Szerszy katalog zwolnień z obowiązku ewidencji przebiegu pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Takie rozwiązanie zakłada opublikowany nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów, który ma wejść w życie od 1 czerwca 2014 roku. Projekt dotyczy przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Zwolnienia z obowiązku ewidencji przebiegu pojazdu
Nowa regulacja rozszerza, względem art. 86a ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, katalog pojazdów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. W obecnym stanie prawnym prowadzenia ewidencji nie wymaga się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży (w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika) oraz oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze pod warunkiem, że odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
Obowiązek został wyłączony także wówczas, gdy pojazd samochodowy wykorzystywany jest wyłącznie do działalności gospodarczej, jeśli podatnik dla celów uproszczenia zdecyduje się korzystać z ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT, bądź też podatnikowi nie przysługiwało w ogóle prawo do obniżenia tego podatku, z uwagi na wykorzystywanie tych pojazdów wyłącznie do działalności zwolnionej od VAT.
Zwolnienie dla aut pogrzebowych, pomocy drogowej i bankowozów
Resort finansów dostrzegł, że aktualny katalog wyłączeń powinien objąć szerszą grupę pojazdów. Wraz z wejściem w życie omawianego rozporządzenia wyłączone z obowiązku prowadzenia przebiegu ewidencji zostaną dodatkowo pojazdy będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu: pomoc drogowa, pogrzebowy oraz bankowóz.
Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26
W przypadku pojazdów pomocy drogowej proponowane wyłączenie obejmuje tylko takie pojazdy, które mają nadwozie konstrukcyjne przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów (uszkodzone pojazdy mają być przewożone na pojeździe pomocy drogowej).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Odnośnie pojazdów samochodowych o przeznaczeniu pogrzebowy rozporządzenie obejmie takie, które mają więcej niż jeden rząd siedzeń albo dopuszczalną masę całkowitą równą bądź mniejszą niż 3 tony. Pojazdy pogrzebowe, mające jeden rząd siedzeń i dopuszczalną masę całkowitą większą niż 3 tony, zostały wyłączone z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 roku.
Dodatkowo proponowane jest wyłączenie bankowozów, aczkolwiek tylko typów A i B, które ze względu na swoją konstrukcję nie będą używane do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Inne typy bankowozów, podobnie jak w przypadku pojazdów pogrzebowych, również zostały wyłączone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 roku.
Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych
Polecamy: Biuletyn VAT
W konsekwencji podatnicy wykorzystujący wyżej wymienione pojazdy będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu, a także nie będą mieli obowiązku składania do naczelnika urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach (VAT-26). Jednakże podatnicy zobowiązani będą do zapewnienia (zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt ustawy o VAT), że nie wykorzystują owych pojazdów do celów innych niż prowadzona przez nich działalność gospodarcza. Nowe regulacje będą dotyczyły około 8,3 tys. czynnych podatników VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat