REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Anna Łukaszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na święta wielkanocne firma chciałaby przyznać pracownikom prezenty świąteczne z zfśs. Co będzie korzystniejsze dla zatrudnionego – bon do realizacji w sieci hipermarketów czy świadczenie pieniężne?

Korzystniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pracownikowi świadczenia pieniężnego, ponieważ jest ono zwolnione z podatku do kwoty 380 zł i ze składek w pełnej wysokości. Natomiast bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi obecnie podlegają opodatkowaniu.

REKLAMA

Autopromocja

Od 22 sierpnia 2009 r., po znowelizowaniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z podatku jest zwolniona wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń nie tylko rzeczowych, ale i pieniężnych, finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Kwota zwolnienia jest ograniczona łącznie w roku do 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Nadwyżka powyżej kwoty 380 zł podlega opodatkowaniu. Zmiana ta objęła świadczenia pieniężne sfinansowane z zfśs od 1 stycznia 2009 r.

WAŻNE!

Od 2009 r. z opodatkowania są zwolnione zarówno świadczenia rzeczowe, jak i pieniężne sfinansowane z zfśs lub z funduszy związkowych - w granicach łącznego limitu do 380 zł w roku podatkowym.

Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Oznacza to, że jeśli wydadzą Państwo pracownikom bony, ich wartość będzie stanowić podstawę naliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę są opodatkowane niezależnie od wartości i źródła ich finansowania.

Wszystkie świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne nie stanowią podstawy wymiaru składek (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W związku z tym zarówno bony towarowe, jak i świadczenia pieniężne finansowane ze środków zfśs są w całości zwolnione ze składek ZUS. Należy jednak pamiętać, że wysokość przyznanych świadczeń z funduszu powinna być uzależniona od sytuacji materialnej pracowników.

WAŻNE!

Kwoty bonów i świadczeń pieniężnych sfinansowanych z zfśs nie są objęte składkami na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

PRZYKŁAD

Agnieszka L., której wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2000 zł, otrzymała w marcu 2010 r. od pracodawcy bon o wartości 300 zł sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Katarzyna L. zatrudniona w innej firmie z wynagrodzeniem zasadniczym również 2000 zł, w marcu 2010 r. otrzymała świadczenie pieniężne o wartości 300 zł sfinansowane ze środków zfśs.

Obie pracownice mają prawo do ulgi i do podstawowych kosztów uzyskania przychodu. Świadczenia przyznane pracownicom za marzec 2010 r. należy rozliczyć w następujący sposób:

Rozliczenie składek i podatku od przyznanych świadczeń

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W związku z brakiem obowiązku opłacenia podatku od świadczenia pieniężnego przyznanego z zfśs, Katarzyna L. otrzymała za marzec 2010 r. wynagrodzenie wyższe od Agnieszki L. o 54 zł (1459,48 zł - 1405,48 zł). Ponadto otrzyma dodatkowo 300 zł (świadczenie z zfśs), które może wydać na dowolny cel. W przypadku bonów musiałaby je zrealizować w konkretnych punktach sprzedaży.

 

Przyznając świadczenia z zfśs nie można pominąć pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych oraz byłych pracowników - emerytów i rencistów (jeżeli wewnętrzne przepisy przewidują sprawowanie opieki socjalnej nad emerytami i rencistami). Wypłacając świadczenia z zfśs pracownikom na urlopach macierzyńskich i wychowawczych należy stosować takie same zasady opodatkowania jak dla pozostałych pracowników. Oznacza to, że świadczenia rzeczowe i pieniężne są zwolnione z podatku do kwoty 380 zł rocznie. Natomiast bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę są opodatkowane niezależnie od wartości. Świadczenia z zfśs dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych nie podlegają również oskładkowaniu.

W firmie, w której nie ma zfśs, ale na podstawie układu zbiorowego pracy został utworzony fundusz na cele socjalno-bytowe, świadczenia z tego funduszu również są zwolnione ze składek. W tym przypadku zwolnienie obejmuje wartość świadczeń nieprzekraczającą rocznie kwoty odpisu podstawowego, tj. w 2010 r. kwoty 1047,84 zł (art. 5 ust. 2 ustawy o zfśs). Świadczenia z funduszu socjalno-bytowego są jednak opodatkowane. Zwolnienie z podatku dotyczy jedynie świadczeń finansowanych z zfśs i funduszy związkowych. Oznacza to, że świadczenia rzeczowe i pieniężne, bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę z funduszu socjalno-bytowego są opodatkowane niezależnie od ich wartości.

Jeżeli pracodawca sfinansuje świąteczne świadczenia dla pracowników ze środków obrotowych firmy, powinien potrącić od tych świadczeń składki i zaliczkę na podatek. Będą one wtedy przychodem ze stosunku pracy, a nie pomocą materialną. Przyznając takie świadczenia pracodawca nie musi uwzględniać sytuacji materialnej pracowników.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA