| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Dobowy raport fiskalny - dzień bez sprzedaży

Dobowy raport fiskalny - dzień bez sprzedaży

Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż kasami fiskalnymi miewają wątpliwości, czy muszą sporządzić fiskalny raport dobowy w dniu, w którym nie wystąpiła sprzedaż.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wskazany obowiązek nakłada na nich art.  111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).

Co istotne, ewidencja sprzedaży za pomocą kasy powinna odbywać się według ściśle określonych reguł. Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (zwanego dalej rozporządzeniem).

Jak wynika z treści przywołanego rozporządzenia, ewidencji za pomocą kary rejestrującej podlega każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w tym również sprzedaż zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Przy czym przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Co istotne, również otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu za pomocą kasy (§ 3 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Jednym z podstawowych obowiązków podatników wynikających z cyt. rozporządzenia jest sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień.

Raport ten powinien zostać wygenerowany nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym (§ 6. ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.) Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca zdefiniował pojęcie ww. raportu.

Premie pieniężne - rozliczanie VAT

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej

Stosownie do treści § 1 pkt 19 rozporządzenia, przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK