reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Jak uzyskać zwrot VAT zapłaconego w Estonii

Aktualizacja: 20.02.2006

Aby polscy przedsiębiorcy mogli odzyskać VAT zapłacony na terenie Estonii, muszą złożyć w urzędzie w Tallinie odpowiedni wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Wniosek trzeba złożyć do końca czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, za który ma być zwrócony podatek. Na pieniądze trzeba będzie czekać 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. »

Dotacje w biurokratycznym gorsecie

Aktualizacja: 15.02.2006

Korzystający z unijnych dotacji narzekają na biurokratyczną mitręgę. Muszą kserować setki dokumentów, składać sprawozdania, nieustannie poprawiać wnioski itp. Obowiązki te nie wynikają wcale z prawa europejskiego, tylko z urzędniczych wytycznych. Samo otrzymanie dotacji nie jest aż takim problemem. »

Od 2007 roku podatek giełdowy na Węgrzech

Aktualizacja: 13.02.2006

Na Węgrzech od 2007 roku będzie obowiązywał podatek od odsetek i zysków kapitałowych osiąganych dzięki transakcjom giełdowym. Do tej pory zyski te były zwolnione z podatku. Stawka będzie wynosić 10 proc., a od 2010 roku 18 proc. »

Jak rozliczyć nabycie środka trwałego z innego kraju UE

Aktualizacja: 09.02.2006

Jan Kowalski zakupił w Niemczech maszynę o wartości 25 000 euro. Niemiecki kontrahent wystawił 6 stycznia 2005 r. fakturę, natomiast maszynę spółka otrzymała 20 stycznia. Sprzedawca naliczył niemiecki podatek w wysokości 3750 euro, ponadto pobrał koszty opakowania w wysokości 250 euro. Od kwoty wartości maszyny udzielono również skonta w wysokości 3%. Polski podatnik nie dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakup maszyny jest jedyną transakcją wewnątrzwspólnotową. »

Trzeba zmienić dyrektywę

Aktualizacja: 02.02.2006

Unia powinna zmienić załącznik H do VI Dyrektywy lub go doprecyzować, aby w Polsce po 1 stycznia 2008 r. nadal obowiązywał obniżony VAT w budownictwie. Eksperci twierdzą, że Polska nie może sama wypracować definicji budownictwa społecznego uprawniającej do niższego VAT. »

Wniosek w dwóch egzemplarzach i po portugalsku

Aktualizacja: 30.01.2006

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie będą przyjmowane przez urząd portugalski. »

Jak odzyskać VAT zapłacony w Szwecji

Aktualizacja: 23.01.2006

Polski przedsiębiorca, który chce odzyskać VAT zapłacony w Szwecji musi złożyć odpowiedni wniosek. Powinien być on wypełniony po szwedzku lub angielsku z załączoną fakturą oraz zaświadczeniem o posiadaniu statusu czynnego podatnika VAT. Polacy wnioski składają do biura w Malmö. Pieniądze można odzyskać już po 2 tygodniach. »

Łatwiej będzie obliczyć podatek

Aktualizacja: 18.01.2006

Komisja Europejska chce ułatwić życie drobnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność w kilku krajach UE. Mogliby oni wyliczać podstawę opodatkowania według zasad obowiązujących w państwie, w którym zarejestrowana jest firma-matka. W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) przedstawione przez władze unijne rozwiązanie powinno zachęcić polskie małe i średnie przedsiębiorstwa do podejmowania działalności na terenie innych krajów. »

Dobra wiara usprawiedliwia

Aktualizacja: 16.01.2006

Podatnik uczestniczący nieświadomie w łańcuchu dostaw towarów, który ma charakter oszukańczy, nie może zostać pozbawiony możliwości odliczenia VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W połączonych sprawach C-354/03, C-355/03 i C-484/03 Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł o możliwości odliczenia VAT przez podatników, którzy dokonując dostawy towarów nie byli świadomi, że uczestniczą w oszustwie, tzw. karuzeli podatkowej. »

Jak otrzymać zwrot VAT z Hiszpanii

Aktualizacja: 13.01.2006

Podmiot będący podatnikiem VAT w Polsce i dokonujący zakupu towarów lub usług w Hiszpanii ma prawo do otrzymania zwrotu tego podatku. Musi jednak wypełnić po hiszpańsku odpowiedni wniosek. Pieniądze powinien otrzymać nie później niż po 6 miesiącach. Ósma dyrektywa (79/1072/EEC) nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zwrotu VAT zapłaconego przez podatnika, jeśli tylko spełnia on określone w dyrektywie wymogi. »

Poświadczenie zapłaty podatku na nowym druku

Aktualizacja: 09.01.2006

Poświadczenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej naczelnicy urzędów celnych wydają już na nowym druku. Formularz ten zawiera dodatkową rubrykę dotyczącą danych współwłaściciela. Nie podaje się w nim natomiast numeru silnika samochodu. »

Właściwość terytorialna Wspólnoty Europejskiej na potrzeby rozliczeń akcyzy i cła

Aktualizacja: 03.01.2006

Określenie zasięgu terytorialnego Wspólnoty Europejskiej (WE) na potrzeby podatku akcyzowego pozwala rozstrzygnąć o sposobie rozliczeń podatkowych w przypadkach: eksportu, importu, nabycia czy dostawy wewnątrzwspólnotowej, a w przypadku obszaru celnego stosowany jest Wspólnotowy Kodeks Celny. »

Zarobiłeś w Unii, rozlicz się w kraju

Aktualizacja: 29.12.2005

Polacy zarabiający za granicą często uważają, że nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem w Polsce. Mają rację, ale tylko wtedy, gdy pracują na przykład w Niemczech lub Irlandii. Osoby pracujące w Anglii może czekać przykra niespodzianka. Muszą one złożyć zeznanie w Polsce i zwykle dopłacić znaczną kwotę podatku. »

Niezgodności polskiego prawa na korzyść podatników

Aktualizacja: 21.12.2005

Przepisy polskiej ustawy o VAT są w pewnym zakresie niezgodne z VI dyrektywą UE. Nie zawsze jednak różnice pomiędzy polską ustawą a aktem wspólnotowym powodują niekorzystne skutki dla podatników. W wielu przypadkach ustawa o VAT zapewnia więcej praw niż wynika to z dyrektywy. »

Sprzedaż wpływa na korektę VAT

Aktualizacja: 16.12.2005

Oddanie w najem nieruchomości, a następnie przeniesienie jej prawa własności oznacza, że nadal jest wykorzystywana do działalności gospodarczej podatnika. Wynika z tego, że czynność ta wpływa na korektę VAT - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama