REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Bobrowski
InFakt.pl
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Początek 2014 roku przyniesie przedsiębiorcom szereg zmian w VAT, które są o tyle istotne, że dotyczą podstaw – czyli terminów. Od przyszłego roku data wystawienia faktury dla rozliczenia VAT zwykle nie będzie miała znaczenia. Warto wiedzieć jak ten aspekt przedstawia się dziś, a jak będzie wyglądał za kilka tygodni. Szczególnie, że wprowadzony zostanie szereg wyjątków od nowych zasad.

 

REKLAMA

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT od 2014


Aktualne terminy rozliczania VAT-u z faktur


Jak do końca 2013 roku wygląda rozliczenie VAT-u z faktur sprzedażowych? Jeśli transakcja ma być udokumentowana fakturą obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia tego dokumentu. Innymi słowy, VAT należy rozliczyć w okresie (miesiącu lub kwartale) przypadającym na datę wystawienia faktury.

Tutaj trzeba pamiętać, że obecnie termin na wystawienie faktury to 7 dni od daty wykonania usługi lub dostarczenia towaru. W przypadku, kiedy faktura nie została wystawiona w tym terminie, to VAT i tak należy rozliczyć nie później, niż w dniu upływu terminu wystawienia. Są to zasady ogólne, od których jest kilka wyjątków (powszechnie stosowany wyjątek dotyczy np. zakupu mediów rozliczanych zgodnie z terminem zapłaty).

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.


Nowe terminy rozliczania VAT od sprzedaży - faktura już nie tak istotna


Opisane powyżej przepisy będą funkcjonowały jeszcze tylko kilka tygodni.

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek podatkowy VAT (konieczność rozliczenia VAT) według ogólnej zasady będzie powstawał w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania całości lub części płatności, o ile następuje wcześniej. Innymi słowy, według ogólnej zasady rozliczenie VAT będzie konieczne w miesiącu lub kwartale przypadających na termin dokonania transakcji. Tym samym w większości przypadków data wystawiania faktury nie będzie już tak ważna, jak jest obecnie (według zasad opisanych powyżej). Brak tego dokumentu, czy też opóźnienie w jego otrzymaniu nie wpłynie na termin rozliczenia VAT.

Zmiana przepisów w praktyce doprowadzi do tego, że zwykle przedsiębiorca będzie musiał wykazać VAT od dokonanej transakcji wcześniej, niż przewidują obecne przepisy. To spora rewolucja dla wielu firm, która może znaleźć odbicie w ich finansach. Może się bowiem zdarzyć, że przedsiębiorca zostanie zobowiązany do odprowadzenia podatku z własnej kieszeni jeszcze zanim uzyska zapłatę za swoje towary lub usługi od klienta. Pewnym zabezpieczeniem może być wówczas VAT kasowy, który wiąże termin rozliczenia VAT z terminem uzyskania zapłaty.


Nowe terminy rozliczania VAT od zakupów - ważny obowiązek podatkowy sprzedawcy


W związku z powyższą zmianą, inny będzie także termin rozliczenia VAT-u od zakupów. Prawo do tej czynności to jedna z podstawowych zalet bycia podatnikiem VAT, która skutkuje w praktyce dokonywaniem zakupów w cenach netto. Obecnie, przedsiębiorca ma prawo rozliczyć VAT z faktury zakupowej w okresie (miesiącu lub kwartale) przypadającym na jej otrzymanie lub w dwóch kolejnych. Od początku 2014 r. zmiana w rozliczaniu VAT-u od zakupów będzie konsekwencją zmian w rozliczaniu VAT-u od sprzedaży.

VAT od samochodu osobowego 2014

 

Otóż od nowego roku, nabywca będzie mógł odliczyć VAT z faktury w miesiącu (kwartale), w którym u sprzedawcy wystąpił obowiązek podatkowy lub w dwóch kolejnych miesiącach (kwartałach). Co za tym idzie, nabywca musi mieć świadomość, kiedy ten obowiązek u sprzedawcy występuje. Jak zostało opisane powyżej, według ogólnej zasady w 2014 r. będzie to termin sprzedaży lub płatności, o ile zapłata ma miejsce zanim nastąpi sprzedaż.

Pod tym względem nabywca musi uważać, by VAT-u nie rozliczyć za wcześnie. Jak zostało opisane w poprzednim artykule o zmianach w 2014 r., fakturę będzie można wystawić nawet 30 dni przed transakcją.


Inne zasady rozliczania VAT dla wybranych branż


Rozliczenie VAT w momencie wydania towaru lub wykonania usługi nie będzie jednak dotyczyło wszystkich rodzajów usług. Nowelizacja wprowadza bowiem pewne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z nimi terminem, w którym pojawia się konieczność rozliczenia VAT dla niektórych branż będzie data wystawienia faktury (choć aktualnie nie jest). Chodzi tu m.in. o:

- świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,

Przedsiębiorca będzie miał 30 dni na wystawienie faktury od momentu wykonania usługi. Może to zrobić również 30 dni przed sprzedażą przed sprzedażą usługi budowlanej.

- dostawę książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów,

Fakturę należy wystawić nie później niż 60 dni od wydania towaru lub 120 dni jeżeli umowa przewiduje rozliczanie zwrotów. Fakturę można również wystawić 30 dni przed dostawą.

- drukowanie książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów (za wyjątkiem tych, które stanowią import usług),

W tym przypadku termin wystawienia faktury to 90 dni od momentu wydrukowania materiałów. Przepisy przewidują możliwość jej wystawienia 30 dni przed wydrukowaniem.

- dostawę energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,  

- świadczeniu usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

- najem, dzierżawę, leasing lub usługi o podobnym charakterze,

- usługi ochrony osób, dozoru i przechowywania mienia,

- stałą obsługę prawną i biurową (z wyjątkiem importu usług).

W pięciu powyższych podpunktach kwestia wystawienia faktury przedstawia się identycznie - dokument będzie można wystawić nie później niż z upływem terminu płatności.

Jeśli przedsiębiorca nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie w chwili upływu terminu na wystawienie dokumentu. W przypadku, gdy taki termin nie zostanie określony - w momencie upływu okresu płatności.


Pobierz obszerny poradnik o zmianach w VAT: VADEMECUM dla przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Poradnik dla Państwa przygotowała kancelaria ACCREO we współpracy z portalem INFOR.pl

 


Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

REKLAMA

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

REKLAMA