reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Karnety sportowe dla pracowników - podatki, składki ZUS, ewidencja w księgach

Karnety sportowe dla pracowników - podatki, składki ZUS, ewidencja w księgach

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają wymierne korzyści wynikające z zapewnienia pracownikom karnetów sportowych. Są one nie tylko przejawem dbałości firmy o dobre samopoczucie psychofizyczne swoich pracowników, lecz stanowią jednocześnie ważny czynnik motywacyjny.


Takie działanie pracodawcy przekłada się na wydajność i efektywność wykonywanej pracy, a jednocześnie obniża absencję chorobową pracowników. Dodatkowym atutem jest wzmocnienie lojalności wobec pracodawcy.

Pracodawca ma do wyboru dwa sposoby sfinansowania zakupu karnetów sportowych dla pracowników, tj. może je sfinansować:

- ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub

- ze środków obrotowych firmy.


Karnety sportowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych


Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazuje (art. 2 pkt 1), że jednym z rodzajów działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawców są usługi świadczone na rzecz różnych form działalności sportowo-rekreacyjnej (w ramach której mogą być finansowane karnety sportowe dla pracowników).

Należy zauważyć, że ustawodawca nie narzuca sposobu realizacji działalności socjalnej. Dlatego też warunki i zasady korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu powinny zostać określone przez pracodawcę w regulaminie. W jego treści powinien znaleźć się również zapis o przeznaczeniu części środków na cele sportowo-rekreacyjne oraz sposób finansowania.


Ustawa o ZFŚS nakazuje (art. 8 ust. 1), by przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu były uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczyć karnety sportowe przekazywane pracownikom

 

Irena Pazio

główna księgowa z certyfikatem MF

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama