Skutki podatkowe zawarcia umowy faktoringu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
Niejednokrotnie faktoring jest także sposobem na pozyskanie środków pieniężnych w celu wypełnienia zobowiązań podatkowych przez faktoranta wynikających z dokonanej przez niego dostawy towarów lub wykonanych przez niego usług. Jakie skutki podatkowe wiążą się z zawarciem umowy faktoringu? Niestety, stanowiska organów skarbowych nie są jednolite w tym zakresie.
Obowiązek podatkowy od 1 stycznia 2014 r.
Obowiązek podatkowy powstaje, według nowych przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku otrzymania płatności (całości zapłaty za towar lub usługę albo zaliczki) przed wykonaniem świadczenia obowiązek podatkowy powstaje z momentem otrzymania tej płatności. Zasadniczo data wystawienia faktury (faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed zdarzeniem, tj. dostawą towaru, wykonaniem usługi, otrzymaniem zaliczki, i nie później niż do 15 dnia miesiąca następnego po tym zdarzeniu) nie ma zatem obecnie wpływu na datę powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku świadczenia usług finansowych czy ubezpieczeniowych zwolnionych od VAT obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania części lub całości zapłaty. Natomiast data wystawienia faktury z punktu widzenia momentu powstania obowiązku podatkowego nadal ma znaczenie w przypadku np. świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych czy świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, czy stałej obsługi prawnej i biurowej.
Jak dokonać rocznej korekty VAT za 2013 r.
Zasadniczą zaś zmianą w zakresie fakturowania jest wyłączenie z obowiązku wystawiania faktur transakcji zwolnionych z VAT.
Opodatkowanie umowy faktoringu - skutki podatkowe w VAT dla faktora i faktoranta
Zarówno przed 1 stycznia 2014 r., jak i po tej dacie opodatkowanie umowy faktoringu wywołuje wiele wątpliwości. Faktoring jest cesją wierzytelności. Kwestia skutków podatkowych takiej umowy nadal nie jest jednolicie rozstrzygnięta przez organy podatkowe.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 marca 2012 r. (sygn. akt I FPS 5/11) wskazał, iż żadna transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności trudnej, po cenie niższej od jej wartości nominalnej, nie będzie mogła być zakwalifikowana jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.
INFORFK: "Faktoring jako sposób finansowania prowadzonej działalności gospodarczej" >>
Z kolei Izba Skarbowa w Warszawie 2 lipca 2012 r. wydała interpretację nr IPPP1/443-422/12-2/MP, w której stwierdziła, że nabycie portfela wierzytelności jest transakcją mieszczącą się w zakresie opodatkowania VAT. Nabywca wierzytelności świadczy bowiem na rzecz jej zbywcy usługę, której celem jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania.
Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych
Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu
Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że także kwoty finansowane przez bank-faktora są zapłatą, od której (miałby to robić faktorant) należy odprowadzić VAT (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2010 r., sygn. IBPP2/443-854/10/RSz, pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2010 r., sygn. IPPP1-443-004/10-2/AS, czy pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2010 r., sygn. IBPP2/443-603/10/RSz).
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Zapraszamy do dyskusji na forum
Faktoring właściwy i niewłaściwy a wyłączenie ze zwolnienia z VAT
REKLAMA
Przed nowelizacją ustawy o VAT, tj. według stanu prawnego przed 1 stycznia 2014 r., usługi pośrednictwa finansowego korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie przepisu zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy. Zwolnienie to nie dotyczyło jednak usług faktoringu (poz. 3 pkt 5 ww. załącznika).
Obecnie przepisy te zostały uchylone. Zgodnie z obowiązującym przepisem zawartym w art. 43 ust. 15 ustawy o VAT zwolnienia podatkowe nie mają zastosowania do czynności ściągania długów, w tym faktoringu.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Skutki podatkowe faktoringu po 1 stycznia 2014 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat