reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak przechowywać i dekretować dokumenty elektroniczne

Jak przechowywać i dekretować dokumenty elektroniczne

Oryginalną postacią dokumentów elektronicznych jest ich forma elektroniczna. W takiej postaci należy je przechowywać. Dekretowanie dokumentów elektronicznych jest niezbędne, natomiast ich wydruk do zaksięgowania nie jest konieczny.


Prawo bankowe a dokumenty elektroniczne

Elektroniczny wyciąg bankowy jest dokumentem księgowym, tworzonym i dostarczanym klientowi banku, za jego zgodą, na podstawie przepisu art. 7 ustawy - Prawo bankowe. Przepis ten stanowi:

art. 7.1. Oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej.

2. Dokumenty związane z czynnościami bankowymi mogą być sporządzane na informatycznych nośnikach danych, jeżeli dokumenty te będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przekazane, przechowywane i zabezpieczone. (...)

3. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, uznaje się, że czynność dokonana w formie, o której mowa w ust. 1, spełnia wymagania formy pisemnej także wtedy, gdy forma została zastrzeżona pod rygorem nieważności.

Elektroniczny wyciąg bankowy ma czytelną postać i może być w każdej chwili wydrukowany. Przekazywany drogą elektroniczną wyciąg bankowy, dotyczący wydatków ponoszonych na opłaty bankowe, jest dowodem księgowym, będącym podstawą zaliczenia wydatków w postaci opłat, prowizji bankowych itp. do kosztów uzyskania przychodów według przepisów podatku dochodowego od osób prawnych (potwierdza to interpretacja z 14 czerwca 2004 r., nr ZD-P/423/6/2004, wydana przez Urząd Skarbowy w Wolsztynie). Ponadto, jak czytamy w treści postanowienia Sądu Najwyższego z 10 grudnia 2003 r., sygn. akt V CZ 127/03, w odniesieniu do elektronicznego dokumentu bankowego:

na gruncie prawa procesowego, dokument sporządzony i utrwalony na elektronicznym nośniku informacji należy uznać - na równi z oświadczeniem utrwalonym za pomocą pisma na nośnikach tradycyjnych (na papierze) - za dokument w rozumieniu przepisów art. 244 i nast. k.p.c.

Ustawa o rachunkowości a dokumenty elektroniczne

Przepisy ustawy o rachunkowości nie odnoszą się wprost do dokumentów elektronicznych. Choć w obrocie gospodarczym dokumenty w takiej formie znalazły już swoje trwałe miejsce, w tym przede wszystkim faktury elektroniczne, przepisy rachunkowe nie przewidują szczególnej formy ich księgowania czy przechowywania. Dlatego należy stosować do nich zasady ogólne, dotyczące dokumentów papierowych oraz inne przepisy, w tym np. dotyczące faktur elektronicznych.

Dokumenty bankowe, których oryginalną postacią jest postać elektroniczna, powinny być archiwizowane w formie, w jakiej zostały otrzymane z banku, czyli w formie elektronicznej. Ich wydruk nie jest konieczny, jednak zwyczajowo często bywa stosowany, a wydrukowany dokument uzupełniany jest o dekretację i tak przechowywany dodatkowo.

 

Dekretacja dowodów księgowych - wątek na forum

 

WAŻNE!

Dokumenty otrzymane w formie elektronicznej również powinny być archiwizowane w formie elektronicznej.

W myśl art. 21 pkt 1a można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 (podpis wystawcy dowodu) i pkt 6 (dekretacja i sprawdzenie), jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych. O ile wyciągi bankowe tworzone elektronicznie nie wymagają podpisu wystawcy, o tyle dekretacja wyciągu bankowego jest czynnością, której nie można pominąć.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak przechowywać i dekretować dokumenty elektroniczne


• art. 20, art. 73 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

Ewa Szczepankiewicz

główna księgowa w spółce z o.o.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama