reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Przedpłata prenumeraty czasopisma

Przedpłata prenumeraty czasopisma

Zamierzamy zapłacić za prenumeratę czasopisma pod koniec roku na rok następny. Jak mamy prawidłowo to zaewidencjonować? Jak zakwalifikować prenumeratę prasy?

Moim zdaniem, prenumerata czasopism to paragraf 4210 „Zakup materiałów i wyposażenia”. Ujmuje on wykorzystanie środków na wydatki obejmujące zakup materiałów i wyposażenia, czyli m.in. zakup prasy, czasopism, gazet (prenumerata). Nie zalicza się do tego paragrafu zakupów dokonanych z paragrafów 422-425, 474 i 475, a także zakupów dóbr przekazywanych osobom fizycznym w ramach deputatów i innych świadczeń w naturze dokonywanych z wydatków osobowych.

Prenumeratę czasopisma opłaconego pod koniec roku na rok następny należy księgować przez konto 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Jest ono stosowane w sytuacji, kiedy poniesione wydatki nie mogą być zaliczone do kosztów danego okresu sprawozdawczego, ponieważ dotyczą okresów przyszłych. Jeżeli zostanie zaprenumerowane czasopismo na rok następny i zostanie dokonana przedpłata, to powinno to zostać zaksięgowane na koncie 640 w roku dokonania przedpłaty. Można zrezygnować z rozliczeń międzyokresowych, jeśli dotyczy to kosztów przechodzących z roku na rok w przybliżonej wysokości lub kosztów nieistotnych co do ich wielkości.

Konto 640 służy do ewidencji kosztów przyszłych okresów (rozliczenia czynne) oraz rezerw na wydatki przyszłych okresów (rozliczenia bierne). Na stronie Wn konta 640 ujmuje się koszty proste i złożone poniesione w okresie sprawozdawczym, a dotyczące przyszłych okresów, oraz wydatki poniesione w okresie sprawozdawczym, na które utworzono w okresach poprzednich rezerwę. Na stronie Ma konta 640 ujmuje się utworzenie rezerwy na wydatki przyszłych okresów oraz zaliczenie do kosztów okresu sprawozdawczego kosztów poniesionych w okresach poprzednich.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 640 powinna umożliwić ustalenie:

1) wysokości tych kosztów zakupu, które podlegają rozliczeniu w czasie;

2) wysokości innych rozliczeń międzyokresowych kosztów z dalszym podziałem według ich tytułów.

Saldo Wn konta 640 wyraża koszty przyszłych okresów, a saldo Ma - rezerwy na wydatki przyszłych okresów.

Ewidencja rozliczeń międzyokresowych w roku dokonania przedpłaty

1. Opłacenie prenumeraty za czasopismo na rok następny:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2. Koszt do rozliczenia w czasie:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Saldo Ma konta 490 należy przenieść jako korektę kosztów poniesionych w czasie na konto 860 - „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy” (na koniec roku obrotowego).

Ewidencja rozliczeń międzyokresowych w roku następnym

W ciężar kosztów bieżącego okresu zaliczamy kwotę przypadającą na styczeń (w każdym miesiącu rozliczamy kwotę)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

l Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

l Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, przychodów, wydatków i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 48, poz. 322)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama