REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo stosować metodę "w stu"

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Metoda "w stu" służy określeniu kwoty podatku w cenie brutto dostarczanego towaru lub usługi. Metoda ta ma dwie odmiany. Jak stosować metodę "w stu"?

 

REKLAMA

Autopromocja

Pierwsza metoda polega na przemnożeniu ceny brutto, w zależności od stosowanej stawki VAT, odpowiednio przez 18,03% (22%) albo przez 6,54% (7%) lub przez 2,91% (3%). Otrzymany w ten sposób wynik traktowany jest jako kwota podatku należnego zawartego w kwocie brutto. Druga odmiana polega na przemnożeniu wartości brutto odpowiednio przez 22/122, 7/107, 3/103.

 

Poznaj zmiany w VAT, które obowiązują od 1 stycznia 2010 r.>>

 

Stosowanie pierwszej odmiany metody „w stu” daje jednak niedokładne wyniki. Uzyskanie dokładnego (a w konsekwencji - bardziej prawidłowego) wyniku jest możliwe dzięki zastosowaniu drugiej metody, czyli przemnożeniu kwoty brutto przez:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 22/122 (w celu ustalenia kwoty podatku) oraz przez 100/122 (w celu ustalenia podstawy opodatkowania, czyli ceny netto) - w przypadku towarów opodatkowanych stawką 22%,

• 7/107 (w celu ustalenia kwoty podatku) oraz przez 100/107 (w celu ustalenia podstawy opodatkowania, czyli ceny netto) - w przypadku towarów opodatkowanych stawką 7%,

• 3/103 (w celu ustalenia kwoty podatku) oraz przez 100/103 (w celu ustalenia podstawy opodatkowania, czyli ceny netto) - w przypadku towarów opodatkowanych stawką 3%.

Stosowanie metody „w stu” konieczne jest w każdym przypadku, gdy podatnikowi znana jest jedynie cena brutto dostarczanego towaru lub świadczonej usługi.

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzi sklep ze sprzętem RTV. W ofercie ma m.in. telewizor za kwotę 1500 zł netto, tj. 1830 zł brutto (kwota VAT - 330 zł). Do podatnika zgłosił się klient z propozycją zakupu tego telewizora za kwotę 1750 zł brutto. W tej sytuacji w celu ustalenia ceny netto oraz kwoty VAT podatnik musi posłużyć się metodą „w stu”. Dzięki niej wie, że cena netto dostawy telewizora wyniesie 1434,43 zł (1750 zł x 100/122), natomiast VAT - 315,57 zł (1750 zł x 22/122).

Korzystanie z metody „w stu” konieczne jest w szczególności w przypadku świadczenia usług turystyki oraz dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków, opodatkowanych według procedury marży, tj. gdy podstawą opodatkowania jest marża netto (art. 119 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzi komis samochodowy. Kwota nabycia sprzedawanego przez niego samochodu wyniosła 24 000 zł, natomiast całkowita kwota, którą zapłacił nabywca samochodu - 29 900 zł. Oznacza to, że marża brutto wyniosła 5900 zł. W tej sytuacji zastosowanie metody „w stu” pozwoli ustalić marżę netto w wysokości 4836,07 zł (5900 zł x 100/122) oraz VAT w wysokości 1063,93 zł (5900 zł x 22/122).

WAŻNE!

REKLAMA

Korzystanie z metody „w stu” konieczne jest w przypadku świadczenia usług turystyki oraz dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków, opodatkowanych według procedury marży, tj. gdy podstawą opodatkowania jest marża netto.

Korzystanie z metody „w stu” konieczne jest również w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu VAT, co do zasady, według stawki 0%, jeśli podatnik nie otrzyma na czas dokumentów uprawniających do zastosowania tej stawki. Chodzi przede wszystkim o dostawy towarów stanowiące eksport towarów (art. 41 ust. 7 oraz art. 41 ust. 11 w zw. z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT) oraz wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (art. 42 ust. 12 ustawy o VAT).

Jak bowiem czytamy w postanowieniu Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 5 grudnia 2006 r. (sygn. ZP/443-210/06, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/), (...) kwotę otrzymaną w zamian za towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów albo eksportu towarów należy traktować jako kwotę należną, a więc kwotę brutto zawierającą w sobie podatek należny. Taka wykładnia przepisu prowadzi z kolei do wniosku, iż w stanie faktycznym opisanym przez Wnioskującą metoda „w stu” jest metodą właściwą dla obliczenia podatku należnego.

 Więcej na temat stosowania metody "w stu" znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Kiedy należy stosować metodę "w stu"

• art. 29, art. 41 ust. 7 i 11, art. 42 ust. 12, art. 83, art. 119 ust. 1, art. 120 ust. 4 oraz art. 129 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

• § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 224, poz. 1799

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA