REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej pozycji bilansu wykazać grunt

Joanna Gawrońska

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła działkę niezabudowaną z zamiarem wybudowania na niej budynku – domu jednorodzinnego, który następnie zamierza sprzedać wraz z działką. Zakup nastąpił w grudniu 2012 r., a budowa rozpocznie się na wiosnę 2013 r. Czy spółka prawidłowo zaksięgowała wartość działki na koncie „Materiały”? Czy spółka prawidłowo ujęła wartość gruntu w bilansie w pozycji „Materiały”?


RADA

REKLAMA

Autopromocja

Kupiony pod budowę grunt należy ująć w księgach rachunkowych jako towar na koncie zespołu 3 „Towary”. Grunt ten w bilansie powinien być wykazany w aktywach obrotowych w „Zapasach” w pozycji „Towary”.


UZASADNIENIE

Grunty nabyte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są w większości przypadków przeznaczone do sprzedaży wraz z wybudowanymi na nich budynkami lub lokalami. W związku z tym stanowią one towar.

Wartość kupionego gruntu w księgach rachunkowych jednostki gospodarczej, która zajmuje się budową domów czy lokali, ujmuje się w dniu zawarcia aktu notarialnego w cenie nabycia gruntu. Oznacza to, że grunt należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych łącznie z kosztami związanymi z jego nabyciem, tj. opłatami notarialnymi, sądowymi itp. Zatem nabyty pod budowę grunt należy ująć w księgach rachunkowych jako towar na koncie zespołu 3 „Towary”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Zamknięcie roku obrotowego - obowiązki formalne

Sprawdź definicję gruntu w Encyklopedii księgowego dostępnej na www.inforfk.pl

Inaczej należy jednak traktować koszty budowy budynków, mieszkań z przeznaczeniem na sprzedaż. Wybudowane budynki, mieszkania powinny być wykazane w księgach rachunkowych jako produkty gotowe przeznaczone do sprzedaży. Budowę tych aktywów należy traktować jako odmianę produkcji przemysłowej wyrobów gotowych.


Zobacz: Kto i kiedy może wypisać pacjenta ze szpitala?

 


UWAGA!

W jednostkach zajmujących się działalnością deweloperską istnieje możliwość, aby grunty pod budowę niesprzedanych jeszcze na dzień bilansowy domów lub mieszkań traktować jako produkcję w toku.


Jeżeli grunt pod budowę niesprzedanych jeszcze na dzień bilansowy domów lub mieszkań został wykazany jako produkcja w toku, jego wartość powinna być zaliczona do kosztów wytworzenia jeszcze niesprzedanych i niegotowych budynków, mieszkań, pod warunkiem że grunty te nie zostały wcześniej ujęte w księgach rachunkowych jednostki jako towary.

Zapraszamy na forum Rachunkowość

Najczęściej jednak w bilansie powyższe aktywa wykazuje się jako rzeczowe składniki majątku obrotowego w pozycjach:

B. Zapasy

B.I.2. Półprodukty i produkty w toku - budynki, mieszkania w trakcie budowy

B.I.3. Produkty gotowe - wybudowane budynki, mieszkania

B.I.4. Towary - grunt

 


Przykład

Jednostka kupiła grunt pod budowę budynku. Wartość gruntu wyniosła 200 000 zł, koszty opłaty notarialnej: 600 zł.

Ewidencja księgowa

1. Faktura za zakup gruntu (wystawiona na podstawie aktu notarialnego):

Wn „Rozliczenie zakupu” 200 000 zł

Ma „Pozostałe zobowiązania” 200 000 zł


Odpisy aktualizujące należności - ujęcie w bilansie


Badanie i składanie sprawozdania finansowego - najważniejsze zagadnienia


2. Faktura za sporządzenie aktu notarialnego:

Wn „Rozliczenie zakupu” 600 zł

Ma „Pozostałe zobowiązania” 600 zł

3. Zapłata z rachunku bankowego za grunt:

Wn „Pozostałe zobowiązania” 200 000 zł

Ma „Rachunek bankowy” 200 000 zł

4. Zapłata z rachunku bankowego za sporządzenie aktu notarialnego:

Wn „Pozostałe zobowiązania” 600 zł

Ma „Rachunek bankowy” 600 zł

5. Przeksięgowanie gruntu do pozycji towarów:

Wn „Towary” 200 600 zł

Ma „Rozliczenie zakupu” 200 600 zł

PODSTAWA PRAWNA:

• załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330

Joanna Gawrońska

biegły rewident

CZYTAJ TAKŻE

„Jak rozliczać rozchód środków pieniężnych z rachunku bankowego walutowego” - BGK 8/2013 - dostępny na www.bgk.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA