REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!
Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami zdarzeń gospodarczych oraz obliczenia na ich podstawie podatków, sporządzania i wysyłania deklaracji podatkowych na obowiązujących drukach. Im większy zakres prowadzonej działalności gospodarczej, tym większe ciążą na podatniku obowiązki prawno-finansowe. W praktyce okazuje się, że takie zadania najlepiej jest powierzyć księgowemu lub wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu.

REKLAMA

Autopromocja

Biuro rachunkowe – oszczędność czy brak kontroli? A może samodzielne prowadzenie księgowości

Wybór odpowiedniej osoby lub biura rachunkowego do prowadzenia księgowości zależy od kilku czynników, takich jak wielkość Twojego biznesu, jego branża oraz potrzeby w zakresie raportowania finansowego. Oto kilka opcji, które warto rozważyć:

1. Księgowy lub księgowa na etacie

Jeśli prowadzisz większą firmę lub potrzebujesz stałego wsparcia w zakresie księgowości, zatrudnienie księgowego na etacie może być dobrym rozwiązaniem. Taka osoba będzie miała pełny wgląd w dokumenty i sprawy finansowe firmy, co ułatwia kontrolowanie kosztów i podejmowanie decyzji. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że księgowa zajmuje się wyłącznie daną firmą i jest dla nas na co dzień dostępna. Wadą może okazać się uzależnienie od jednej osoby oraz koszty zatrudnienia pracownika lub jego dłuższa nieobecność w pracy.

2. Biuro rachunkowe

Dla mniejszych firm lub tych, które nie potrzebują pełnoetatowego księgowego, biuro rachunkowe jest świetną opcją. Biura rachunkowe oferują usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, przygotowywania deklaracji podatkowych, sporządzania bilansów, a także udzielania porad podatkowych. Poszczególne biura specjalizują się często w konkretnych branżach lub formach działalności, mogą prowadzić księgi papierowo lub elektronicznie, mogą różnić się także sposobem organizacji pracy. Każdy może znaleźć biuro rachunkowe, które odpowiada na konkretne potrzeby firmy.

3. Księgowość online

W przypadku małych firm lub przedsiębiorców jednoosobowych coraz bardziej popularne stają się platformy online, które umożliwiają samodzielne prowadzenie księgowości, ze wsparciem ekspertów. Jest to opcja tańsza, ale wymaga większej zaangażowania z Twojej strony. Trzeba mieć czas na samokształcenie lub środki na kursy i szkolenia odpłatne. Wszystko zależy od tego jaki wybieramy rodzaj działalności a także sposób opodatkowania - i tu warto przemyśleć planowane przychody i koszty w celu optymalnego wyboru sposobu opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Doradca podatkowy

Jeżeli Twoja firma ma specyficzne potrzeby podatkowe lub wymaga szczególnego doradztwa podatkowego, warto skorzystać z usług doradcy podatkowego, który pomoże zoptymalizować koszty podatkowe i doradzi w kwestiach związanych z przepisami prawa. Warto zauważyć, iż wiele licencjonowanych biur rachunkowych posiada umiejętności i narzędzia do przeprowadzenia chociażby kalkulacji wyboru sposobu opodatkowania Twojej firmy. Jest to bardzo cenna umiejętność gdyż pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także ułatwi prowadzenie biznesu który chcesz prowadzić i rozwijać na oczekiwanym poziomie.

5. Samodzielne prowadzenie księgowości

Możesz również zdecydować się na prowadzenie księgowości we własnym zakresie, ale pamiętaj, że wymaga to dobrej znajomości aktualnych przepisów podatkowych i księgowych, jak również systematyczności w wypełnianiu obowiązków względem Budżetu Państwa.

Czy każdy może zostać księgowym? Na co zwrócić uwagę?

Obecnie księgowi w Polsce nie mają możliwości udowodnienia swoich kompetencji poprzez zdanie egzaminu państwowego, mogą posiłkować się tylko dyplomami licznych stowarzyszeń i organizacji księgowych. Możliwość uzyskania licencji państwowej istniała do sierpnia 2014 roku, są więc jeszcze na rynku biura rachunkowe zatrudniające księgowych z licencją Ministerstwa Finansów.

Należy zwrócić uwagę na to, iż nauczenie się zawodu księgowego jest nie lada wyzwaniem, w szczególności po zmianach, które zaczęły obowiązywać w ramach Polskiego Ładu oraz przy często zmieniających się aktualnie przepisach. Zawód księgowego nie jest dla każdego, wymaga systematyczności, umiejętności czytania dokumentów, analitycznego myślenia, skrupulatności oraz ciągłego samokształcenia aby nadążyć za galopującymi zmianami w przepisach podatkowych. Do tego dochodzi wypracowanie umiejętności praktycznych w zakresie wprowadzania danych, podpisywania i wysyłania deklaracji, zachowania terminów wypełniania obowiązków.

Wybór zależy zawsze od Twoich preferencji, skali działalności oraz budżetu. Kluczowe jest, aby księgowość była prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, co może uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Źródło: Newseria

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Twój e-PIT 2025: logowanie. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

REKLAMA

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA

Zaniechanie poboru podatku od subwencji i wsparcia finansowego z tarcz PFR do końca 2026 roku

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć do końca 2026 r. okres zaniechania poboru podatku od subwencji finansowych oraz finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR w ramach tarcz – wynika z projektu rozporządzenia, opublikowanego 14 lutego 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Twój e-PIT 2025: jakie ulgi podatkowe trzeba wypełnić samemu? Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2024 rok?

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. można składać roczne zeznania podatkowe PIT i rozliczyć dochody (przychody) uzyskane w 2024 roku. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z e-usług Krajowej Administracji Skarbowej i rozliczania podatków drogą elektroniczną. W 2025 r. kolejny raz z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Pierwszy raz usługa Twój e-PIT będzie dostępna także w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy (e-US). MF i KAS zachęcają także do aktywowania usługi e-korespondencji przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

REKLAMA