reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Czy należy amortyzować wydatek na nabycie domeny internetowej

Czy należy amortyzować wydatek na nabycie domeny internetowej

Spółka z o.o. kupiła od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą prawo do domeny internetowej za 25 000 zł netto. Czy prawo to stanowi wartość niematerialną i prawną, którą spółka powinna amortyzować? Czy też wydatek na zakup domeny spółka może bezpośrednio zaliczyć do kosztów podatkowych?

RADA

Zakupy domen internetowych (praw do tych domen) nie stanowią zakupów wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji. Tym samym wydatek na zakup domeny spółka z o.o. może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kosztów podatkowych nie stanowią, między innymi, wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop). Spowodowane jest to tym, że wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych rozliczane są w kosztach uzyskania przychodów, co do zasady, poprzez dokonywane od ich wartości początkowej odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 6 updop).

Katalog wartości niematerialnych i prawnych określają przepisy art. 16b oraz art. 16c updop. Prawa do domen internetowych nie zostały jednak wymienione wśród tych przepisów, a więc nie stanowią one wartości niematerialnych i prawnych. Prowadzi to do wniosku, że wydatki na nabycie domen internetowych mogą być przez podatników zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Oczywiście, pod warunkiem że wydatki te są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - art. 15 ust. 1 updop.

Kiedy można amortyzować budynek postawiony na cudzym gruncie

Od czego zależy wysokość raty amortyzacji

Co istotne, stanowisko to reprezentują również organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 stycznia 2011 r., sygn. IBPBI/2/423-1549/10/MO, czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2012 r., sygn. IPPB3/423-112/12-2/PK1. W pierwszej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:

(...) art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o pdop zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wszelkie inne prawa nieujęte w ww. przepisie (jak również niewskazane w art. 16c ustawy o pdop) nie stanowią składników majątku trwałego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż skoro prawo do stron internetowych związanych z domenami internetowymi nie zostało wymienione w ww. katalogu, to nie można zaliczyć go do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Zaliczki w VAT – problemy z rozliczeniem po zmianach (PDF)14.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama