Dobowy raport fiskalny - dzień bez sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
REKLAMA
Wskazany obowiązek nakłada na nich art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).
Co istotne, ewidencja sprzedaży za pomocą kasy powinna odbywać się według ściśle określonych reguł. Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (zwanego dalej rozporządzeniem).
Jak wynika z treści przywołanego rozporządzenia, ewidencji za pomocą kary rejestrującej podlega każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w tym również sprzedaż zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.
Przy czym przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Co istotne, również otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu za pomocą kasy (§ 3 ust. 2 ww. rozporządzenia).
Jednym z podstawowych obowiązków podatników wynikających z cyt. rozporządzenia jest sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień.
Raport ten powinien zostać wygenerowany nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym (§ 6. ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.) Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca zdefiniował pojęcie ww. raportu.
Premie pieniężne - rozliczanie VAT
Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej
Stosownie do treści § 1 pkt 19 rozporządzenia, przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.
Zatem stwierdzić należy, że obowiązek sporządzania fiskalnych raportów dobowych występuje jedynie w sytuacji, gdy podatnik w danym dniu:
- dokonał sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej (tj. dokonał na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych: dostawy towarów, świadczenia usług, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bądź eksportu towarów) bądź
- otrzymał całość lub część należności na poczet ww. czynności.
Raporty fiskalne dobowe dokumentują obrót z tytułu ww. zdarzeń oraz wskazują kwoty podatku należnego za daną dobę. Tym samym, brak sprzedaży oraz zaliczek w danym dniu oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. W konsekwencji, nie ma potrzeby sporządzania raportów dobowych w dniach, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży bądź zaliczki na kasie rejestrującej.
Podsumowując należy stwierdzić, że nie występuje obowiązek prawny sporządzania raportów fiskalnych dobowych w dniach, w których nie wystąpiły czynności, które podatnik zobligowany jest ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej.
Małgorzata Breda
doradca podatkowy, kierownik zespołu VAT
ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat