Inwentaryzacji drogą spisu z natury - projekt Komitetu Standardów Rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o rachunkowości (art. 26) nakłada na jednostki obowiązek przeprowadzania, na koniec każdego roku obrotowego, inwentaryzacji składników majątku odpowiednio drogą spisu z natury, uzgadniania rozrachunków (z bankami i kontrahentami) oraz weryfikacji (sprawdzenie przez porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami dla potwierdzenia realności wartości tych składników wykazanej w księgach rachunkowych). Znaczenie inwentaryzacji, dla prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego i wyniku finansowego, odpowiedzialność kierownika jednostki, zarówno za poprawność sprawozdania finansowego jak i przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury (art. 3 ust.5 ustawy) przy jednoczesnym braku – co zrozumiałe ze względu na rangę ustawy - szczegółowych uregulowań co do organizacji, zasad, procedur, metod i technik inwentaryzacji skutkuje powszechnością wstępowania wielu wątpliwości i problemów w praktycznym stosowaniu rozdziału 3 ustawy Inwentaryzacja. Uzasadnia to potrzebę przedstawienia przez KSR stanowiska w tej kwestii.
REKLAMA
Inwentaryzacja metodą porównania danych ksiąg rachunkowych
Stanowisko KSR ogranicza się do inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Komitet rozważa, w dalszej perspektywie, podjęcie prac nad wydaniem stanowisk w sprawie inwentaryzacji pozostałych składników majątku.
Stanowisko w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów ma służyć pomocą w rozwiązywaniu problemów praktyki na każdym etapie inwentaryzacji zapasów w drodze spisu z natury, od jej przygotowania, przeprowadzenia po rozliczenie i archiwizowanie dokumentów inwentaryzacyjnych. Stanowisko przedstawia dobre praktyki i wskazówki sprzyjające prawidłowej i sprawnej inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury.
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Przekładając do publicznej dyskusji projekt stanowiska w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów Komitet prosi o wyrażenie sądów i opinii. KSR będzie szczególnie zobowiązany za wypowiedzi w następujących kwestiach:
- Czy, w Państwa ocenie, zaproponowane w projekcie rozstrzygnięcia są wystarczające? Jeśli NIE proszę podać dlaczego.
- Czy zaproponowane rozstrzygnięcia (punkty w projekcie) są w pełni zrozumiałe? Jeśli NIE proszę wskazać które zagadnienia wymagają wyjaśnienia, rozwinięcia i uszczegółowienia?
- Czy istnieją zagadnienia, o które stanowisko powinno zostać uzupełnione?
- Czy zaproponowane w projekcie stanowiska przykłady są pomocne? Jeśli NIE proszę wyjaśnić dlaczego?
- Czy uważacie Państwo, że inne punkty stanowiska wymagają zilustrowania przykładami? Jeśli TAK proszę podać które.
- Czy, zdaniem Państwa celowym byłoby dołączenie do stanowiska wzorów dokumentów inwentaryzacyjnych, a jeśli tak to których (zarządzanie kierownika jednostki w sprawie inwentaryzacji, arkusz spisu, zestawienie zbiorcze, protokół końcowy)?
- Czy mają Państwo inne uwagi do projektu stanowiska?
KSR uprzejmie prosi o zgłaszanie uwag i komentarzy do ww. projektu - w terminie do dnia 31 stycznia 2016 r. na adres: sekretarz.KSR@mf.gov.pl.
Projekt stanowiska KSR w sprawie inwentaryzacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat