Jak dokonać korekty odliczonego VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
Odliczanie VAT w przypadku działalności mieszanej
Jeżeli podatnik wykorzystuje towary i usługi do wykonywania czynności, przy których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak też czynności, przy których takie prawo nie przysługuje, to powinien odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związanego z tymi dwoma grupami czynności.
W tym zakresie mogą pojawić się pewne wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozliczania podatku. Dotyczy to w szczególności zakupów związanych z całością działalności firmy, które nie dają się przypisać wyłącznie do jednej z tych czynności. W przypadku gdy podatnik nie jest w stanie wyodrębnić kwot podatku naliczonego związanego z określonymi czynnościami, ma prawo pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.
Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych
Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu
Wstępne rozliczanie podatku naliczonego
Sposób rozliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej reguluje szczegółowo przepis art. 90 ustawy o VAT.
REKLAMA
Podatek naliczony, który nie może zostać jednoznacznie przypisany do żadnej z kategorii sprzedaży: uprawniającej do odliczania VAT lub nieuprawniającej do odliczania, należy rozliczać częściowo, w ściśle określonej proporcji. Proporcja ta powinna być ustalana jako udział rocznego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).
Odliczanie VAT za pomocą wskaźnika proporcji przebiega dwuetapowo. Najpierw powinno nastąpić rozliczenie wstępne, czyli odliczanie VAT w ciągu roku z uwzględnieniem wskaźnika proporcji z roku ubiegłego. Następnie dokonuje się rozliczenia rocznego, które polega na skorygowaniu wstępnego rozliczenia, z uwzględnieniem rzeczywistego wskaźnika proporcji za dany rok.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Zapraszamy do dyskusji na forum
Najważniejsze zmiany w VAT 2014
A zatem w momencie nabycia towaru lub usługi podatek rozlicza się wstępnie zgodnie ze współczynnikiem ustalonym na podstawie obrotów osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym. Z kolei po zakończeniu roku, w którym były dokonywane zakupy, przeprowadza się korektę rozliczenia na podstawie faktycznej proporcji sprzedaży, jaka została uzyskana w roku, w którym te zakupy były dokonywane.
Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach
Obliczając wskaźnik proporcji, należy uwzględnić następujące czynności:
1) w liczniku proporcji:
• odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, które nie korzystają ze zwolnienia z VAT,
• wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,
• eksport towarów,
• dostawę towarów lub świadczenie usług za granicą, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz dają prawo do odliczenia VAT naliczonego (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT),
• usługi, o których mowa w art. 86 ust. 9 ustawy o VAT, jeżeli miejscem ich świadczenia jest kraj trzeci lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych,
• otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty przedmiotowe, mające bezpośredni wpływ na cenę opodatkowanych towarów i usług świadczonych przez podatnika;
2) w mianowniku proporcji:
• czynności wymienione powyżej, w pkt 1,
• czynności zwolnione z VAT.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Roczna korekta odliczonego VAT" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat