| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych umowy celofanowe

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych umowy celofanowe

Spółka dokonała zakupu programu komputerowego do projektowania w wymiarze 3D. Program zakupiony został od jego dystrybutora. Twórcą programu jest firma z USA. Licencja uprawniająca do korzystania z oprogramowania pochodziła od producenta, przybierając postać licencji celofanowej (licencja shrink-wrap) stworzonej specjalnie dla ułatwienia zbytu oraz umocnienia pozycji dużych producentów i dystrybutorów oprogramowania. Jakich operacji należy dokonać w księgach rachunkowych?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową sprzedaży rzeczy (towaru) w postaci nośnika z programem zawieraną między uprawnionym do tego sprzedawcą a nabywcą. Przy czym dopiero w momencie otwarcia opakowania można rozważać zawarcie drugiej umowy – licencyjnej, pomiędzy producentem programu i nabywcą nośnika zawierającego ten program, określającej warunki korzystania z niego.

Umowy celofanowe (ang. shrink-wrap) są szczególną kategorię licencji – umów, na podstawie których licencjobiorca (użytkownik) upoważniony zostaje, za wynagrodzeniem, do korzystania z oprogramowania komputerowego będącego przedmiotem tego rodzaju umowy.

Jak ująć koszty wysyłki w księgach rachunkowych

Operacje gospodarcze dotyczące obrotu programami komputerowymi w ramach zawieranych umów celofanowych księguje się następująco:

1. Sprzedaż egzemplarza utworu (oprogramowania komputerowego) na nośniku:

- strona Wn konta „Rozrachunki z odbiorcami”;

- strona Ma konta „Sprzedaż towarów”;

- strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne” (VAT 23 proc.);

oraz równolegle

- strona Wn konta „Kasa” lub konta „Rachunki bankowe”;

- strona Ma konta „Rozrachunki z odbiorcami”.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

2. Zakup egzemplarza utworu (oprogramowania komputerowego) na nośniku:

- strona Wn konta „Koszty według rodzajów”;

- strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne” (VAT 23 proc.);

- strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”.

Warto wskazać, że w podobnej sprawie wypowiedział się dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 lutego 2009 r.: „Jeżeli w związku z dokonanym nabyciem programu komputerowego nie doszło do przekazania na spółkę żadnych praw autorskich, a jej wyłącznym, związanym z dokonaniem tej czynności prawnej uprawnieniem, jest jedynie możliwość korzystania z programu na własne potrzeby (w zakresie nie objętym prawami autorskimi), to nabyte przez niego prawo nie jest licencją, a tym samym nie jest podlegającą amortyzacji wartością niematerialną i prawną, o której mowa w art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »