzę komisową sprzedaż samochodów osobowych i ciężarowych. Na dzień 30 kwietnia 2004 r. zostało mi kilka samochodów, które sukcesywnie sprzedaję. Nie złożyłem listy samochodów będących przedmiotem komisu do urzędu skarbowego. Jak powinna być dokumentowana sprzedaż takich samochodów po 1 maja 2004 r.? Czy nadal powinienem wystawiać FAKTURĘ VAT KOMIS w 3 egzemplarzach i dla samochodów osobowych wstawionych przez klientów indywidualnych z zastosowaniem stawki ZW na kwotę zakupu takiego samochodu, a stawki 22% dla kwoty mojej marży?
Tak, w przypadku samochodów wziętych w komis przed 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy poprzednio obowiązujące. Oznacza to, że wystawiana jest FAKTURA VAT KOMIS (w trzech egzemplarzach), a podatek rozliczany jest na zasadach obowiązujących przed 1 maja. Inaczej ma się sytuacja w przypadku samochodów zakupionych przed 1 maja 2004 r. w celu ich dalszej odsprzedaży.
W przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed 1 maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w poprzednio obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (art. 171 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepis ten ma zastosowanie między innymi do samochodów wziętych w komis przed 1 maja 2004 r.
Jednocześnie należy wskazać, iż żaden przepis nie uzależnia stosowania wymienionego przepisu od jakiegokolwiek zgłoszenia samochodów do urzędu skarbowego. Jedynym dokumentem, który powinien posiadać podatnik stosujący poprzednio obowiązujące zasady, jest umowa komisu zawarta przed 1 maja 2004 r.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że w powyższej sytuacji stosowane są nie tylko przepisy poprzednio obowiązującej ustawy, lecz także przepisy wykonawcze do niej, w szczególności przepisy regulujące zasady wystawiania FAKTURY VAT KOMIS. Oznacza to, że w przypadku gdy dokonują Państwo sprzedaży komisowej samochodów wstawionych przez klientów indywidualnych (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), opodatkowaniu podlega tylko kwota Państwa prowizji, kwota należna tym osobom korzysta natomiast ze zwolnienia od podatku.
Należy podkreślić, że wymienione zasady dotyczą wyłącznie sprzedaży wykonywanej w ramach umowy komisu. W praktyce bardzo często się zdarza, że podatnicy prowadzący komisy nie tylko zawierają umowy komisu, lecz również skupują samochody w celu ich odsprzedaży. Przed 1 maja 2004 r. miało w takim przypadku zastosowanie zwolnienie, o którym była mowa w § 67 ust. 1 pkt 9 poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykonawczego (zwolnieniem objęta była część przewyższająca kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu).
Przez pierwszych kilka tygodni obowiązywania nowej ustawy sprzedaż takich samochodów opodatkowana była na zasadach ogólnych (nie miały bowiem zastosowania, z racji nabycia przed 1 maja 2004 r., przepisy regulujące opodatkowanie na podstawie marży). Z dniem 23 czerwca 2004 r. został wprowadzony przepis § 41a rozporządzenia wykonawczego, który reguluje tę kwestię. Przewidywał on, iż w okresie do 31 grudnia 2004 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do tej części wartości dostawy na terytorium kraju używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, która jest równa cenie nabycia samochodu.
Aby możliwe było zastosowanie stawki 0%, musiały być spełnione określone warunki. Podatnik musiał m.in. przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego (a więc do 9 lipca 2004 r.), wykaz samochodów, podając dane identyfikujące te samochody, a w szczególności markę, rodzaj oraz numer silnika, podwozia lub nadwozia.
W przypadku spełnienia tych wymagań faktura wystawiana przez podatników odsprzedających samochody nabyte przed 1 maja 2004 r. zawierała dwie stawki podatku – stawkę 22% dla prowizji oraz 0% dla ceny nabycia. Niespełnienie tego wymogu oznaczało natomiast konieczność wystawiania faktur ze stawką 22% dla całej ceny sprzedaży. Należy podkreślić, że możliwość stosowania stawki 0% odnosiła się wyłącznie do dostaw dokonanych do 31 grudnia 2004 r. Obecnie dostawy samochodów nabytych przed 1 maja 2004 r., dokonane po 31 grudnia 2004 r., nie będą zatem korzystały ze stawki 0%, nawet jeżeli chodzi o samochody zgłoszone do urzędu skarbowego.
• art. 171 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• art. 16 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 11, poz. 50 – uchylonej z dniem 1 maja 2004 r.
• § 46 oraz § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 27, poz. 268 – uchylonego z dniem 1 maja 2004 r.
• § 41a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. Nr 273, poz. 2705
• § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 145, poz. 1541
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA