reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

W jakim terminie można odliczyć VAT

Aktualizacja: 08.05.2009

Do końca listopada 2008 r. prawo to obejmowało jedynie dwa okresy rozliczeniowe - okres otrzymania faktury lub okres następny. Jakie zasady obowiązują obecnie? »

Podatkowe kłopoty z pożyczkami w walucie

Aktualizacja: 29.04.2009

Podatnicy zawierający pożyczki w walucie obcej mogą mieć kłopot z ustaleniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają wytycznych, jak przeliczać takie transakcje. »

Jak małżonkowie odliczą ulgę na internet

Aktualizacja: 27.04.2009

Małżonkowie, którzy posiadają faktury za internet na swoje nazwiska, mogą oboje skorzystać z ulgi. Nieistotne jest, czyje dane - męża czy żony - widnieją na dowodzie wpłaty za sieć. »

Samotny rodzic musi rozliczyć się w terminie

Aktualizacja: 24.04.2009

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki. »

Ekopodatek zamiast akcyzy

Aktualizacja: 22.04.2009

Resort finansów chce wprowadzić podatek ekologiczny zamiast akcyzy od samochodów. Podatek ekologiczny będzie uzależniony m.in. od emisji CO2 lub pojemności silnika. Nowa opłata będzie pobierana co roku i będzie wzrastać wraz z wiekiem auta. »

Prawo do ulgi zależy od miejsca zamieszkania konkubentów

Aktualizacja: 22.04.2009

Konkubenci mieszkający z matką dziecka mogą w jednych regionach Polski rozliczyć się jak osoby samotne, a w innych nie. To efekt rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. »

Ulga na złe długi - aspekty rachunkowe

Aktualizacja: 20.04.2009

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Ze względu na kryzys finansowy ustawodawca ułatwił korzystanie ze skorygowania VAT i dał większą możliwość zmobilizowania kontrahentów do uregulowania zaległości. »

Jak zlikwidować starą kasę fiskalną

Aktualizacja: 16.04.2009

Przepisy nie określają terminu likwidacji kasy. Przed likwidacją trzeba jednak dokonać odczytu pamięci fiskalnej kasy, w obecności pracownika urzędu skarbowego, w celu jej wyrejestrowania. »

Jak rozliczać po 1 stycznia 2009 r. zaniechane inwestycje

Aktualizacja: 07.04.2009

Od 1 stycznia 2009 r. kosztem uzyskania przychodu są koszty zaniechanej inwestycji wynikające z jej zbycia lub likwidacji. Tylko wtedy, gdy podatnik dokona zbycia inwestycji poprzez darowiznę, nie będzie mógł poniesionych na nią nakładów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość inwestycji z lat poprzednich, pod warunkiem że ich likwidacja nastąpi po 1 stycznia 2009 r. »

Eksport towarów w pytaniach i odpowiedziach

Aktualizacja: 07.04.2009

Od 1 grudnia 2008 r. podatnicy borykają się z rozliczeniem eksportu według nowych zasad. W artykule odpowiadamy na pytania, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jakie warunki muszą spełnić podatnicy, aby czynność można było uznać za eksport towarów. »

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa dokonana w związku z wyrokiem ETS nie wymaga wstecznej korekty kosztów

Aktualizacja: 06.04.2009

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa, składana w związku z wyrokiem ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora, nie powoduje obowiązku wstecznej korekty kosztów uzyskania przychodów. »

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

Aktualizacja: 01.04.2009

W spółce jawnej zaliczki na podatek dochodowy księgujemy na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W bilansie nie podajemy podatku dochodowego, bo spółka jawna nie jest płatnikiem podatku dochodowego, podajemy natomiast wynik finansowy brutto. »

Czy uzyskanie świadectwa homologacji jest konieczne

Aktualizacja: 27.03.2009

Po wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora, w której trybunał zajmował się polskimi przepisami dotyczącymi odliczania VAT od paliwa, podatnicy, którzy chcą skorygować nieodliczony VAT lub odliczać na bieżąco podatek, często mają problem, jakie dokumenty potwierdzają, że nie jest to samochód osobowy. »

Jak rozliczyć i zaksięgować w pkpir wydanie pracownikom bonów towarowych

Aktualizacja: 26.03.2009

Pracodawca, który przekazuje pracownikom z okazji świąt bony towarowe, zakupione ze środków ZFŚS, powinien naliczyć pracownikowi przychód z tego tytułu i opodatkować go wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy. »

Zostało kilka dni na podpisanie sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 26.05.2009

Czas na przygotowanie sprawozdania finansowego upływa z końcem marca. Na sporządzenie sprawozdania i jego podpisanie jednostki prowadzące księgi rachunkowe mają 3 miesiące, licząc od dnia bilansowego. Termin do 31 marca obowiązuje, gdy rok rozrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama