REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używanie samochodu zleceniobiorcy na potrzeby działalności gospodarczej zleceniodawcy

REKLAMA

Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Często powierzam wykonywanie różnych prac innym osobom. Przy wykonywaniu zlecenia osoby te korzystają z własnych samochodów. Czy w takich przypadkach mogę wydatki z tytułu eksploatacji przez te osoby ich własnych pojazdów zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Przedsiębiorca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z używaniem samochodów osobowych przez osoby niebędące jego pracownikami, jeżeli samochody te wykorzystywane są na potrzeby jego działalności gospodarczej, a nie zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Do takich osób należą m.in. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło, zlecenia bądź też pełnomocnicy.
Zwykle dzieje się tak, że wydatki te przedsiębiorca zwraca wykonującemu pracę na podstawie zawartej odpowiedniej umowy lub klauzuli w umowie o zwrocie kosztów. Wydatki takie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych poniżej.
Jeżeli jednak brak będzie takiej klauzuli w umowie (lub odrębnej umowy), to wypłacane wynagrodzenie jest wynagrodzeniem za wykonaną usługę, które niekoniecznie obejmuje wydatki na eksploatację samochodu. Wykonawca usługi pokrywa wówczas koszty używania samochodu samodzielnie, w ramach otrzymanego wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o p.d.o.f. do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone jedynie wydatki nieprzekraczające kwot wynikających z pomnożenia ilości przejechanych kilometrów oraz stawki za 1 km przebiegu pojazdu, określonej w odrębnych przepisach. Stawki podane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn.zm.).
Aby można było ustalić faktyczny przebieg samochodu, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Przebieg pojazdu powinien być potwierdzony przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Ewidencję pojazdu powinna prowadzić osoba używająca pojazd. Jeżeli brak będzie ewidencji, to wydatki z tytułu używania samochodu na potrzeby przedsiębiorcy nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Może się okazać, że rzeczywiście poniesione wydatki są wyższe od kwoty wynikającej z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu. W takim przypadku przedsiębiorca może oczywiście zwrócić świadczącemu usługę rzeczywiście poniesione wydatki w całości, nie będzie jednak mógł zaliczyć ich w całości do kosztów uzyskania przychodów, do kosztów będą mogły zostać zaliczone bowiem tylko wydatki w ramach limitu wynikającego z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o p.d.o.f.
Wskazane wyżej ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów związane są ponadto jedynie z używaniem samochodów osobowych – nieposiadających homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz których dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. W przypadku używania innego rodzajów samochodów wydatki te będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w całości.
Luiza Boczek
Podstawa prawna:
art. 23 ust. 1 pkt 46, ust. 3b i ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA