REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs waluty przy rozliczaniu WNT w 2014 roku

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po jakim kursie należy przeliczyć fakturę dokumentującą kilka dostaw towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia? Dostawy towarów następowały w różnych terminach, jednak we wszystkich przypadkach faktura została wystawiona przed 15 dniem miesiąca następującego po dokonaniu dostawy towarów.

Do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej należy przyjąć kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski albo ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień roboczy poprzedzający:

Autopromocja

1) dzień wystawienia faktury - w zakresie, w jakim faktura została wystawiona po dostarczeniu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

2) dzień dostarczenia towarów - w zakresie, w jakim faktura została wystawiona przed dostarczeniem towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Średni kurs NBP albo kurs wymiany EBC

Zasady przeliczania dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych określają przepisy art. 31a ustawy o VAT. Zasadą wynikającą z tych przepisów jest, że do przeliczenia stosowany jest kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, względnie ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Zasada ta obowiązuje również przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walutach obcych przy wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów.

W drodze wyjątku od wskazanej zasady art. 31a ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. We wskazanym przypadku możliwe jest również stosowanie ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek podatkowy w VAT - zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2014 roku

Pojawia się pytanie, czy art. 31a ust. 2 ustawy o VAT ma zastosowanie w przypadku faktur wystawianych przez unijnych dostawców towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle istotna, że sporna jest kwestia, czy moment wystawienia faktury przez unijnego dostawcę towaru skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy o VAT również w przypadkach, gdy faktura jest wystawiana przed dokonaniem dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zdaniem autora wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2012 r. stanowisko to poparł NSA w wyroku z 29 stycznia 2010 r. (sygn. akt I FSK 1714/08), a na podstawie obecnie obowiązujących przepisów - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2013 r. (sygn. IBPP4/443-387/13/BP).

Dlatego faktury wystawiane przez unijnych dostawców towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie są fakturami, o których mowa w art. 31a ust. 2 ustawy o VAT. Przemawia za tym definicja faktury, z której wynika, że fakturami w rozumieniu VAT są wyłącznie dokumenty wystawiane zgodnie z polskimi przepisami, jak również to, że art. 31a ust. 2 ustawy o VAT mówi o fakturach wystawianych przez podatników, a podatnikami z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są nabywcy (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

A zatem w przedstawionej sytuacji nie ma zastosowania art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, a jednocześnie wystawienie faktury przed dostarczeniem towarów nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

 

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej należy przyjąć kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski albo ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień roboczy poprzedzający:

• dzień wystawienia faktury - w zakresie, w jakim faktura została wystawiona po dostarczeniu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• dzień dostarczenia towarów - w zakresie, w jakim faktura została wystawiona przed dostarczeniem towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

PRZYKŁAD

20 lutego 2014 r. podatnik otrzymał od unijnego dostawcy wystawioną 17 lutego 2014 r. fakturę w euro dokumentującą dostawy towarów otrzymanych przez polskiego podatnika w dniach 3, 10 i 15 lutego 2014 r., jak również dostawy towarów, które zostały dostarczone polskiemu podatnikowi w dniach 24 i 27 lutego oraz 3 marca 2014 r. W tej sytuacji kursem przeliczeniowym dla wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów otrzymanych w dniach 3, 10 i 15 lutego 2014 r. jest kurs średni euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 14 lutego 2014 r. (w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury), względnie kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ten dzień. Natomiast dla wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dostarczonych w dniach 24 i 27 lutego oraz 3 marca 2014 r. kursami przeliczeniowymi są kursy średnie euro ogłoszone przez Narodowy Bank Polski w dniach - odpowiednio - 21, 26 i 28 lutego 2014 r. (tj. kursy średnie euro ogłoszone przez Narodowy Bank Polskich w ostatnich dniach roboczych poprzedzających dzień dostarczenia tych towarów), względnie kursy wymiany opublikowane przez Europejski Bank Centralny na te dni.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 31, art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 20 ust. 5 oraz art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 105; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA