Czy należy amortyzować wydatek na nabycie domeny internetowej
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Zakupy domen internetowych (praw do tych domen) nie stanowią zakupów wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji. Tym samym wydatek na zakup domeny spółka z o.o. może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Kosztów podatkowych nie stanowią, między innymi, wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop). Spowodowane jest to tym, że wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych rozliczane są w kosztach uzyskania przychodów, co do zasady, poprzez dokonywane od ich wartości początkowej odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 6 updop).
Katalog wartości niematerialnych i prawnych określają przepisy art. 16b oraz art. 16c updop. Prawa do domen internetowych nie zostały jednak wymienione wśród tych przepisów, a więc nie stanowią one wartości niematerialnych i prawnych. Prowadzi to do wniosku, że wydatki na nabycie domen internetowych mogą być przez podatników zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Oczywiście, pod warunkiem że wydatki te są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - art. 15 ust. 1 updop.
Kiedy można amortyzować budynek postawiony na cudzym gruncie
Od czego zależy wysokość raty amortyzacji
Co istotne, stanowisko to reprezentują również organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 stycznia 2011 r., sygn. IBPBI/2/423-1549/10/MO, czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2012 r., sygn. IPPB3/423-112/12-2/PK1. W pierwszej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:
(...) art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o pdop zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wszelkie inne prawa nieujęte w ww. przepisie (jak również niewskazane w art. 16c ustawy o pdop) nie stanowią składników majątku trwałego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż skoro prawo do stron internetowych związanych z domenami internetowymi nie zostało wymienione w ww. katalogu, to nie można zaliczyć go do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Konsekwentnie organ podatkowy słusznie uznał, że wydatek na zakup domeny internetowej może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio jako wydatek pośrednio związany z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami, a więc w dacie poniesienia (art. 15 ust. 4d updop), tj. w dniu, na który koszt zakupu domeny zostanie ujęty w księgach rachunkowych (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury, rachunku albo innego dowodu (art. 15 ust. 4e updop).
W przypadku kupowania domen przedstawione stanowisko jest, co do zasady, korzystne dla podatników, gdyż pozwala szybciej rozliczyć koszt zakupu domen w kosztach uzyskania przychodów. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie.
Po pierwsze, stanowisko to wyłącza możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wartości domen internetowych otrzymanych jako aport. W takich przypadkach nie występują bowiem koszty nabycia domen internetowych, które mogłyby zostać zaliczone do kosztów opodatkowanych bezpośrednio (tak, przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2011 r., sygn. IBPBI/1/415-254/11/RM).
Jak amortyzować biuro wybudowane przez firmę we własnym zakresie
REKLAMA
Po drugie, ryzykowne jest uznanie, iż nabycie domeny internetowej jest nabyciem praw autorskich lub znaków towarowych (czyli praw zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych - art. 16b ust. 1 pkt 4 i 6 updop). Prawa takie mogą być, co prawda, nabywane w ramach transakcji obejmującej nabycie domeny internetowej, lecz nie powoduje to, że nabycie domeny internetowej stanowi nabycie jednego z tych praw. Przyjęcie na takiej podstawie stanowiska, że nabyta domena internetowa jest wartością niematerialną i prawną, jest ryzykowne i sprzeczne ze stanowiskiem reprezentowanym przez organy podatkowe.
• art. 15 ust. 1, 4d, 4e i 6, art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz art. 16b i 16c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 21
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat