| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Jedną z istotnych zmian w ustawach o podatkach dochodowych jest rozwiązanie polegające na obowiązku dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – w przypadku nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów.

Radio INFOR.PL

Nowe zasady zawarte w art. 24d updof i art. 15b updop odnoszą się wyłącznie do kwot wynikających z faktury lub innego dokumentu, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych od 1 stycznia 2013 r.


Przykład 1

15 grudnia 2012 r. podatnik otrzymał fakturę z terminem płatności, który przypada na 14 stycznia 2013 r. W styczniu 2013 r. podatnik zaliczył kwotę wynikającą z faktury do kosztów uzyskania przychodu. W tym przypadku podatnik ma zatem obowiązek stosowania nowych zasad, tj. przepisów art. 24d updof lub art. 15b updop.


Przykład 2

18 grudnia 2012 r. podatnik otrzymał fakturę i jeszcze w grudniu zaliczył wynikającą z niej kwotę do kosztów uzyskania przychodu. Ustalony przez strony termin płatności upływa 17 stycznia 2013 r. Ponieważ podatnik zaliczył kwotę wynikającą z faktury do kosztów podatkowych przed 1 stycznia 2013 r., nie musi stosować do tego kosztu nowych regulacji.


Termin płatności nie przekracza 60 dni


W przypadku zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu podatnik będzie zobowiązany do zmniejszenia kosztów podatkowych, jeżeli nie ureguluje kwoty zobowiązania w ciągu 30 dni od daty upływu terminu jego płatności. Korekta powinna zostać dokonana w miesiącu, w którym upłynie 30 dzień od daty ustalonego terminu płatności.

Czy koszty napraw gwarancyjnych są kosztami pośrednimi

W jakich przypadkach podatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu


Uwaga!

Obowiązek korekty w miesiącu, w którym upłynie 30 dzień od daty ustalonego terminu płatności, dotyczy wyłącznie przypadku, gdy wynikający z faktury termin płatności nie przekracza 60 dni.


Przykład 3

3 stycznia 2013 r. podatnik kupił od kontrahenta 1000 sztuk kalendarzy. Kwotę wynikającą z faktury zaliczył do kosztów uzyskania przychodu w styczniu. Termin płatności upływa 17 stycznia, a dodatkowe 30 dni na zapłatę - 16 lutego 2013 r. Jeżeli podatnik nie ureguluje w tym terminie kwoty wynikającej z faktury, będzie musiał dokonać korekty kosztów podatkowych w lutym.


Termin płatności przekracza 60 dni


Jeżeli wynikający z faktury termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, a podatnik nie ureguluje należności w tym terminie, będzie miał obowiązek zmniejszenia kosztów podatkowych o kwotę wynikającą z faktury lub innego dokumentu z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów podatkowych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »