REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działa księgowość w chmurze?

Teresa Warska
 Systim
Księgowość przez Internet – online
Jak działa księgowość w chmurze?
Jak działa księgowość w chmurze?

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość w chmurze jeszcze niedawno była domeną małych firm. Dziś prowadzenie księgowości w chmurze zyskuje coraz większą liczbę zwolenników - zarówno wśród średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Jakie są jej zalety księgowości w chmurze i czy jest w pełni bezpieczna?

Księgowość w chmurze

Już na wstępie warto podkreślić, że księgowość w chmurze może występować w kilku formach. Stanowi ona bowiem nie tylko zewnętrzną przestrzeń do obliczeń księgowych, lecz także pozwala na prowadzenie i przechowywanie danych, a dla wielu stanowić będzie idealne rozwiązanie służące do archiwizacji tychże danych To, co z pewnością łączy wyżej wymienione funkcje, to umieszczone dane na serwerze dostawcy usługi, a także błyskawiczny dostęp do nich czy optymalizacja procesów księgowych.

Autopromocja

Księgowość w chmurze - dostęp z każdego miejsca

Jak w praktyce działa księgowość w chmurze? Tego typu księgowanie pozwala na uzyskanie dostępu do programu za pośrednictwem przeglądarki internetowej, bez przeprowadzania jakichkolwiek instalacji. A zatem zbędna jest tutaj inwestycja w osobne licencje na każde stanowisko pracy – dostęp do aplikacji ma każdy pracownik, który po podaniu loginu i hasła może rozpocząć pracę z dokumentacją za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

- Proces obsługi programu jest intuicyjny i nie wymaga dodatkowych szkoleń czy instruktażu z tego zakresu – bez względu na to, czy jesteśmy małym czy dużym przedsiębiorstwem. Co więcej, wszelkie aktualizacje odbywają się tutaj zdalnie, nie angażując przy tym użytkownika. Nie ma zatem możliwości, by program nie odpowiadał na zmiany zachodzące w prawie i nie spełniał wymogów formalnych – mówi Teresa Warska, specjalistka ds. prawa podatkowego w Systim.pl.

Optymalizacja procesów księgowych

Księgowość w chmurze to bez wątpienia szybki dostęp do danych – z racji tego, że nie wymaga ono instalacji, a jedynie dostępu do urządzenia (laptop, komputer stacjonarny, tablet czy smartfon) połączonego z Internetem, użytkownik - o dowolnej porze dnia - może korzystać z księgowości. Co więcej, rozwiązanie chmurowe to także optymalizacja wielu procesów związanych z dokumentacją. Wraz z dostępem do księgowości w chmurze, zyskujemy możliwość przechowywania informacji związanych z danym przedsiębiorstwem w jednym miejscu. Co więcej, jeśli nasi kontrahenci otrzymają dostęp do naszej chmury (bądź jej części), zautomatyzowaniu podlegać będzie również część prac związana z nimi. Z kolei szeroki katalog dostępnych narzędzi księgowo-finansowych stanowi nieocenione wsparcie w ramach tworzenia chociażby raportów czy wprowadzania „fizycznych” dokumentów do programu.

- Wybrane na rynku rozwiązania pozwalają w prosty sposób zeskanować faktury kosztowe, co daje możliwość zaimportowania ich do systemu, który to automatycznie wykona odpowiednie księgowania. Co ważne, nie ma tu znaczenia, w jakim programie są one wystawiane. Dla przykładu, są programy, które pozwalają na import z kilkunastu popularnych programów fakturujących, ale także z tak popularnych formatów, jak na przykład JPK_V7 – podkreśla Teresa Warska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowość w chmurze a bezpieczeństwo

Optymalizacja pracy to nie jedyna korzyść, wynikająca z księgowości w chmurze. Poprzez korzystanie z usługi w chmurze ograniczamy też ryzyko popełnienia błędów związanych z wprowadzaniem danych. Niestety wiele przedsiębiorstw, w obawie o bezpieczeństwo i utratę danych, rezygnuje z tej opcji księgowości – zupełnie niepotrzebnie! Warto bowiem pamiętać, że niezwykle restrykcyjne certyfikacje centrów danych gwarantują najwyższe standardy bezpieczeństwa infrastruktury i dostępności tychże danych.

- Dla przykładu, dzięki zastosowaniu bezpiecznego, szyfrowanego połączenia SSL, logowania przy użyciu hasła, dwuskładnikowego uwierzytelniania i licznych innych zabezpieczeń, gwarantuje się poziom bezpieczeństwa identyczny, jak w przypadku bankowości elektronicznej. Co ważne, spełniane są także wymogi RODO – przekonuje Warska.

Warto również nadmienić, że rozwiązania księgowe w chmurze spełniają zasady, które są wskazywane w ustawie o rachunkowości. Sprawia to, że po wprowadzeniu operacji do ksiąg rachunkowych, dedykowany program stworzy tu automatycznie dziennik, będący jednym z obowiązkowych elementów księgowych.

Kompleksowe możliwości księgowości w chmurze, a także bezpieczeństwo danych, jakie oferują rozwiązania typu cloud, czynią z nich bardzo przydatne narzędzie zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Szybki dostęp do danych pozwala na optymalizację oraz większą kontrolę wielu procesów związanych z dokumentacją. Jedynie, co pozostaje użytkownikowi, to… wybór programu, którego wygodę i funkcjonalność sprawdzić można poprzez 30-dniową wersję próbną, którą oferują wybrani dostawcy.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji Instrukcje księgowego z serwisem online

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA