REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze spotkanie z biegłym rewidentem

Teresa Fołta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze spotkanie robocze służy do omówienia procesu badania i ustalenia harmonogramu badań wstępnych i głównych. Należy też zapoznać biegłego z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary funkcjonowania jednostki.

W IV kwartale roku obrotowego zawierane są umowy o badanie sprawozdań finansowych za dany rok. Powinny one określać prawa i obowiązki obu stron, czyli jednostki, której sprawozdanie będzie poddane badaniu, oraz podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych i osób działających w jego imieniu.

REKLAMA

Autopromocja

W normie wykonywania zawodu nr 5 „Zasady postępowania podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w zakresie badania sprawozdań finansowych i innych usług poświadczających, wykonywanych przez biegłych rewidentów” zalecono, aby umowa zawierała formalne i organizacyjne warunki jej realizacji.

W zakresie organizacji badania wskazano w szczególności na potrzebę:

- zapewnienia biegłemu rewidentowi dostępu do wszystkich danych, dokumentacji i innych informacji niezbędnych do przeprowadzenia badania,

- zapewnienia biegłemu rewidentowi możliwości obserwacji spisu z natury znaczących składników majątku jednostki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- współpracy pracowników jednostki z biegłym rewidentem,

- złożenia przez kierownictwo jednostki stosownych oświadczeń,

- ewentualnego włączenia rzeczoznawców do badania.

W celu zapewnienia sprawnego przeprowadzenia badania wskazane jest ustalenie w trakcie pierwszego roboczego spotkania osób reprezentujących jednostkę i podmiotu uprawnionego do badania szczegółowych obowiązków obu stron.

Pierwsze spotkania robocze służą do ustalenia kilku spraw mających na celu sprawne przeprowadzenie badania. Dlatego w ramach tych spotkań powinno być ustalone:

• W jaki sposób będą udostępnione osobom działającym w imieniu podmiotu uprawnionego do badania ksiąg rachunkowych dowody księgowe oraz wszystkie inne dokumenty mające związek z badanym sprawozdaniem finansowym.

• Terminy spisów z natury w celu umożliwienia ich obserwacji przez biegłego rewidenta.

• Sposób przekazania przez badaną jednostkę harmonogramu prac związanych z zamknięciem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania finansowego.

• Termin przekazania kompletnego sprawozdania finansowego.

• W jaki sposób osoba sprawująca obsługę prawną badanej jednostki przekazuje potrzebne informacje, dotyczące m.in. spraw przygotowanych do postępowania sądowego oraz znajdujących się w toku tego postępowania.

• Które osoby będą upoważnione do udzielania wyczerpujących informacji i wyjaśnień lub oświadczeń w sprawach związanych z ustaleniami poczynionymi przez biegłego rewidenta w toku badania.

• Jak badanie będzie rozłożone w czasie, zwłaszcza jeżeli jego część następuje przed zamknięciem ksiąg (harmonogram prac badawczych).

• Konieczność zapewnienia przez badaną jednostkę nieograniczonego dostępu do wszystkich danych niezbędnych do przeprowadzenia badania, w tym również do informacji o indywidualnych wynagrodzeniach oraz protokołów z posiedzeń zarządu, organów nadzorczych i wspólników (właścicieli), jak również danych osobowych.

Aby uniknąć ewentualnych sporów, na spotkaniu należy ustalić podstawowe zasady współdziałania jednostki i biegłego rewidenta. Dotyczy to:

• terminów ustosunkowania się przedstawicieli jednostki do zastrzeżeń i wątpliwości przekazanych przez biegłego rewidenta co do prawidłowości przedstawionego do badania sprawozdania finansowego,

• terminu korygowania ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego w zakresie ustalonym przez obie strony,

• wydawania dyspozycji, na wniosek biegłego rewidenta, dokonywania przez pracowników jednostki wymaganych czynności (np. przygotowywania i wysyłania korespondencji, kopiowania dokumentów, dokonywania inspekcji i inwentaryzacji).

Norma wykonywania zawodu nr 1 „Ogólne zasady badania sprawozdań finansowych” zobowiązuje biegłego rewidenta to opracowania strategii i planu badania. Wypracowanie strategii badania wymaga:

• wystarczającego poznania badanej jednostki, jej organizacji, działalności, wyników oraz sytuacji majątkowej i finansowej na tle jej otoczenia gospodarczego i prawnego, a także wstępnego rozpoznania możliwości kontynuowania przez nią działalności w niezmniejszonym istotnie zakresie,

• ogólnego zapoznania się z jej systemem księgowości, w tym prowadzonej za pomocą komputera, przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz koncepcją i skutecznością działania powiązanego z nią systemu kontroli wewnętrznej, w zakresie, w jakim wiąże się on z badanym sprawozdaniem finansowym.

W związku z wymienionymi zagadnieniami należy ustalić zakres, termin i sposób udostępnienia przez jednostkę biegłemu rewidentowi potrzebnych dokumentów.

Tabela. Dokumenty przekazywane biegłemu

REKLAMA

Jednym z pierwszych elementów badania jest weryfikacja prawidłowości ustalenia bilansu otwarcia oraz dopełnienia obowiązków zatwierdzenia, ogłoszenia i publikacji sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Dlatego z biegłym rewidentem należy ustalić sposób udostępnienia dokumentów potwierdzających poprawność otwarcia ksiąg rachunkowych roku objętego badaniem.

Na pierwszym spotkaniu z biegłym rewidentem nie można przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą powstać w czasie badania. Dlatego jednym z możliwych rozwiązań jest wskazanie osób po stronie jednostki i podmiotu uprawnionego do badania, które na bieżąco będą rozpatrywały i rozstrzygały wcześniej nieprzewidziane sytuacje. Dzięki temu badanie sprawozdania finansowego będzie można przeprowadzić na zasadach wzajemnej współpracy oraz zakończyć w umówionym terminie.

• norma wykonywania zawodu nr 1 „Ogólne zasady badania sprawozdań finansowych”

Teresa Fołta

biegły rewident

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA