| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja księgowa bezpłatnie otrzymanych przez szkołę podręczników

Ewidencja księgowa bezpłatnie otrzymanych przez szkołę podręczników

Rok szkolny 2014/2015 to pierwszy rok, w którym uczniowie pierwszych klas otrzymali od Ministerstwa Edukacji Narodowej bezpłatne podręczniki. Zgodnie z wytycznymi MEN, podręczniki i materiały ćwiczeniowe należy przyjąć na stan biblioteki. Podręczniki, które mają być wykorzystane przez 3 lata, MEN wycenił na kwotę 4,34 zł. W niniejszym tekście odpowiemy na kilka podstawowych pytań, związanych z ewidencją księgową otrzymanych podręczników.

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2015 + płyta CD

W jaki sposób i na podstawie jakich dokumentów należy ująć w ewidencji księgowej jednostek oświatowych zdarzenie gospodarcze polegające na przekazaniu przez MEN bezpłatnych podręczników?

Zgodnie z art. 22ad ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty: Wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Podręczniki te stają się własnością organu prowadzącego szkołę podstawową z dniem ich przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Przejęcie własności podręczników wynika wprost z przepisu art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Odbiór podręczników potwierdza dyrektor szkoły w aplikacji internetowej przygotowanej do obsługi procesu dystrybucji oraz bezpośrednio u wykonawcy usługi w momencie odbioru przesyłki z podręcznikami.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor Publiczny cały artykuł W jaki sposób ewidencjonować bezpłatnie otrzymane przez szkołę podręczniki

W artykule m.in.:

  • Ewidencja księgowa otrzymanych podręczników na podstawie dokumentu przekazania/odbioru
  • Zapisy na koncie 014 „Zbiory biblioteczne”
  • Ujęcie księgowe otrzymanych nieodpłatnie podręczników objętych ewidencją magazynową

INFORLEX.PL Sektor Publiczny poleca:

Jak wypłacić dodatek za wychowawstwo nauczycielowi zatrudnionemu na niepełny miesiąc

Kiedy nauczycielowi może przysługiwać dodatek za pracę w uciążliwych warunkach

Jak wprowadzić nowe stawki nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »