Jak płacić zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, należy wskazać trzy rodzaje zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Są to:
- zaliczki miesięczne,
- zaliczki kwartalne,
- zaliczki w formie uproszczonej.
Zaliczki miesięczne
Podstawową formą dokonywania rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych są zaliczki miesięczne. Ich wysokość ustala się poprzez zastosowanie odpowiedniej stawki podatku do dochodu, który stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Należy wskazać, iż zaliczki powinny być wpłacane w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Jeśli chodzi natomiast o terminy, wpłaty za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego, co do zasady, dokonać należy w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Warto dodać, iż jeżeli termin płatności zaliczki przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, zostaje on przesunięty na pierwszy roboczy dzień następujący po dniu wolnym.
Jako wyjątek od reguły wskazać należy, iż w przypadku podatników uzyskujących w roku podatkowym przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł, u których w roku poprzedzającym rok podatkowy udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów wynosił co najmniej 50 proc., uprawnieni są do dokonywania wpłat zaliczek począwszy od dnia 20 października każdego roku.
Zaliczki kwartalne
Niektórzy podatnicy mają prawo do skorzystania z możliwości uiszczania zaliczek w okresach kwartalnych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.
Z formy tej mogą korzystać podmioty rozpoczynające działalność w pierwszym roku podatkowym oraz mali podatnicy. Należy podkreślić, iż przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego, nieprawidłowe będzie zatem przyjmowanie dowolnych kolejno po sobie następujących trzech miesięcy. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do przedostatniego kwartału roku podatkowego powinny zostać zapłacone w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka, przy czym zaznaczyć należy, iż zapłaty zaliczki za ostatni kwartał dokonuje się do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Istotny jest również fakt, iż podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, zobowiązani są w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. Zawiadomienie to składa się jednorazowo. Dotyczy ono także lat następnych, aż do momentu, w którym podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.
Zaliczki w formie uproszczonej
Korzystając z tej metody, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Wskazać należy, iż jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, pod uwagę należy wziąć dochód sprzed dwóch lat. Dokonując zapłaty zaliczek w tej formie przestrzegać należy terminów wpłat przewidzianych dla zaliczek miesięcznych.
KRZYSZTOF KOŚLICKI
Podstawa prawna
- Art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat