Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki lokalne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki lokalne.
Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową
Aktualizacja: 23.08.2012
Prowadzę kiosk na targowisku. Czy słusznie obciążono mnie opłatą targową w sytuacji, gdy od kiosku płacony jest podatek od nieruchomości? »
Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?
Aktualizacja: 23.08.2012
Wyjaśnić warto, że „opłata klimatyczna” to w istocie dwa rodzaje daniny: „opłata miejscowa” oraz „opłata uzdrowiskowa”. »
Od jakiej wartości trzeba liczyć PCC przy zamianie mieszkań?
Aktualizacja: 27.06.2011
Planuję zawrzeć umowę zamiany, na mocy której dojdzie do zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (o wartości 270 tys. zł) na udział we współwłasności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość (wartość udziału 240 tys. zł). Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie w tym przypadku różnica wartości rynkowych zamienianych praw, czy też wartość rynkowa lokalu, od którego przypada wyższy podatek? »
Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?
Aktualizacja: 20.06.2011
Zdaniem organów podatkowych zawarcie umowy cash poolingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. »
Kiedy tablice reklamowe (billboardy) podlegają podatkowi od nieruchomości?
Aktualizacja: 21.05.2013
Wielu przedsiębiorców reklamuje swoje produkty, usługi, czy firmy wynajmując miejsce na tablicach reklamowych (billboardach) od wyspecjalizowanych firm. Powstaje przy tym pytanie, czy prowadzenie działalności reklamowej z wykorzystaniem tego rodzaju tablic wiązać się może z ich opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości. »
Jakiego typu zwolnienia w podatku od nieruchomości może wprowadzać gmina?
Aktualizacja: 23.08.2012
Gmina może wprowadzać tylko zwolnienia przedmiotowe w podatku od nieruchomości. Nie ma takich kompetencji w odniesieniu do zwolnień podmiotowych. »
Czy można złożyć kilka deklaracji na podatek od nieruchomości za jeden okres rozliczeniowy
Aktualizacja: 23.08.2012
W podatku od nieruchomości niekiedy wygodnie jest złożyć kilka deklaracji za dany okres rozliczeniowy np. grupując w poszczególnych deklaracjach jednolite składniki majątku. Przewidując spór z fiskusem można wykazać w deklaracji ten majątek, co do którego zasad opodatkowania będzie się toczył spór i ewentualny wniosek o stwierdzenie nadpłaty. »
Czy dzierżawca powinien płacić podatek rolny?
Aktualizacja: 23.08.2012
Spółka zajmuje się produkcją i przetwórstwem produktów rolnych w tym również uprawą zbóż i hodowlą zwierząt. Spółka jest właścicielem wysokoobszarowego gospodarstwa rolnego ale zamierza też powiększyć swoje możliwości produkcyjne poprzez wydzierżawienie od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa gruntów rolnych. Spółka będzie zobowiązana do zapłaty za dzierżawę w określonej wysokości czynszu dzierżawnego. Jest jeszcze kwestia zapłaty podatku rolnego od przedmiotowych gruntów. Czy to spółka winna taki podatek opłacać czy Skarb Państwa? »
Jak przedsiębiorcy oceniają polskie podatki
Aktualizacja: 03.12.2010
Wiemy już, że Minister Finansów jest zadowolony z polskiego systemu podatkowego. Ale co sądzą o tym systemie przedsiębiorcy? Zbadali to specjaliści z Deloitte. Generalnie zdaniem przedsiębiorców nie jest dobrze. Podatki są zbyt skomplikowane (np. 90% podatników nie rozumie VAT), a przepisy podatkowe za często się zmieniają. Co gorsza fiskus sam gubi się w gąszczu tych przepisów wydając niejednolite interpretacje w analogicznych sprawach. »
Czy od umowy przedwstępnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Aktualizacja: 19.11.2010
Przepisy dają prawo zawarcia przed umową ostateczną umowy przedwstępnej, w której określone są warunki zawarcia umowy ostatecznej. Zdarza się, że jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej. Powstaje w związku z tym pytanie, czy od umowy przedwstępnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? »
Czy podział majątku likwidowanej spółki podlega pcc
Aktualizacja: 05.11.2010
Wspólnicy spółki z o.o. planują jej likwidację. Po spłaceniu wierzycieli i zobowiązań publicznoprawnych pozostanie majątek spółki, który będą stanowić dwie nieruchomości. Każdy ze wspólników stanie się właścicielem jednej z nich. Czy taki podział majątku podlega pcc? »
Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych
Aktualizacja: 23.08.2012
Podatnik sprzedał samochód ciężarowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Nikt nie powiadomił o fakcie sprzedaży samochodu żadnego z urzędów. Czy do momentu przekazania urzędom takich informacji poprzedniego właściciela obciąża podatek od środków transportowych? »
Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 23.08.2012
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu? »
PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym
Aktualizacja: 04.11.2010
Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK). »
Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości
Aktualizacja: 23.08.2012
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powoduje sam fakt posiadania. Podatku nie płaci się m.in. od nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?