Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu aport. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące aport.
Większe ulgi podatkowe dla innowacyjnych firm
Aktualizacja: 04.01.2017
Na przełomie roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój. Nowe przepisy upraszczają też procedurę komercjalizacji wynalazków na uczelniach, a w długiej perspektywie mają przyczynić się do lepszej współpracy środowiska naukowego z biznesem. Równolegle w resorcie w tym roku będą prowadzone prace nad kolejną, docelową ustawą o innowacyjności. »
Opodatkowanie aportów 2017 - zmiany w PIT i CIT
Aktualizacja: 12.12.2016
Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PIT i ustawy o CIT, która wprowadza istotne zmiany w zakresie opodatkowania aportów do spółek kapitałowych. Nowością jest też klauzula obejścia prawa podatkowego odnośnie tzw. wymiany udziałów. »
Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.
Aktualizacja: 25.11.2016
W świetle obowiązujących przepisów, umowa spółki z o.o. powinna zawierać następujące dane: firmę i siedzibę spółki; przedmiot działalności spółki; wysokość kapitału zakładowego; czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział; liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników oraz czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. »
Nowe zasady ustalania przychodu z tytułu aportu od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 11.08.2016
Przychodem podatnika, który wniesie do spółki aport (wkład niepieniężny), będzie jego wartość rynkowa, a nie nominalna - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. »
Wniesienie do spółki aportem działu produkcji – czy powstanie przychód w CIT?
Aktualizacja: 10.08.2016
Wartość udziałów objętych w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT wniesionych do spółki kapitałowej nie będzie stanowiła dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu. »
Objęcie udziałów w spółce w zamian za aport – jak ustalić przychód w CIT
Aktualizacja: 09.08.2016
Przy wnoszeniu przez wnioskodawcę aportu w postaci akcji do innej spółki kapitałowej prawa polskiego bądź prawa obcego, spółka powinna wykazać przychód w wysokości wartości nominalnej uzyskanych udziałów spółki, objętych za wniesiony aport. »
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Aktualizacja: 20.06.2016
Aport wierzytelności do spółki nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowe z 28 kwietnia 2016 r. (IBPP2/4512-171/16/ICz). »
Aport własności intelektualnej i przemysłowej bez podatku
Aktualizacja: 12.05.2016
Zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej, a także wydłużenie okresu (z obecnych 3 lat do 6), w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność badawczo-rozwojową – to propozycje, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. »
Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC
Aktualizacja: 08.04.2016
Umowa, w zakresie której ma miejsce podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze wniesienia przez udziałowców aportu udziałów drugiej spółki kapitałowej (w wyniku czego uzyska ona wszystkie prawa głosów w drugiej spółce kapitałowej), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). »
Agio przy aporcie do spółki - skutki podatkowe
Aktualizacja: 20.10.2015
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny orzekł, że podatku CIT nie należy naliczać. Jednocześnie zastrzegł, że ubiegłoroczna zmiana przepisów może mieć wpływ na określanie przychodu obecnie. »
Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport
Aktualizacja: 01.10.2015
Wniosłem aportem patent na innowacyjne rozwiązanie techniczne do spółki z o.o. Wiem, że nie muszę płacić podatku dochodowego od przychodu z tytułu objęcia udziałów w tej spółce na dzień wniesienia aportu, jednak podatek ten będę musiał zapłacić najdalej z upływem okresu pięciu lat od wniesienia tego aportu. Czy będę miał prawo ustalić koszty uzyskania tego przychodu na potrzeby rozliczenia PIT? »
Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany
Aktualizacja: 30.09.2015
Opracowałem innowacyjne rozwiązanie techniczne, które opatentowałem. Niedawno otrzymałem propozycję wniesienia aportem mojego patentu do spółki z o.o. w zamian za objęcie w niej udziałów. Spółka wdroży rozwiązanie techniczne objęte patentem do zastosowań komercyjnych. Czy na dzień wniesienia patentu aportem do spółki powstanie u mnie przychód, od którego będę musiał zapłacić podatek dochodowy? »
Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT
Aktualizacja: 17.09.2015
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów wydał 20 lipca 2015 r. wyrok (II FSK 1772/13) rozstrzygając o sposobie określenia przychodu z tytułu wniesienia aportem aktywa w sytuacji wystąpienia agio, który od lat był przedmiotem sporu podatników i organów podatkowych. »
Obowiązek podatkowy przy wniesieniu aportem znaków towarowych
Aktualizacja: 17.09.2015
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wniesienia przez firmę aportem praw do znaków towarowych? »
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy wniesieniu aportem prawa wieczystego użytkowania gruntu
Aktualizacja: 17.09.2015
Zamierzamy wnieść przysługujące nam prawo wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu w drodze aportu (wkład niepieniężny) do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów. Wartość udziałów obejmowanych w związku z wniesieniem aportu zostanie określona w umowie spółki zgodnie z wartością rynkową nieruchomości. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do tej czynności? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »