Jak i dla kogo przeprowadzić szkolenie przed inwentaryzacją
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Obowiązek przeprowadzania szkolenia przed inwentaryzacją może wynikać z instrukcji inwentaryzacyjnej i zarządzenia wewnętrznego kierownika jednostki (lub jednego z tych dokumentów). Rzeczywiście ustawa o rachunkowości nakłada na jednostki obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji i nie ma tam zapisów dotyczących szkoleń. Wskazuje jedynie zasady inwentaryzacji (jej rodzaje, zakres, terminy i częstotliwość oraz zasady ujęcia wyników), nie reguluje zaś procedur związanych z organizacją i przeprowadzaniem inwentaryzacji.
REKLAMA
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinna opracować i posiadać własne wewnętrzne uregulowania w tym zakresie, dostosowane do potrzeb i specyfiki jednostki. Mogą one także zawierać uregulowania dotyczące szkolenia przedinwentaryzacyjnego pracowników. Dlatego rozwiązanie opisane w pytaniu jest prawidłowe. Z pewnością też zwiększy skuteczność i poprawność przeprowadzanych czynności. Zawsze warto tuż przed rozpoczęciem inwentaryzacji przeszkolić wszystkie osoby zajmujące się jej przeprowadzeniem.
Zasada "zamkniętych drzwi" przy inwentaryzacji
Szkolenie organizują i prowadzą najczęściej główny księgowy i przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej. Szkolenie osób zajmujących się inwentaryzacją odbywa się m.in. przez zapoznawanie ich z przepisami dotyczącymi inwentaryzacji, dokumentacji, gospodarki, ochrony mienia i kontroli wewnętrznej. Przedmiotem szkolenia są także zagadnienia przygotowawcze, techniki i metody przeprowadzania oraz dokumentacji czynności inwentaryzacyjnych.
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Szkolenie obejmuje głównie członków komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych. Często jednak biorą w nim udział także osoby zatrudnione przy inwentaryzacji sald środków pieniężnych w bankach oraz rozrachunków inwentaryzowanych za pomocą potwierdzeń sald, przy inwentaryzacji pozostałych aktywów i pasywów inwentaryzowanych w drodze porównania i weryfikacji stanów ewidencyjnych z dokumentacją, pozostali pracownicy księgowości, kontrolerzy spisowi, a zwłaszcza o osoby materialnie odpowiedzialne za inwentaryzowane składniki.
Oprac. Magdalena Sobczak
Podstawa prawna:
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat