reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak zaksięgować przejęty dług

Aktualizacja: 26.09.2005

Moja firma sp. z o.o. przejęła i zapłaciła dług innej firmy. Chodzi mianowicie o zapłacenie zaległego czynszu firmy, która wynajmowała przed nami lokal. Jak zaksięgować powyższą operację? »

Przychody z działalności rolniczej i gospodarczej - czy dywidenda podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 26.09.2005

Za ubiegły rok podatkowy spółka z o.o. osiągnęła dochody zarówno z działalności rolniczej (80%), jak i pozarolniczej (20%). Dochód w stosunku odpowiadającym przychodom z działalności rolniczej (w wysokości 80%) przeznaczono na wypłatę dywidendy, natomiast pozostałe 20% przekazano na kapitał zapasowy. Czy i w jakiej wysokości powinien być pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z udziału w zysku? »

Jak zmienić nabywcę na fakturze

Aktualizacja: 23.09.2005

W jakim okresie, bez szkody dla stron, można wystawić notę korygującą lub/i fakturę korygującą? Czy w celu zmiany nabywcy na fakturze VAT (z małżonka na małżonka) należy wystawić fakturę czy notę korygującą? »

W jaki sposób rozliczyć darowiznę u wspólników spółki cywilnej

Aktualizacja: 23.09.2005

Spółka cywilna prowadząca księgę przychodów i rozchodów zakupiła towary o wartości 400 zł (VAT 0%) i przekazała je w formie darowizny organizacji pożytku publicznego. Jeden wspólnik ma 70% udziałów i rozlicza się na zasadach ogólnych, a drugi 30% udziałów i rozlicza się podatkiem liniowym. Jak należy rozliczyć tę darowiznę? Czy może ją odliczyć tylko jeden wspólnik w wysokości 70% wartości brutto? »

W jaki sposób wycenić nieodpłatnie otrzymany sprzęt do celów szkoleniowych

Aktualizacja: 23.09.2005

Pewna firma przekazała nam wyeksploatowany sprzęt z przeznaczeniem do celów szkoleniowych. Wystawiono nam kartę przekazania odpadu, która nie zawiera wartości urządzenia, jest tylko potwierdzeniem odbioru sprzętu. W jaki sposób należy je wycenić? »

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytej poprzez zasiedzenie, zniesienie współwłasności albo spadkobranie

Aktualizacja: 22.09.2005

Czy wpływy ze sprzedaży domu niewykorzystywanego do działalności gospodarczej, a nabytego w drodze zasiedzenia, podlegają opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym? Sprzedaż przez osobę fizyczną miała miejsce przed upływem 5 lat od zasiedzenia. Jak byłaby opodatkowana sprzedaż nieruchomości, gdyby nabyto ją w drodze zniesienia współwłasności albo spadkobrania (ewentualnie darowizny)? »

Wymogi oprogramowania do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 22.09.2005

Jakie warunki powinien spełniać program komputerowy do prowadzenia ksiąg rachunkowych, aby był zgodny z przepisami znowelizowanej ustawy o rachunkowości? »

Odliczenie VAT przy nabyciu paliwa do samochodu osobowego typu combi

Aktualizacja: 22.09.2005

Zajmuję się produkcją materiałów piśmienniczych. W ramach działalności gospodarczej na terytorium całego kraju wykorzystuję samochody typu combi, np. Daewoo Nubira, Skoda Octavia, Opel Astra. Samochody posiadają "kratkę". Czy mogę odliczyć VAT zawarty w cenie paliwa do ww. pojazdów? »

Jak rozliczyć zmniejszenie kwoty zapłaty wynikające z wcześniejszego uregulowania należności

Aktualizacja: 21.09.2005

Zakupiliśmy towar od kontrahenta z Niemiec. Otrzymaliśmy towar i fakturę. Na fakturze jest zapis, że w przypadku zapłaty do dnia... kwotę zapłaty pomniejsza się o 2%. Zapłaty dokonałam przed terminem i potrąciłam 2% wartości. Czy w związku z tym na tę kwotę powinnam wystawić fakturę, czy potraktować to jako rabat? Kontrahent niemiecki nie wystawił faktury korygującej. Jak powinnam postąpić w tej sytuacji? »

Czy można w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy

Aktualizacja: 21.09.2005

Spółka z o.o. (rachunek zysków i strat sporządza metodą porównawczą, a rachunek przepływów - metodą pośrednią) zamierza w trakcie roku obrotowego zmienić program księgowy. Czy w związku z tym jest możliwa zmiana struktury planu kont w trakcie roku obrotowego? Jeśli tak, czy zmiany mogą dotyczyć także kont syntetycznych? »

Rozliczenie abonamentu za parkowanie

Aktualizacja: 21.09.2005

Klub sportowy posiada samochód (minivan), który jest wykorzystywany do przewozu sportowców na rozgrywki sportowe oraz do przewozu drobnych zakupów. W ich trakcie ponoszone są opłaty za parkowanie pojazdu w strefach płatnego parkowania. Aby ograniczyć koszty, klub sportowy planuje zakup abonamentu rocznego. Czy opłaty za płatne parkowanie stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak należy ująć te opłaty w księgach rachunkowych jednostki? »

Jakie są etapy badania sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 20.09.2005

Od tego roku, zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości, nasza firma podlega badaniu rocznego sprawozdania finansowego. Proszę o krótką charakterystykę etapów tego badania. Kto, oprócz pozyskanego z zewnątrz biegłego rewidenta, powinien być zaangażowany w badanie sprawozdania w ramach mojego przedsiębiorstwa? »

Wartość towaru wydanego w sprzedaży premiowej

Aktualizacja: 20.09.2005

Czy w spółce z o.o. wartość towaru wydanego odbiorcy nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej stanowi koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy towar ten spółka otrzymała nieodpłatnie od dostawcy po zrealizowaniu określonego pułapu zakupów? Wartość tego towaru ustalono według cen rynkowych jako przychód do celów podatkowych. »

Czy nowe zasady zaokrąglania stosować się będzie do zaliczek na podatek dochodowy

Aktualizacja: 19.09.2005

Zmiana art. 63 Ordynacji podatkowej dotyczy zaokrąglenia kwoty podatku do pełnych złotych. Czy zaliczka na podatek od wynagrodzenia pracownika ma być także zaokrąglona do pełnych złotych czy tylko kwota podatku rozliczana w PIT rocznym? Proszę o wyjaśnienie. »

Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

Aktualizacja: 19.09.2005

Nasza firma posiada oddział we Włoszech. Tam też zawarła umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Po zakończeniu umowy nie mamy zamiaru odkupienia samochodu. Pragnę nadmienić, że stroną finansującą jest podatnik włoski, a samochód jest zarejestrowany we Włoszech. Czy jeśli będziemy używać tego samochodu w Polsce, musimy zapłacić akcyzę? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama