REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Leszek Porowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?

rada

REKLAMA

Autopromocja

Odsetki od kredytu przypadające na oddaną do używania część magazynową (naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania) powiększą jej wartość początkową i będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zapłacone odsetki przypadające na cześć magazynową po przekazaniu tej części do używania można zaliczyć do kosztów bezpośrednio, wpisując je do kolumny 13 księgi.

uzasadnienie

Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 22a ust. 1 updof). Uzyskanie przez Czytelnika pozwolenia na użytkowanie części budynku oznacza, że objęta pozwoleniem na użytkowanie część jest zdatna do używania. Czytelnik mógł zatem wprowadzić tę część budynku do ewidencji środków trwałych jako budynek magazynowy (co też uczynił) oraz rozpocząć dokonywanie od tej części budynku odpisów amortyzacyjnych. Ma to istotne znaczenie przy odpowiedzi na pytanie Czytelnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie są bowiem kosztem uzyskania przychodu wydatki na odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji (art. 23 ust. 1 pkt 33 updof). Przepis jasno stwierdza, że do czasu zakończenia inwestycji wydatków na odsetki od kredytów i pożyczek związanych z inwestycją podatnik nie może zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, tylko należy je doliczać do wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego (tutaj: budowanego budynku magazynowo-biurowego).

WAŻNE!

Odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji nie są kosztem uzyskania przychodu.

Skoro część magazynowa budynku została zakończona i przyjęta do używania, należy przyjąć, że w tej części inwestycja została zakończona. Zatem odsetki od tej części kredytu, która przypada na część magazynową budynku, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (w postaci odpisów amortyzacyjnych). Należy podkreślić, że wartość początkową podwyższą tylko te odsetki, które zostały naliczone do dnia przekazania części magazynowej do używania (art. 22g ust. 4 updof). Kolejne wydatki na odsetki od części magazynowej będą kosztem bezpośrednio księgowanym do kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podobnie postąpimy z odsetkami dotyczącymi części biurowej. Do czasu oddania części biurowej odsetki z nią związane będą podwyższały jej wartość do amortyzacji. Po przyjęciu części biurowej do używania już wszystkie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania księgowany bezpośrednio do kolumny 13 księgi.

Odsetki związane z częścią inwestycji niezakończoną będą natomiast podwyższały wartość początkową tej inwestycji, czyli części biurowej budynku.

Jeżeli w umowie o kredyt nie zaznaczono wyraźnie, jaka część kredytu przypada na część magazynową, a jaka na część biurową budynku, to rozsądne jest przyjęcie proporcji według stosunku powierzchni magazynowej budynku i powierzchni biurowej (jeszcze nieoddanej do używania) do powierzchni całości nieruchomości.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w postanowieniu z 25 kwietnia 2007 r., nr 1428/III/415-2/07/MW:

Biorąc powyższe pod uwagę odsetki od kredytu zapłaconepo dacie rozszerzenia działalności gospodarczej: o wynajem nieruchomości na własny rachunek, w części odpowiadającej udziałowi części oddanej do użytkowania będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Natomiast odsetki od kredytu zapłacone w części odpowiadającej powierzchni użytkowej budynku nieoddanej do użytkowania będą podwyższały wartość początkową budynku w dniu przekazania go do użytkowania.

Identyczne stanowisko zajął również Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w postanowieniu z 12 lipca 2007 r., nr PF/415-102/MR/II/07, w którym czytamy:

REKLAMA

W konsekwencji odsetki od części kredytu, którą sfinansowano budowę budynku i ogrodzenia, naliczone do dnia przekazania środków trwałych (budynku i ogrodzenia) do używania będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w sposób pośredni, tj. poprzez odpisy amortyzacyjne. Natomiast odsetki w części przypadającej na oddane do używania środki trwałe,naliczone za okres po dniu przyjęcia do używania środków trwałych nie mają wpływu na wartość początkową tychże środkówi w myśl cytowanego wyżej art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy podatkowej stanowić one będą koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Dodam, że stan faktyczny (opisany w powyższym piśmie) był taki, że podatnik budował kilka budynków i kolejno oddawał je do używania, korzystając z jednego kredytu bankowego dla realizacji wydatków na budowę wszystkich budynków. W postanowieniu tym stwierdzono, że odsetki od części kredytu przypadającego na przyjęty do używania budynek (naliczone za okres po dniu przyjęcia go do używania) będą kosztem uzyskania przychodu.

Na koniec warto zaznaczyć, że przedstawione w radzie (i w przywołanych pismach) rozwiązanie jest zgodne ze stanowiskiem Krajowej Informacji Podatkowej.

PRZYKŁAD

Pan Andrzej Kowalski prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu napojami alkoholowymi. Rozpoczął więc budowę budynku magazynowo biurowego, gdzie powierzchnia magazynowa stanowi 60% ogólnej powierzchni budynku. Całkowicie koszty budowy budynku finansowane są z inwestycyjnego kredytu bankowego. Odsetki płacone od tego kredytu w trakcie budowy budynku pan Andrzej zaliczał do wartości początkowej budynku. W lutym 2008 r. pan Andrzej otrzymał pozwolenie na częściowe używanie budynku. Pozwolenie dotyczy możliwości użytkowania części magazynowej. W związku z tym pan Andrzej wpisał do ewidencji środków trwałych nowy środek trwały - budynek magazynowo-biurowy. Wycenił jednak i wpisał do ewidencji wartość odpowiadającą przyjętej do używania części magazynowej budynku (do wartości tej zaliczył naliczone do dnia przekazania odsetki przypadające na tę część). W marcu przypada termin zapłaty kolejnej raty kredytu wraz z odsetkami. Odsetki wynoszą 1200 zł. Pan Andrzej powinien zatem najpierw wyliczyć, jaka część odsetek przypada na oddaną do używania cześć magazynową. Podziału odsetek dokona w oparciu o udział powierzchni magazynowej w powierzchni ogólnej budynku. A zatem:

1200 zł x 60% = 720 zł

Kwota zapłaconych odsetek 720 zł będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu bezpośrednio zaliczony do kolumny 13 księgi.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pozostała część odsetek będzie zaliczona do wartości początkowej nieukończonej jeszcze części biurowej budynku.

• art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 4, art. 23 ust. 1 pkt 8, art. 32-33 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA