REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja zakupu okularów - skutki podatkowe

Aneta Górniak
inforCMS

REKLAMA

Coraz więcej firm zmuszonych jest do zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. W wyniku wątpliwości związanych z częściową refundacją szkieł korekcyjnych przez pracodawcę, specjaliści postulują do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej VAT-u naliczanego od okularów dla pracownika.


Jak pracownik może się starać o dopłatę do szkieł korekcyjnych?


Pracownik, który chce nabyć szkła korekcyjne i uzyskać całkowity lub częściowy zwrot kosztów, powinien udać się na badanie okulistyczne w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej. Jeśli lekarz wypisze receptę na okulary, pracownik przy ich zakupie powinien wziąć fakturę VAT na  pracodawcę.

Pracodawca, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, zwraca pracownikowi całość lub część kosztów zgodnie z wystawioną fakturą VAT. Według przepisów BHP, pracodawca ma obowiązek zrefundować szkła korekcyjne pracownikom, którzy są zatrudnieni na stanowiskach z monitorami ekranowymi.


Proporcjonalne obniżenie podatku VAT


Faktura wystawiona na pracownika, nie uprawnia pracodawcy do odliczenia z niej VAT-u. Jeśli faktura wystawiona jest na pracodawcę, sytuacja przedstawia się inaczej. W przypadkach gdy pracodawca zwraca cały koszt zakupu okularów, wówczas ma on prawo do obniżenia podatku należnego o wysokość kwoty podatku naliczonego.

Opodatkowania VAT czynności okazjonalnych

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Czy stypendia dla młodych naukowców są zwolnione z PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości w interpretacji przepisów pojawiają się, jeśli pracodawca pokrywa jedynie część kosztów. Według Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2012, sygn. IPTPP1/443-3/12-4/MW) pracodawca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur dotyczących zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników w wysokości, w jakiej faktycznie pokrył wyżej wymienione wydatki. Czyli zgodnie z ustawą zawartą w Dzienniku Ustaw z 2011 roku nr 177 poz. 1054, VAT można odliczyć w kwocie, jaka proporcjonalnie przypada na kwotę obciążającą pracodawcę.


Przekazanie okularów przez pracodawcę


Inaczej przepisy interpretuje Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2013, sygn. ILPP2/443-1016/12-2/MN.). Według jego oceny w takiej sytuacji to pracodawca jest dostawcą okularów. Jeżeli pracownik jest zmuszony do poniesienia części kosztów, takie przekazanie uznaje się za czynność odpłatną. Tak więc przekazanie okularów korekcyjnych pracownikowi stanowić będzie, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (Dz. U. Nr 148, poz. 973) czynność podlegającą opodatkowaniu na zasadach ogólnych według stawek obowiązujących dla danego towaru.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Kary porządkowe - co powinien wiedzieć pracownik i pracodawca?

 

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeśli pracodawca obciąży pracowników częścią kosztów zakupu okularów korekcyjnych, kwota ta stanowić będzie kwotę należną z tytułu sprzedaży okularów. Wówczas jako podstawę opodatkowania należy przyjąć kwotę, która nie podlega refundacji pracownikowi przez pracodawcę, czyli stanowiącą różnicę pomiędzy kosztem zakupu okularów korekcyjnych a kwotą refundowaną, pomniejszoną o kwotę podatku należnego.

Podsumowując, firma jest zobligowana do naliczania podatku VAT od czynności dostawy okularów korekcyjnych, jednak podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota jaką poniósł sam pracownik ponad ustalony limit. Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany do udokumentowania tej czynności za pomocą faktury VAT, nie jest natomiast zobowiązany do wystawiania faktur wewnętrznych.


Wątpliwości przy obu rozwiązaniach


Według specjalistów, taki schemat powoduje, że zakup okularów traktowany jest jako dwie odrębne czynności: między salonem optycznym a pracodawcą oraz między pracodawcą a pracownikiem. Taki sposób rozliczania stosuje się, gdy to pracodawca najpierw płaci za towar, a później pracownik zwraca mu nierefundowaną część. Jednak w przypadku zakupu okularów najczęściej pracownik płaci całą sumę, a potem otrzymuje częściowy zwrot poniesionych kosztów.

Uważa się także, że pierwsze rozwiązanie, czyli odliczanie podatku VAT proporcjonalnie do poniesionych kosztów, także nie jest postępowaniem prawidłowym. Odliczenia podatku naliczonego nie można uzależniać od sposobu lub źródła sfinansowania wydatku.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania zakupu okularów dla pracownika, ministerstwo finansów powinno wydać interpretację ogólną spornych przepisów. Obecnie resort analizuje sprawę.

Zapraszamy na forum o podatku PIT i podatku VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uprawnienia do korzystania z KSeF - podatnicy, samofakturowanie, biura rachunkowe, jst. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  Jakie są rodzaje, modele i zasady nadawania oraz odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych. Codzienne aktualności o zmianach przepisów!

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych to nowoczesny serwis dla księgowych, kadrowych oraz biur rachunkowych. Nasza platforma oferuje kompleksową bazę informacji z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ZUS.

  Biura rachunkowe o wdrożeniu KSeF: są obawy ale też widać szansę na rozwój

  Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że biura rachunkowe dostrzegają związaną z nim szanse, ale mają także obawy związane z wdrożeniem KSeF. Jakie aspekty wymagają uwagi zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców?

  ZUS o umowach o dzieło w 2023 roku. 850 tys. umów przez 6 miesięcy

  Przez pierwsze 6 miesięcy 2023 roku zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło, to nieco więcej niż w analogicznym okresie w latach 2021-2022 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło częściej były zawierane z mężczyznami i osobami w wieku 30-39 lat.

  TSUE rozstrzygnął wątpliwości w VAT dla usług turystycznych na korzyść przedsiębiorców

  Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie towarzyszą żadne usługi dodatkowe. Tak orzekł unijny TSUE 29 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej spółki z o.o., która toczyła swój spór z organem podatkowym od kwietnia 2017 roku.

  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  REKLAMA