reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak posługiwać się PKWiU przy określaniu stawki VAT

Jak posługiwać się PKWiU przy określaniu stawki VAT

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) jest klasyfikacją produktów tzn. obejmującą zarówno usługi, jak i wyroby. Została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji, podatkach oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Klasyfikacja (PKWiU 2008) została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (DZ. U. Nr 207, poz 1293)

Od 1 stycznia 2011 r. stosowana jest do celów:

1) opodatkowania podatkiem od towarów i usług;

2) opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej.


Jak klasyfikować wyroby w PKWiU


PKWiU 2008 klasyfikuje czynności (będące końcowymi efektami działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. PKWiU 2008 nie ma zastosowania do klasyfikowania czynności wewnątrzzakładowych.

Każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

Zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU 2008 należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU 2008, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent lub usługodawca może zwrócić się o pomoc do GUS-u w Łodzi.

Zaklasyfikowanie określonego produktu wg PKWiU 2008 należy określać możliwie jak najbardziej szczegółowo, tj. za pomocą grupowań końcowych. Dopiero w przypadku, gdy uzyskane w taki sposób zaklasyfikowanie jest zbyt szczegółowe dla konkretnych potrzeb, można wówczas ustalić mniej szczegółowe, posługując się grupowaniem macierzystym odpowiedniego szczebla.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.


PKWiU a PKD


Oparcie podziału pierwszych czterech poziomów PKWiU 2008 na klasyfikacji PKD 2007 oraz oznaczanie ich symbolami przyjętymi w PKD 2007 powoduje, że formalne powiązanie tych klasyfikacji w większości przypadków następuje bezpośrednio poprzez pierwsze cztery cyfry symbolu PKWiU 2008.


PKWiU a VAT

 

 

 

Zamów Nowe PKWiU ze stawkami VAT 2013 - książka z CD


Zasady stosowania PKWiU dla celów rozliczeń VAT określa art. 5a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm. Dla ustalenia stawki VAT PKWiU ma znaczenie wyłącznie wtedy, jeśli przepisy o VAT odwołują się do symbolu PKWiU. Numer PKWiU jest konieczny aby ustalić czy możemy stosować stawkę 5% i 8%(wykaz towarów znajduje się w załączniku nr 3 i 10 do ustawy). W tym przypadku ustawodawca w większości przypadków posługuje się numerem PKWiU.

Numer PKWiU jest również konieczny aby ustalić od jakich towarów i usług rolnikowi ryczałtowemu przysługuje zwrot(załącznik nr 2 do ustawy). Symbolami PKWiU w ustawie o VAT ustawodawca posługuje się również określając wykaz odpadów i złomu do których stosujemy odwrotne obciążenie(zał. nr 11 do ustawy).

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Zapraszamy na forum o VAT

Organy podatkowe nie rozstrzygają kwestii poprawności dokonanego przez podatnika zaklasyfikowania towarów i usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Organy podatkowe powołują się na Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z  24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), z którego wynika że zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Dlatego zdaniem organów podatkowych podatników obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania ww. towarów według PKWiU. W razie wątpliwości podatnik może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama