| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy opłata za wniosek patentowy jest kosztem finansowym

Czy opłata za wniosek patentowy jest kosztem finansowym

Firma wpłaciła do Urzędu Patentowego opłatę za zgłoszony wniosek. Na jakie konto powinno się księgować takie opłaty? Czy stanowią one koszty finansowe?

 

W jaki sposób ewidencjonować koszty w księgach rachunkowych


dr Marcin Pielaszek

biegły rewident, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej SGH

Nie

Opłata z tytułu zgłoszonego wniosku patentowego nie jest dla firmy kosztem finansowym.

Koszty finansowe powstają zazwyczaj jako skutek zaciąganych zobowiązań, np. odsetki od kredytów czy też różnice kursowe od zobowiązań w walutach obcych.

W opisanym przypadku mamy do czynienia z opłatą, która ma na celu przyznanie firmie wyłącznego prawa do korzystania z określonego wynalazku. Wyłączność ta to szczególny przywilej, z którego firma będzie czerpać w przyszłości korzyści ekonomiczne, np. z tytułu sprzedaży produktów, których nie posiada konkurencja. Ponieważ przyszłe korzyści ekonomiczne to najważniejszy element definicji aktywów, w opisanym przypadku mamy więc do czynienia z wydatkami na pozyskanie aktywów.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 prawa do patentów zaliczane są do wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli firma jest przekonana, że wniosek o przyznanie ochrony patentowej zostanie rozpatrzony pozytywnie, wydatek powinien zostać zaksięgowany jako wartość niematerialna i prawna na koncie 020 - Wartości niematerialne i prawne.

Możliwe jest tu przyjęcie podejścia uproszczonego. Kwota zapłaty przez niektóre przedsiębiorstwa mogłaby zostać uznana za stosunkowo nieistotną z punktu widzenia wyniku finansowego oraz sytuacji majątkowej. Wiele przedsiębiorstw, posiłkując się przepisami podatkowymi, przyjmuje jako wartość graniczną ujmowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych kwotę 3,5 tys. zł. W takim przypadku opłata za wniosek patentowy powinna zostać zaksięgowania na koncie 403 - Podatki i opłaty podobnie jak inne opłaty, np. administracyjne czy notarialne.

Na zakończenie warto wskazać, iż w przypadku odmowy przyznania firmie ochrony patentowej na określony wynalazek wszelkie poniesione z tego tytułu nakłady, które zostały aktywowane, powinny zostać wpisane w koszty, gdyż przestaną spełniać definicję aktywów. W takim przypadku powinny one zostać przeksięgowane na konto 765 - Pozostałe koszty operacyjne.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »