reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Dobowy raport fiskalny - dzień bez sprzedaży

Dobowy raport fiskalny - dzień bez sprzedaży

Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż kasami fiskalnymi miewają wątpliwości, czy muszą sporządzić fiskalny raport dobowy w dniu, w którym nie wystąpiła sprzedaż.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wskazany obowiązek nakłada na nich art.  111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).

Co istotne, ewidencja sprzedaży za pomocą kasy powinna odbywać się według ściśle określonych reguł. Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (zwanego dalej rozporządzeniem).

Jak wynika z treści przywołanego rozporządzenia, ewidencji za pomocą kary rejestrującej podlega każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w tym również sprzedaż zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Przy czym przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Co istotne, również otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu za pomocą kasy (§ 3 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Jednym z podstawowych obowiązków podatników wynikających z cyt. rozporządzenia jest sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień.

Raport ten powinien zostać wygenerowany nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym (§ 6. ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.) Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca zdefiniował pojęcie ww. raportu.

Premie pieniężne - rozliczanie VAT

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej

Stosownie do treści § 1 pkt 19 rozporządzenia, przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama