reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych umowy celofanowe

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych umowy celofanowe

Spółka dokonała zakupu programu komputerowego do projektowania w wymiarze 3D. Program zakupiony został od jego dystrybutora. Twórcą programu jest firma z USA. Licencja uprawniająca do korzystania z oprogramowania pochodziła od producenta, przybierając postać licencji celofanowej (licencja shrink-wrap) stworzonej specjalnie dla ułatwienia zbytu oraz umocnienia pozycji dużych producentów i dystrybutorów oprogramowania. Jakich operacji należy dokonać w księgach rachunkowych?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową sprzedaży rzeczy (towaru) w postaci nośnika z programem zawieraną między uprawnionym do tego sprzedawcą a nabywcą. Przy czym dopiero w momencie otwarcia opakowania można rozważać zawarcie drugiej umowy – licencyjnej, pomiędzy producentem programu i nabywcą nośnika zawierającego ten program, określającej warunki korzystania z niego.

Umowy celofanowe (ang. shrink-wrap) są szczególną kategorię licencji – umów, na podstawie których licencjobiorca (użytkownik) upoważniony zostaje, za wynagrodzeniem, do korzystania z oprogramowania komputerowego będącego przedmiotem tego rodzaju umowy.

Jak ująć koszty wysyłki w księgach rachunkowych

Operacje gospodarcze dotyczące obrotu programami komputerowymi w ramach zawieranych umów celofanowych księguje się następująco:

1. Sprzedaż egzemplarza utworu (oprogramowania komputerowego) na nośniku:

- strona Wn konta „Rozrachunki z odbiorcami”;

- strona Ma konta „Sprzedaż towarów”;

- strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne” (VAT 23 proc.);

oraz równolegle

- strona Wn konta „Kasa” lub konta „Rachunki bankowe”;

- strona Ma konta „Rozrachunki z odbiorcami”.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

2. Zakup egzemplarza utworu (oprogramowania komputerowego) na nośniku:

- strona Wn konta „Koszty według rodzajów”;

- strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne” (VAT 23 proc.);

- strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”.

Warto wskazać, że w podobnej sprawie wypowiedział się dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 lutego 2009 r.: „Jeżeli w związku z dokonanym nabyciem programu komputerowego nie doszło do przekazania na spółkę żadnych praw autorskich, a jej wyłącznym, związanym z dokonaniem tej czynności prawnej uprawnieniem, jest jedynie możliwość korzystania z programu na własne potrzeby (w zakresie nie objętym prawami autorskimi), to nabyte przez niego prawo nie jest licencją, a tym samym nie jest podlegającą amortyzacji wartością niematerialną i prawną, o której mowa w art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama