reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Ewidencja księgowa operacji zabezpieczonej akredytywą

Aktualizacja: 19.09.2005

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Jeden z naszych dostawców uzależnił dostawę materiałów od utworzenia na jego rzecz akredytywy. Co to jest akredytywa i jakich zapisów księgowych należy dokonać w związku z taką operacją? »

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu podatkowym

Aktualizacja: 19.09.2005

W wyniku pogorszenia się mojej sytuacji finansowej byłem zmuszony wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym za 2004 rok. Nie znając procedur w tej sprawie, ustanowiłem pełnomocnika, który złożył w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek. Zamiast decyzji w przedmiotowej sprawie, urząd skarbowy wezwał mnie niezwłocznie do przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa dla ustanowionego przeze mnie zastępcy procesowego. Czy urząd skarbowy postąpił słusznie i czy miał do tego prawo? »

Czy wniesienie rzeczy tylko do używania podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 15.09.2005

Czy podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne użytkowanie lokalu, który został wniesiony w formie wkładu przez jednego ze wspólników (podatnika czynnego VAT prowadzącego jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą) do spółki cywilnej? »

Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

Aktualizacja: 15.09.2005

Spółka zamierza dokonać korekty sprzedaży, tj. podwyższenia ceny sprzedaży, a tym samym podwyższenia podatku należnego, wystawiając fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Kiedy należy rozliczyć tę korektę - w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury korygującej, czy też za miesiąc poprzedni, w którym wystąpiła sprzedaż? »

Ewidencja opłaty za przejazd autostradą

Aktualizacja: 15.09.2005

Nasz dział księgowości dostał do zaksięgowania dowód zapłaty za przejazd autostradą. Jak należy powyższe zaksięgować, jeśli jesteśmy podatnikiem podatku od towarów i usług dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej? Chciałabym nadmienić, że kwotę za przejazd uregulował wcześniej pracownik naszej spółki z pobranej zaliczki. »

Jakie warunki należy spełnić przy zwolnieniu sprzedaży wysyłkowej z ewidencjonowania

Aktualizacja: 14.09.2005

Jakie kryteria muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienie z ewidencji VAT za pomocą kasy fiskalnej? Chodzi o sprzedaż wysyłkową na rzecz osób fizycznych lub własnych pracowników. »

Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

Aktualizacja: 14.09.2005

W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje możliwość uniknięcia utraty prawa do skorzystania z podatku liniowego? »

Jakie usługi nie uprawniają do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego

Aktualizacja: 14.09.2005

Wykonywanie jakich usług nie uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT? »

Jak przekazać na własne potrzeby samochód ciężarowy wykorzystywany do prowadzonej działalności

Aktualizacja: 14.09.2005

Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Czy mogę przekazać na potrzeby własne samochód ciężarowy, od którego został odliczony VAT? Jeśli tak, to od jakiej wartości należy naliczyć VAT, gdy samochód nie został jeszcze zamortyzowany? Jak powinnam taką operację udokumentować? »

Czy kradzież pieniędzy za pomocą karty płatniczej jest kosztem podatkowym

Aktualizacja: 14.09.2005

Pracownik został w delegacji okradziony z portfela oraz firmowych kart płatniczych. Pomimo że karty zostały zablokowane po kradzieży, wyprowadzono pieniądze z konta firmowego. Czy można zaliczyć skradzione pieniądze do kosztów uzyskania przychodu? »

Przekwalifikowanie aktywów i zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe i ich prezentacja w bilansie

Aktualizacja: 13.09.2005

Kiedy i w jaki sposób należy dokonać zamiany aktywów finansowych lub zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe? »

Czy świadcząc usługi hotelarskie dla podmiotów z UE należy zarejestrować się jako podatnik VAT UE

Aktualizacja: 14.09.2005

Jesteśmy jednostką ochrony zdrowia (sanatorium). Prowadzona przez nas działalność jest w 90% zwolniona z opodatkowania VAT. Jednak czasami - w miarę wolnych miejsc - prowadzimy działalność opodatkowaną, polegającą na sprzedaży noclegów oraz wyżywienia (działalność hotelarska, wypoczynkowa). Jeżeli chcielibyśmy wykonywać takie usługi również dla osób fizycznych spoza kraju, np. z Niemiec, to czy musimy się rejestrować jako podatnik VAT dla potrzeb dostaw i/lub nabyć wewnątrzwspólnotowych? »

Dopłaty do spółki z o.o.

Aktualizacja: 13.09.2005

Spółka z o.o., której jestem wspólnikiem, ma przejściowe trudności finansowe. Zgłoszona została propozycja, aby wspólnicy wnieśli dopłaty do spółki. Czy głosując przeciw podjęciu takiej uchwały uchylę się od obowiązku wniesienia dopłaty? Czy wniesienie dopłaty spowoduje dla mnie powstanie przychodu? »

Czy podanie numeru VAT UE przez nabywcę towaru wystarcza, aby wystawić fakturę ze stawką 0%

Aktualizacja: 13.09.2005

Posiadamy sklep. Zakupu dokonują klienci z Unii Europejskiej i proszą o fakturę. Podaje VAT UE. Czy mogę wystawić fakturę ze stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru? Czy to wystarczy? Czy powinniśmy wymagać jeszcze jakichś innych dokumentów? Transport jest dokonywany przez klienta. »

Zasady obrotu znakami akcyzy

Aktualizacja: 12.09.2005

Jakie prawa i obowiązki wynikają ze stosowania znaków akcyzy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama