Karnety sportowe dla pracowników - podatki, składki ZUS, ewidencja w księgach
REKLAMA
REKLAMA
Takie działanie pracodawcy przekłada się na wydajność i efektywność wykonywanej pracy, a jednocześnie obniża absencję chorobową pracowników. Dodatkowym atutem jest wzmocnienie lojalności wobec pracodawcy.
REKLAMA
Pracodawca ma do wyboru dwa sposoby sfinansowania zakupu karnetów sportowych dla pracowników, tj. może je sfinansować:
- ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub
- ze środków obrotowych firmy.
Karnety sportowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazuje (art. 2 pkt 1), że jednym z rodzajów działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawców są usługi świadczone na rzecz różnych form działalności sportowo-rekreacyjnej (w ramach której mogą być finansowane karnety sportowe dla pracowników).
Należy zauważyć, że ustawodawca nie narzuca sposobu realizacji działalności socjalnej. Dlatego też warunki i zasady korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu powinny zostać określone przez pracodawcę w regulaminie. W jego treści powinien znaleźć się również zapis o przeznaczeniu części środków na cele sportowo-rekreacyjne oraz sposób finansowania.
Czy zakup karnetów sportowych z ZFŚS musi się odbywać z uwzględnieniem kryterium socjalnego
Ustawa o ZFŚS nakazuje (art. 8 ust. 1), by przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu były uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.
Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczyć karnety sportowe przekazywane pracownikom
Irena Pazio
główna księgowa z certyfikatem MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat