| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Nieruchomości można wycenić na trzy sposoby

Nieruchomości można wycenić na trzy sposoby

Nieruchomości inwestycyjne mogą być wyceniane nie tylko jak środki trwałe, ale również według cen rynkowych bądź inaczej określonej wartości godziwej.


Księgowi muszą pamiętać o odpowiedniej ewidencji nieruchomości w księgach rachunkowych. Jak wynika z doświadczeń Marcina Lipskiego, menedżera w dziale audytu firmy Ernst & Young, spółki dość często z przyzwyczajenia błędnie klasyfikują wszystkie nabyte nieruchomości jako środki trwałe, nie analizując celu ich nabycia. Tymczasem, zgodnie z ustawą o rachunkowości nieruchomości powinny być ujmowane - w zależności od celu ich nabycia - jako środki trwałe bądź inwestycje.

Według eksperta do środków trwałych należy zaliczać nieruchomości przeznaczone do użytku spółki.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w ustawie o rachunkowości, do inwestycji należy zaliczać aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z: przyrostu ich wartości, przychodów w formie odsetek czy dywidend oraz transakcji handlowych (np. sprzedaży po cenie wyższej niż cena nabycia).

- W odniesieniu do nieruchomości oznacza to, że jako inwestycje należy rozpoznać nieruchomości nabyte w celu dalszej odsprzedaży po cenie wyższej od ceny zakupu lub też nabyte w celu wynajmu - wyjaśnia nasz rozmówca.

Mimo że nieruchomości zakwalifikowane do środków trwałych, jak i inwestycji wykazywane są w bilansie w aktywach trwałych, metody ich wyceny na dzień bilansowy mogą się różnić. Marcin Lipski podkreśla, że co do zasady, obie kategorie nieruchomości wyceniane są na dzień bilansowy według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Jednak nieruchomości inwestycyjne mogą być wyceniane także według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej (art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości). Wzrost wartości inwestycji do poziomu cen rynkowych zwiększa kapitał z aktualizacji wyceny (art. 35 ust. 4 ustawy).

Warto więc zauważyć, że ujmowanie nieruchomości w cenach rynkowych szczególnie w okresach, gdy szybko zyskują na wartości spowoduje, że w sprawozdaniu finansowym będzie wykazywana większa wartość posiadanego przez firmę majątku niż w przypadku wyceny takich nieruchomości analogicznie jak środki trwałe. Należy jednak pamiętać, że wybrana metoda musi być zapisana w polityce rachunkowości i bez zmian w tym dokumencie nie można stosować innych sposobów wyceny.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK