reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Zakup aplikacji internetowej podlega amortyzacji

Zakup aplikacji internetowej podlega amortyzacji

Nabycie praw autorskich do aplikacji internetowej, portalu internetowego oraz zakup licencji na korzystanie z kodów źródłowych należy zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Takie stanowisko potwierdził dyrektor katowickiej Izby Skarbowej w odpowiedzi na interpretację indywidualną.

Wniosek do Izby skierowała spółka, która świadczy usługi pośrednictwa w zawieraniu umów  faktoringu, leasingu, udzielania pożyczek. Usługi te realizowane są na rzecz zleceniodawców, dla których spółka wyszukuje klientów  zainteresowanych konkretnymi produktami i przekazuje im szczegółowe informacje na temat ofert.

Amortyzacja samochodu używanego do celów mieszanych

W ramach prowadzonej działalności spółka zleciła zewnętrznej firmie informatycznej stworzenie serwisu internetowego oraz aplikacji internetowej, w której zainteresowane podmioty mogłyby publikować informacje o oferowanych pożyczkach. Pożyczkobiorcy zgłaszaliby oferty pożyczek, a pożyczkodawcy przekazywaliby swoje propozycje pożyczek z parametrami np. kwotą czy oprocentowaniem. Ponadto serwis oferował prowadzenie statystyk dotyczących spłaty zobowiązań tj. terminów zapłaty rat oraz ich wysokości.

Zgodnie z zawartą przez spółkę i informatyków umową, po zakończeniu prac nad serwisem na zamawiającą spółkę zostaną przeniesione prawa autorskie do serwisu oraz licencja do korzystania z kodów źródłowych – nieograniczona czasowo. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie w kwocie 18 000 zł.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Spółka uważała, że zakupioną aplikację internetową, która w momencie przyjęcia była  zdatna do użytkowania i gospodarczego wykorzystania, należy traktować jako wartość niematerialną i prawną, która podlegać będzie amortyzacji , zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.), a nie rozliczeniu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu. Zaznaczono, że w tym wypadku nie chodzi jedynie o usługę internetową, ponieważ doszło do stworzenia nowego narzędzia, dzięki któremu spółka może rozwijać swoją działalność. Umowa obejmowała bowiem stworzenie nie tylko strony internetowej spółki, ale też specjalnej aplikacji internetowej pozwalającej na wymianę informacji o pożyczkach oraz programu komputerowego stanowiącego bazę danych. Ponadto zamawiający uzyskał prawa autorskie do całego oprogramowania. Będzie ono wykorzystywane ponad rok, a wydatki na nabycie przekroczyły 3500 zł, co nie pozwala na bezpośrednie zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu i jednorazowe rozliczenie. Właściwym sposobem rozliczenia będą w tym wypadku odpisy amortyzacyjne.

Stanowisko to bez zastrzeżeń zostało potwierdzone przez dyrektora katowickiej izby skarbowej.

Czy należy amortyzować wydatek na nabycie domeny internetowej

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 stycznia 2015 r., nr IBPBI/2/423-1243/14/KP

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama