REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe zawarcia umowy faktoringu

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring może być sposobem na zatory płatnicze w firmie. Nie tylko jest alternatywą dla trudnego w uzyskaniu kredytu bankowego, ale także, poprzez przyspieszenie przepływów pieniężnych, stanowi dźwignię handlową, zapewniając firmie (faktorantowi) do dyspozycji większe środki obrotowe. Jakie są konsekwencje podatkowe rozliczenia umowy faktoringu?

 

Autopromocja

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideoNiejednokrotnie faktoring jest także sposobem na pozyskanie środków pieniężnych w celu wypełnienia zobowiązań podatkowych przez faktoranta wynikających z dokonanej przez niego dostawy towarów lub wykonanych przez niego usług. Jakie skutki podatkowe wiążą się z zawarciem umowy faktoringu? Niestety, stanowiska organów skarbowych nie są jednolite w tym zakresie.


Obowiązek podatkowy od 1 stycznia 2014 r.


Obowiązek podatkowy powstaje, według nowych przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku otrzymania płatności (całości zapłaty za towar lub usługę albo zaliczki) przed wykonaniem świadczenia obowiązek podatkowy powstaje z momentem otrzymania tej płatności. Zasadniczo data wystawienia faktury (faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed zdarzeniem, tj. dostawą towaru, wykonaniem usługi, otrzymaniem zaliczki, i nie później niż do 15 dnia miesiąca następnego po tym zdarzeniu) nie ma zatem obecnie wpływu na datę powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku świadczenia usług finansowych czy ubezpieczeniowych zwolnionych od VAT obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania części lub całości zapłaty. Natomiast data wystawienia faktury z punktu widzenia momentu powstania obowiązku podatkowego nadal ma znaczenie w przypadku np. świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych czy świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, czy stałej obsługi prawnej i biurowej.

Jak dokonać rocznej korekty VAT za 2013 r.

Zasadniczą zaś zmianą w zakresie fakturowania jest wyłączenie z obowiązku wystawiania faktur transakcji zwolnionych z VAT.


Opodatkowanie umowy faktoringu - skutki podatkowe w VAT dla faktora i faktoranta


Zarówno przed 1 stycznia 2014 r., jak i po tej dacie opodatkowanie umowy faktoringu wywołuje wiele wątpliwości. Faktoring jest cesją wierzytelności. Kwestia skutków podatkowych takiej umowy nadal nie jest jednolicie rozstrzygnięta przez organy podatkowe.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 marca 2012 r. (sygn. akt I FPS 5/11) wskazał, iż żadna transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności trudnej, po cenie niższej od jej wartości nominalnej, nie będzie mogła być zakwalifikowana jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.


INFORFK: "Faktoring jako sposób finansowania prowadzonej działalności gospodarczej" >>


Z kolei Izba Skarbowa w Warszawie 2 lipca 2012 r. wydała interpretację nr IPPP1/443-422/12-2/MP, w której stwierdziła, że nabycie portfela wierzytelności jest transakcją mieszczącą się w zakresie opodatkowania VAT. Nabywca wierzytelności świadczy bowiem na rzecz jej zbywcy usługę, której celem jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

 


Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że także kwoty finansowane przez bank-faktora są zapłatą, od której (miałby to robić faktorant) należy odprowadzić VAT (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2010 r., sygn. IBPP2/443-854/10/RSz, pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2010 r., sygn. IPPP1-443-004/10-2/AS, czy pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2010 r., sygn. IBPP2/443-603/10/RSz).

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Zapraszamy do dyskusji na forum


Faktoring właściwy i niewłaściwy a wyłączenie ze zwolnienia z VAT


Przed nowelizacją ustawy o VAT, tj. według stanu prawnego przed 1 stycznia 2014 r., usługi pośrednictwa finansowego korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie przepisu zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy. Zwolnienie to nie dotyczyło jednak usług faktoringu (poz. 3 pkt 5 ww. załącznika).

Obecnie przepisy te zostały uchylone. Zgodnie z obowiązującym przepisem zawartym w art. 43 ust. 15 ustawy o VAT zwolnienia podatkowe nie mają zastosowania do czynności ściągania długów, w tym faktoringu.

 
Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "
Skutki podatkowe faktoringu po 1 stycznia 2014 r." >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA