REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie w bilansie wykazać nadpłacone zobowiązanie

Irena Pazio
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie w bilansie wykazać nadpłatę wynikającą z podwójnej zapłaty tej samej faktury? Z ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy wynika, że nasz kontrahent pomylił się i dwukrotnie zapłacił za wystawioną przez nas fakturę z tytułu dostaw materiałów. Czy prawidłowe będzie wykazanie tej kwoty w poz. B.III.2d, tj. jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy?

RADA

Nadpłata takiej należności powinna być ujęta w pasywach bilansu poz. B.III.2i, tj. „Zobowiązania krótkoterminowe” - „Wobec pozostałych jednostek” - „inne”. Zobowiązanie takie nie kwalifikuje się do ujęcia w poz. B.III.2d, tj. jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podwójne uregulowanie przez kontrahenta tej samej faktury powoduje, że w księgach rachunkowych z jednej strony znika należność z tytułu dostaw, a jednocześnie powstaje zobowiązanie krótkotrwałe, które wymaga uregulowania (tj. dokonania zwrotu lub rozliczenia przy okazji następnej dostawy) w całości w roku następującym po dniu bilansowym. Zobowiązanie takie nie może stanowić wspomnianego w pytaniu zobowiązania z tytułu dostaw i usług (tj. nie będzie wykazywane w poz. B.III.2d pasywów bilansu), gdyż podwójna zapłata nie powoduje powstania zobowiązania związanego z zakupem materiałów dla działalności operacyjnej, ani nie jest też związana z otrzymaną dostawą niezafakturowanych materiałów (wykazywanych także we wspomnianej poz. B.III.2d pasywów).

Podwójna zapłata tej samej faktury powoduje, że w księgach rachunkowych figuruje kwota Państwu nienależna, którą można „przypasować” jedynie do poz. B.III.2i, tj. „Zobowiązania krótkoterminowe” - „Wobec pozostałych jednostek” - „inne”.

Zapraszamy do odwiedzenia forum Rachunkowość

Ponieważ wiele jednostek może mieć problemy w kwalifikowaniu zobowiązań krótkoterminowych (w szczególności, co kryje się pod terminem „inne”), przypomnijmy, że w poz. B.III.2i pasywów bilansów zwyczajowo jako „inne zobowiązania krótkoterminowe” oprócz wspomnianej nadpłaty należności wynikającej z faktury ujmuje się także zobowiązania wobec:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dostawców z tytułu zakupu, budowy lub ulepszenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (należy zauważyć, że zobowiązania takie są wyłączone z poz. B.III.2d, tj. zobowiązań z tytułu dostaw i usług, gdyż pozycja B.III.2d jest niejako zarezerwowana dla zobowiązań wynikających z tytułu zakupu towarów, materiałów, usług obcych, w tym najmu dzierżawy i leasingu operacyjnego, a także dla przyjętych, lecz niezafakturowanych do dnia bilansowego dostaw materiałów, towarów i usług),

• sprzedawców papierów wartościowych,

• pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia,

• jednostek i osób fizycznych z tytułu pobranych kaucji i wadiów służących budowie lub ulepszeniu środków trwałych (kaucje i wadia niesłużące ulepszeniu środków trwałych wykazuje się w poz. B.III.2d),

• właścicieli, wspólników z tytułu uchwalonej lecz nieprzekazanej dywidendy, zwrotu dopłat, niewypłaconego udziału w zysku, obniżenia kapitału,

Co zrobić z kilkugroszowymi zobowiązaniami na dzień bilansowy

Jak w sprawozdaniu wykazać zwrócone wadium

• wspólników, właścicieli z tytułu przejściowych rozrachunków z tytułu rozliczeń dotyczących załatwianych przez nich spraw bieżących jednostki,

• przyszłych udziałowców i akcjonariuszy z tytułu zaliczek wpłaconych na poczet udziałów lub akcji,

• budżetu (Skarbu Państwa) z tytułu wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa,

• towarzystw ubezpieczeń majątkowych i osobowych.


Podstawa prawna:

• załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1342

Irena Pazio

główna księgowa z certyfikatem MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA