| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > W jakiej pozycji bilansu wykazać grunt

W jakiej pozycji bilansu wykazać grunt

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła działkę niezabudowaną z zamiarem wybudowania na niej budynku – domu jednorodzinnego, który następnie zamierza sprzedać wraz z działką. Zakup nastąpił w grudniu 2012 r., a budowa rozpocznie się na wiosnę 2013 r. Czy spółka prawidłowo zaksięgowała wartość działki na koncie „Materiały”? Czy spółka prawidłowo ujęła wartość gruntu w bilansie w pozycji „Materiały”?


RADA

Kupiony pod budowę grunt należy ująć w księgach rachunkowych jako towar na koncie zespołu 3 „Towary”. Grunt ten w bilansie powinien być wykazany w aktywach obrotowych w „Zapasach” w pozycji „Towary”.


UZASADNIENIE

Grunty nabyte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są w większości przypadków przeznaczone do sprzedaży wraz z wybudowanymi na nich budynkami lub lokalami. W związku z tym stanowią one towar.

Wartość kupionego gruntu w księgach rachunkowych jednostki gospodarczej, która zajmuje się budową domów czy lokali, ujmuje się w dniu zawarcia aktu notarialnego w cenie nabycia gruntu. Oznacza to, że grunt należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych łącznie z kosztami związanymi z jego nabyciem, tj. opłatami notarialnymi, sądowymi itp. Zatem nabyty pod budowę grunt należy ująć w księgach rachunkowych jako towar na koncie zespołu 3 „Towary”.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Zamknięcie roku obrotowego - obowiązki formalne

Sprawdź definicję gruntu w Encyklopedii księgowego dostępnej na www.inforfk.pl

Inaczej należy jednak traktować koszty budowy budynków, mieszkań z przeznaczeniem na sprzedaż. Wybudowane budynki, mieszkania powinny być wykazane w księgach rachunkowych jako produkty gotowe przeznaczone do sprzedaży. Budowę tych aktywów należy traktować jako odmianę produkcji przemysłowej wyrobów gotowych.


Zobacz: Kto i kiedy może wypisać pacjenta ze szpitala?

 


UWAGA!

W jednostkach zajmujących się działalnością deweloperską istnieje możliwość, aby grunty pod budowę niesprzedanych jeszcze na dzień bilansowy domów lub mieszkań traktować jako produkcję w toku.


Jeżeli grunt pod budowę niesprzedanych jeszcze na dzień bilansowy domów lub mieszkań został wykazany jako produkcja w toku, jego wartość powinna być zaliczona do kosztów wytworzenia jeszcze niesprzedanych i niegotowych budynków, mieszkań, pod warunkiem że grunty te nie zostały wcześniej ujęte w księgach rachunkowych jednostki jako towary.

Zapraszamy na forum Rachunkowość

Najczęściej jednak w bilansie powyższe aktywa wykazuje się jako rzeczowe składniki majątku obrotowego w pozycjach:

B. Zapasy

B.I.2. Półprodukty i produkty w toku - budynki, mieszkania w trakcie budowy

B.I.3. Produkty gotowe - wybudowane budynki, mieszkania

B.I.4. Towary - grunt

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK