REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Leszek Porowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?

rada

Autopromocja

Odsetki od kredytu przypadające na oddaną do używania część magazynową (naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania) powiększą jej wartość początkową i będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zapłacone odsetki przypadające na cześć magazynową po przekazaniu tej części do używania można zaliczyć do kosztów bezpośrednio, wpisując je do kolumny 13 księgi.

uzasadnienie

Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 22a ust. 1 updof). Uzyskanie przez Czytelnika pozwolenia na użytkowanie części budynku oznacza, że objęta pozwoleniem na użytkowanie część jest zdatna do używania. Czytelnik mógł zatem wprowadzić tę część budynku do ewidencji środków trwałych jako budynek magazynowy (co też uczynił) oraz rozpocząć dokonywanie od tej części budynku odpisów amortyzacyjnych. Ma to istotne znaczenie przy odpowiedzi na pytanie Czytelnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie są bowiem kosztem uzyskania przychodu wydatki na odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji (art. 23 ust. 1 pkt 33 updof). Przepis jasno stwierdza, że do czasu zakończenia inwestycji wydatków na odsetki od kredytów i pożyczek związanych z inwestycją podatnik nie może zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, tylko należy je doliczać do wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego (tutaj: budowanego budynku magazynowo-biurowego).

WAŻNE!

Odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji nie są kosztem uzyskania przychodu.

Skoro część magazynowa budynku została zakończona i przyjęta do używania, należy przyjąć, że w tej części inwestycja została zakończona. Zatem odsetki od tej części kredytu, która przypada na część magazynową budynku, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (w postaci odpisów amortyzacyjnych). Należy podkreślić, że wartość początkową podwyższą tylko te odsetki, które zostały naliczone do dnia przekazania części magazynowej do używania (art. 22g ust. 4 updof). Kolejne wydatki na odsetki od części magazynowej będą kosztem bezpośrednio księgowanym do kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podobnie postąpimy z odsetkami dotyczącymi części biurowej. Do czasu oddania części biurowej odsetki z nią związane będą podwyższały jej wartość do amortyzacji. Po przyjęciu części biurowej do używania już wszystkie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania księgowany bezpośrednio do kolumny 13 księgi.

Odsetki związane z częścią inwestycji niezakończoną będą natomiast podwyższały wartość początkową tej inwestycji, czyli części biurowej budynku.

Jeżeli w umowie o kredyt nie zaznaczono wyraźnie, jaka część kredytu przypada na część magazynową, a jaka na część biurową budynku, to rozsądne jest przyjęcie proporcji według stosunku powierzchni magazynowej budynku i powierzchni biurowej (jeszcze nieoddanej do używania) do powierzchni całości nieruchomości.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w postanowieniu z 25 kwietnia 2007 r., nr 1428/III/415-2/07/MW:

Biorąc powyższe pod uwagę odsetki od kredytu zapłaconepo dacie rozszerzenia działalności gospodarczej: o wynajem nieruchomości na własny rachunek, w części odpowiadającej udziałowi części oddanej do użytkowania będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Natomiast odsetki od kredytu zapłacone w części odpowiadającej powierzchni użytkowej budynku nieoddanej do użytkowania będą podwyższały wartość początkową budynku w dniu przekazania go do użytkowania.

Identyczne stanowisko zajął również Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w postanowieniu z 12 lipca 2007 r., nr PF/415-102/MR/II/07, w którym czytamy:

W konsekwencji odsetki od części kredytu, którą sfinansowano budowę budynku i ogrodzenia, naliczone do dnia przekazania środków trwałych (budynku i ogrodzenia) do używania będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w sposób pośredni, tj. poprzez odpisy amortyzacyjne. Natomiast odsetki w części przypadającej na oddane do używania środki trwałe,naliczone za okres po dniu przyjęcia do używania środków trwałych nie mają wpływu na wartość początkową tychże środkówi w myśl cytowanego wyżej art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy podatkowej stanowić one będą koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Dodam, że stan faktyczny (opisany w powyższym piśmie) był taki, że podatnik budował kilka budynków i kolejno oddawał je do używania, korzystając z jednego kredytu bankowego dla realizacji wydatków na budowę wszystkich budynków. W postanowieniu tym stwierdzono, że odsetki od części kredytu przypadającego na przyjęty do używania budynek (naliczone za okres po dniu przyjęcia go do używania) będą kosztem uzyskania przychodu.

Na koniec warto zaznaczyć, że przedstawione w radzie (i w przywołanych pismach) rozwiązanie jest zgodne ze stanowiskiem Krajowej Informacji Podatkowej.

PRZYKŁAD

Pan Andrzej Kowalski prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu napojami alkoholowymi. Rozpoczął więc budowę budynku magazynowo biurowego, gdzie powierzchnia magazynowa stanowi 60% ogólnej powierzchni budynku. Całkowicie koszty budowy budynku finansowane są z inwestycyjnego kredytu bankowego. Odsetki płacone od tego kredytu w trakcie budowy budynku pan Andrzej zaliczał do wartości początkowej budynku. W lutym 2008 r. pan Andrzej otrzymał pozwolenie na częściowe używanie budynku. Pozwolenie dotyczy możliwości użytkowania części magazynowej. W związku z tym pan Andrzej wpisał do ewidencji środków trwałych nowy środek trwały - budynek magazynowo-biurowy. Wycenił jednak i wpisał do ewidencji wartość odpowiadającą przyjętej do używania części magazynowej budynku (do wartości tej zaliczył naliczone do dnia przekazania odsetki przypadające na tę część). W marcu przypada termin zapłaty kolejnej raty kredytu wraz z odsetkami. Odsetki wynoszą 1200 zł. Pan Andrzej powinien zatem najpierw wyliczyć, jaka część odsetek przypada na oddaną do używania cześć magazynową. Podziału odsetek dokona w oparciu o udział powierzchni magazynowej w powierzchni ogólnej budynku. A zatem:

1200 zł x 60% = 720 zł

Kwota zapłaconych odsetek 720 zł będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu bezpośrednio zaliczony do kolumny 13 księgi.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pozostała część odsetek będzie zaliczona do wartości początkowej nieukończonej jeszcze części biurowej budynku.

• art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 4, art. 23 ust. 1 pkt 8, art. 32-33 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA