reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak zaewidencjonować odszkodowanie za naprawę samochodu

Aktualizacja: 12.09.2005

Jak zaksięgować odszkodowanie z PZU za naprawę samochodu, gdy zakład płaci tylko VAT? Jak ująć w rejestrze VAT naliczony, jeżeli nie mamy podstawy naliczenia? »

Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania i zwolnienia z długu

Aktualizacja: 12.09.2005

Dwie spółki z o.o. mają tego samego głównego udziałowca, posiadającego 90% udziałów. Na skutek niedopatrzenia uległy przedawnieniu zobowiązania jednej spółki wobec drugiej. Zadłużenie to miało charakter jednostronny, w związku z czym nie było możliwe potrącenie. Czy z tytułu przedawnienia powstanie przychód? Czy przychód ten powinien być ustalony według wartości netto czy brutto (z podatkiem VAT)? Czy w drugiej spółce przedawnione zobowiązania będą mogły być uznane za koszt uzyskania przychodu? »

Sprawozdanie dla korzystających z porozumień cenowych

Aktualizacja: 12.09.2005

Proszę o przybliżenie zmian, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z instytucją uprzednich porozumień cenowych? »

W którym momencie zaliczyć gwarancję do kosztów uzyskania przychodu

Aktualizacja: 09.09.2005

Nasza firma wystawiła fakturę za wykonaną usługę. Do usługi tej została wykupiona gwarancja ubezpieczeniowa na okres 5 lat (gwarancja dobrego wykonania). Czy koszt gwarancji jest kosztem roku, w którym powstał przychód? Czy podlega rozliczeniu w czasie trwania gwarancji? »

Czy rabat naturalny obniża obrót

Aktualizacja: 09.09.2005

Jesteśmy firmą deweloperską, spółką cywilną. Budujemy i sprzedajemy mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz garaże - w tym budynku i wolnostojące. Cena określona jest za m2 za mieszkanie i od sztuki za garaż. W ofercie mamy upust, polegający na przekazaniu garażu gratis przy jednorazowej wpłacie wartości mieszkania. Czy takie przekazanie obniża podstawę opodatkowania? »

Jak zaksięgować zakup okularów w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 09.09.2005

Nasi pracownicy zwracają się o refundację kosztów związanych z zakupem okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Jak należy ująć w księgach taką sytuację? »

Decyzja o odsetkach od zaliczek

Aktualizacja: 08.09.2005

Czy to prawda, że jeżeli wpłaciłem za małą zaliczkę, to odsetki od zaniżenia będą naliczane tylko przez dwa lata? »

Jak przenieść koszty spedycji

Aktualizacja: 08.09.2005

Firma produkcyjna jest zarejestrowana do celów VAT w Polsce. Korzysta z usług spedycyjnych i otrzymuje fakturę VAT z 22% stawką VAT. Chcąc obciążyć kontrahenta zagranicznego, który podał swój numer identyfikacyjny VAT, jaką stawkę VAT mam zastosować przy wystawieniu faktury za wykonaną usługę? Jakie muszę posiadać dokumenty, aby móc zastosować art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatek płaci nabywca usługi? Jaki należy zastosować kurs waluty do przeliczenia, jeżeli faktura wystawiona przez spedytora jest z 25 maja 2005 r., a data otrzymania faktury 2 czerwca 2005 r.? »

Czy można odliczyć stratę z akcji spółki w upadłości

Aktualizacja: 07.09.2005

Nabyłem akcje spółki (za gotówkę) dające 10% głosów. Spółka upadła. Czy wartość tych akcji będzie stanowić koszt uzyskania przychodów w PIT-38 za 2005 r.? »

Gdy fiskus składa sprawę do sądu

Aktualizacja: 07.09.2005

Prowadzę wraz z kolegami spółkę cywilną świadczącą usługi budowlane. Mamy następujący problem - w zeznaniu rocznym za 2004 r. pomyliłem się i wpisałem złą kwotę podatku, zaniżając go o 3211 zł. Po kontroli deklaracji urząd skarbowy skierował sprawę do sądu - zostałem oskarżony z art. 56 k.k.s. Znajomy powiedział mi o możliwości poddania się karze. Jak to zrobić? »

Kiedy opodatkowany jest import usługi transportowej

Aktualizacja: 07.09.2005

W jakim terminie należy opodatkować import usług transportowych (przewoźnik z UE)? Usługa została wykonana w grudniu 2004 r., faktura została wystawiona również w grudniu, natomiast zapłata nastąpiła w lutym 2005 r. »

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji w zarządzie jest dla spółki przychodem

Aktualizacja: 07.09.2005

W nowo utworzonej spółce z o.o. uchwałą zgromadzenia wspólników powołano trzech udziałowców spółki na członków zarządu. Osobom tym nie przyznano jednak wynagrodzenia. Czy w takim przypadku spółka uzyskuje nieodpłatne świadczenie, które należy zaliczyć do przychodów? »

Jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż używanego samochodu

Aktualizacja: 06.09.2005

Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży samochodu, który od listopada 2004 r. był użytkowany na potrzeby firmy na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów, a od marca 2005 r. został wprowadzony do ewidencji środków trwałych? »

Prawo do odliczenia akcyzy przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego

Aktualizacja: 06.09.2005

Dokonaliśmy w lipcu nabycia wewnątrzwspólnotowego środków higienicznych, które są uznawane za wyroby akcyzowe niezharmonizowane. Zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy z przyczyn organizacyjnych (wewnętrznych) firmy dokonaliśmy 16 sierpnia, przy czym potwierdzenie zarejestrowania firmy uzyskaliśmy z urzędu 19 sierpnia. Czy w tej sytuacji nie mamy prawa do obniżenia kwoty akcyzy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu tych wyrobów? »

Kto może prowadzić księgi podatkowe

Aktualizacja: 06.09.2005

Czy mogę powierzyć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów osobie nieposiadającej licencji na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych? Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz rejestrów dotyczących VAT nie jest usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych; czy zatem wymaga licencji? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama