reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak korzystać z ustawy abolicyjnej

Jak korzystać z ustawy abolicyjnej

25 lipca br. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana ustawą abolicyjną (Dz.U. Nr 143, poz. 894). Z ustawy mogą skorzystać osoby osiągające w latach 2002-2007 wymienione w ustawie rodzaje dochodów za granicą.


Abolicja - rozwiązanie dla lat 2002-2007

Ustawa ma zastosowanie do podatników, którzy przynajmniej w jednym roku podatkowym, w okresie od 2002 r. do 2007 r., podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu określonemu w art. 3 ust. 1 updof i uzyskiwali w tym roku przychody z pracy, do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 i ust. 9a updof. Abolicją nie są objęte przychody uzyskane w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Umorzenie zaległości powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość. Zasada ta dotyczy także opłaty prolongacyjnej. W przypadku zwrotu podatku obejmuje on wpłacone odsetki za zwłokę (lub zapłaconą opłatę prolongacyjną) w części odpowiadającej kwocie zwrotu.

Tabela. Daty ważne dla zainteresowanych ustawą abolicyjną.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Abolicja a metody obliczania podatku od dochodów zagranicznych

Abolicja nie oznacza pominięcia dochodów z zagranicy przy obliczaniu podatku, jaki należało zapłacić w Polsce w latach 2002-2007. Zamiast metody proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 updof, podatnicy powinni zastosować metodę wyłączenia z progresją, o której mowa w art. 27 ust. 8 updof. Abolicją została zatem objęta jedynie nadwyżka podatku wynikającego z metody proporcjonalnego odliczenia nad podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją (patrz tabela na str. 28).

Ulga dla dochodów z 2008 r.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla osób fizycznych uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znowelizowała także ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. W updof dodano nowy art. 27g. Przepis dotyczy dochodów osiągniętych od początku 2008 r. Tak więc osoby, które osiągnęły w 2008 r. za granicą dochody z pracy podlegające opodatkowaniu w Polsce, nie powinny stosować ustawy abolicyjnej, lecz dodany art. 27g updof. Na tej podstawie osoby te mają prawo odliczyć od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a updof a kwotą podatku obliczonego od dochodów przy zastosowaniu art. 27 ust. 8 updof. Odliczenia nie stosuje się, gdy dochody uzyskane zostały w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Tabela. Jak obliczać podatek objęty abolicją w przypadku osiągania dochodów w Polsce i za granicą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Od korzyści z abolicji nie płaci się podatku dochodowego

Ustawa abolicyjna to ustawa odrębna od ustawy o pdof. Oznacza to, że umorzenie zaległości podatkowych osób pracujących za granicą lub zwrócenie im zapłaconego w przeszłości podatku powinno podlegać opodatkowaniu według przepisów updof. W celu uniknięcia tego rodzaju opodatkowania w updof dodano art. 52e. Wynika z niego, ze zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają kwoty umorzenia zaległości oraz zwrotu wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla osób fizycznych uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

• ustawa z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - j.t. Dz.U. Nr 143, poz. 894

Tomasz Król

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama