reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej doradztwo przy wypełnianiu wniosków

Aktualizacja: 05.08.2005

Fundacja korzystała z pomocy firmy przy wypełnianiu wniosku o dotację unijną. Otrzymaliśmy z tego tytułu fakturę. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Od czego to jest uzależnione? »

Kiedy skorygować podatek z faktury korygującej przy sprzedaży i nabyciu wewnątrzwspólnotowym

Aktualizacja: 05.08.2005

Kiedy powinniśmy rozliczyć VAT z faktury korygującej sprzedaż krajową i WDT? Jak te czynności rozliczyć, gdy korekta jest in plus, a jak, jeśli korekta jest in minus? Jak powinnam postąpić w przypadku faktur korygujących WNT (in plus i in minus)? »

Jaki kurs zastosować w przypadku otrzymania faktury korygującej związanej z WNT

Aktualizacja: 05.08.2005

Pytanie dotyczy sposobu korygowania podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawcy noty (faktury) korygującej z tytułu złej jakości dostarczonego towaru bądź uznanej reklamacji. Uważam, że należy dokonywać korekty podatku w miesiącu otrzymania dokumentu korygującego należną kwotę z faktury dostawcy, mam jednak wątpliwości, jaki zastosować kurs do przeliczenia kwoty wykazanej w walucie. »

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

Aktualizacja: 05.08.2005

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego? »

Jak rozliczyć zwrot towarów w obrocie wewnątrzwspólnotowym

Aktualizacja: 05.08.2005

8 grudnia 2004 r. kupiliśmy towar w Niemczech (nabycie wewnątrzwspólnotowe). W lutym zwróciliśmy część towaru - dostawca wystawił nam notę kredytową z datą 24 lutego 2005 r. Jak należało rozliczyć zwrot w świetle przepisów o VAT, tzn. jakich kursów użyć i jakie dokumenty wystawić? »

Wydatki na porady prawne a koszty uzyskania przychodu

Aktualizacja: 05.08.2005

W związku z prowadzoną przez fundację działalnością gospodarczą poniesiono wydatki na poradę prawną. Kiedy wydatki na poradę prawną są kosztem uzyskania przychodu? »

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Aktualizacja: 05.08.2005

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach. »

Czy można uzyskać zwrot podatku, wykonując wyłącznie czynności zwolnione z VAT

Aktualizacja: 05.08.2005

Czy jest możliwe, aby osoba prawna, która prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT (i nie płaciła w tym roku tego podatku), otrzymała zwrot VAT? Czy zwrot podatku może nastąpić wtedy, gdy pojawi się sprzedaż opodatkowana VAT? »

Ewidencja przeniesienia walut obcych z jednego rachunku na drugi

Aktualizacja: 05.08.2005

Stowarzyszenie posiada rachunki bankowe w walutach USD i EURO. Jak należy zaksięgować przeniesienie środków z jednego rachunku walutowego na drugi? »

Czy istnieją faktury pro forma

Aktualizacja: 29.07.2005

Czy nadal obowiązują faktury pro forma, czy może lepiej wystawiać rozliczenie finansowe lub specyfikację? »

Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Aktualizacja: 29.07.2005

Zakupiono maszyny szwalnicze jako wyposażenie stanowiska osoby niepełnosprawnej. Faktura wystawiona została na spółdzielnię ZPCHR. Będzie pokryta z ZFRON jako indywidualny program rehabilitacyjny. Czy w tym można przypadku odliczyć VAT? »

Reklama w środkach masowego przekazu - rozliczenie VAT

Aktualizacja: 29.07.2005

Czy istnieje możliwość niewystawiania faktury wewnętrznej na reklamę w środkach masowego przekazu i nieodliczanie VAT? »

Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Aktualizacja: 29.07.2005

Przedsiębiorstwa mają zamiar podpisać umowę, w której wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez jednego z nich będą towary i usługi świadczone przez drugiego. Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca tę czynność? Czy zawarty w niej VAT powinien zapłacić "nabywca" i czy podlega on odliczeniu? »

Jak zaksięgować koszty używania samochodu prywatnego w jazdach lokalnych

Aktualizacja: 29.07.2005

Jak rozliczyć i zaksięgować jazdę lokalną odbytą prywatnym samochodem pracownika w celu służbowym? »

Jak amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym po jej zakupie

Aktualizacja: 29.07.2005

Przez cały 2004 r. amortyzowaliśmy inwestycję w obcym środku trwałym, tj. w dzierżawionym przez nasz zakład lokalu użytkowym. W styczniu 2005 r. lokal ten został przez nas wykupiony na własność. W związku z powyższym mamy pytanie, czy inwestycja w obcym środku trwałym podwyższy nam wartość początkową do amortyzacji lokalu będącego już naszą własnością? Czy może tylko niezamortyzowana część tej inwestycji w obcym środku trwałym podwyższy wartość początkową do amortyzacji? Nadmienię, że urząd miejski będący poprzednim właścicielem tego lokalu nie zwrócił nam nakładów na tę inwestycję, które ponieśliśmy »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama