REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki lokalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak naliczać podatek rolny

Od początku 2014 r. obowiązują zmienione zasady naliczania podatku rolnego. Obecnie podatek rolny jest obliczany według ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.

Zwolnienia podatkowe w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej

Do 30 czerwca 2014 r. został przedłużony okres obowiązywania przepisów dotyczących regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych.

Podatek leśny w 2014 r.

Podatek leśny w 2014 r. wynosi 37,63 zł (od 1 ha). Podatek leśny zobowiązani są opłacać właściciele gruntów leśnych, którzy wykorzystują je w działalności leśnej.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywały nowe stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych. Wzrosną one w stosunku do roku 2013 o 0,9%. Rada Gminy ma możliwość uchwalić stawki niższe od maksymalnych.

Stawki minimalne podatku od środków transportowych w 2014 r.

Minister Finansów w drodze obwieszczenia określił stawki minimalne podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2014 r.

Podatek od nieruchomości w 2014 r.

W stosunku do bieżącego roku w 2014 r. podatek od nieruchomości wzrośnie, ale skala podwyżki jest dużo mniejsza niż to miało miejsce w ubiegłym roku. To dzięki niższej inflacji podwyżka podatków lokalnych w 2014 r. nie będzie tak dotkliwa.

Jak zapłacić podatek od psa?

Właściciele psów mają obowiązek zapłaty podatku. Gmina może bowiem nałożyć na właścicieli psów obowiązek uiszczania rocznej opłaty z tytułu jego posiadania. Podatnik, który nie wypełni tego obowiązku zapłaci odsetki – 10 proc. rocznie.

Podatek od nieruchomości 2013/2014

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, który jest pobieranym przez samorządy gminne. Poznaj zasady dotyczące podatku od nieruchomości, a także górne stawki podatku od nieruchomości, które obowiązują w latach 2013 i 2014.

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości będą w 2014 r. niewiele wyższe od tych z bieżącego 2013 roku. W przypadku budynku wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej wzrost maksymalnych stawek wyniósł 0,92% (w 2013 r. 4,28%), natomiast w przypadku budynków mieszkalnych 1,36% (w ubiegłym roku 4,28%).

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych w 2014 roku

31 sierpnia 2013 r. Minister Finansów wydał obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. Te maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych będą w 2014 roku wyższe o ok. 0,9%, bo taki też był wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2013 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2012 r.

Podatek od środków transportowych - ciągniki siodłowe

Zasady dotyczące obliczania podatku od środków transportowych zostały określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach: do 15 lutego i 15 września każdego roku. Jak opłacać podatek od środków transportowych?

Podatki i opłaty lokalne w 2014 r.

W pierwszym półroczu tego roku nastąpił wzrost ceny towarów i usług, co przekłada się na wysokość stawek podatków i opłat lokalnych. W 2014 r. stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 0,9 proc.

Podatek od gier - nowy wzór deklaracji

Minister Finansów przygotował nowy wzor deklaracji podatkowej dla podatku od gier, który ma zastosowanie począwszy od rozliczeń za lipiec 2013 r.

Podatek od nieruchomości - gmina też płaci

Gmina jest podatnikiem podatku od nieruchomości w zakresie nieruchomości stanowiących jej własność: nieprzekazanych w posiadanie innym podmiotom i niepodlegających wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych lub na mocy uchwał rad gmin. Wynika, to z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który ustanawia regułę że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu (posiadaczu samoistnym) nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkowniku wieczystym gruntów.

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Od 1 lipca 2013 r. zaczyna obowiązywać ustawa śmieciowa, która przenosi na gminy obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Zmiany mają za zadanie uszczelnić system i spowodować, że śmieci nie będą lądowały w lasach i na dzikich wysypiskach.

Jakie mamy podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Przepisy dotyczące podatków i opłat lokalnych, jakie może pobierać gmina, reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Jakie podatki i opłaty lokalne obowiązują w 2013 r.?

Nowe stawki za wywóz śmieci od 1 lipca 2013 r.

Radni Warszawy przyjęli nowe stawki za wywóz śmieci, które będą obowiązywały od 1 lipca 2013 r. Nowe stawki są tymczasowe i mniejsze o połowę niż planowane.

Wzory deklaracji na podatek od nieruchomości, podatek leśny i podatek rolny w 2013 roku

Ministerstwo Finansów określa projekty wzorów formularzy podatkowych na podatek od nieruchomości, podatek leśny i podatek rolny. Również w 2013 roku opublikowało na swojej stronie finanse.gov.pl kilka wzorów, ale ... te wzory nie różnią się od określonych poprzednio.

Firma w mieszkaniu – czy oznacza to wyższy podatek od nieruchomości?

Przedsiębiorcy dość często rejestrują siedzibę firmy w mieszkaniu. Pozwala to zaliczać do kosztów podatkowych firmy część wydatków związanych z eksploatacją i amortyzacją lokalu. Powstaje tu wątpliwość, czy w takim przypadku trzeba płacić od mieszkania dużo wyższy podatek od nieruchomości? Co prawda zapadł w tej kwestii korzystny dla przedsiębiorców wyrok NSA, to jednak gminy często upominają się o wyższy podatek.

„Podatek śmieciowy”- co warto wiedzieć

Nowelizacja ustawy „o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” wprowadza wiele zamieszania. Rady gmin podejmują uchwały dotyczące „podatku śmieciowego”, który będzie nas obowiązywał najpóźniej od 1 lipca 2013 r. - opłaty za wywóz śmieci będziemy uiszczać gminie, a nie tak jak dotychczas firmom.

Deklarację DT-1 można też złożyć przez ePUAP

Deklaracje na podatek od środków transportowych (DT-1) można złożyć przez internet poprzez Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jednak do składania tych deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezbędna jest stosowna uchwała rady gminy. Trzeba więc upewnić się przed wysłaniem deklaracji przez ePUAP, czy dana gmina taką uchwałę podjęła.

Podatek "śmieciowy" 2013 - Prezydent podpisał nowelizację ustawy

13 lutego Prezydent RP podpisał ustawę z 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta zawiera nowe rozwiązania w przepisach o ustalaniu opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowanie tymi odpadami. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw z 19 lutego 2013 r. (poz. 228) i wejdzie w życie 5 marca 2013 r.

Budynki nie wykorzystywane w działalności ze względów technicznych bez wyższego podatku

Jeżeli budynki i budowle są w tak złym stanie technicznym, że nie można ich wykorzystywać do działalności gospodarczej – nie obciążają ich wyższe stawki podatku od nieruchomości. Wątpliwości budzi kwestia, jak udowodnić taki stan techniczny.

Podatki i opłaty lokalne w 2013 roku, Rzeszów i Podkarpacie

Większość miast na Podkarpaciu ustaliło na 2013 rok wyższe o ok. 5 % stawki podatku od nieruchomości i od środków transportu.

Podatki i opłaty lokalne w Kielcach w 2013 roku

W odróżnieniu od prawie wszystkich większych miast w Polsce większość podatków i opłat lokalnych w Kielcach pozostaje w 2013 roku bez zmian w porównaniu do stawek z 2012 roku. Jednak od marca znacząco zdrożeją bilety komunikacji miejskiej.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Opola płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły opłaty za wodę, ścieki i parkowanie. Nadal nie będzie opłaty od posiadania psów. Podobne wzrosty podatków i opłat miały miejsce w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Bydgoszczy w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Bydgoszczy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły też opłaty za wodę, ścieki i parkowanie.

Podwyżka podatków i opłat lokalnych w Gdańsku w 2013 r.

Podatki lokalne w Gdańsku rosną w 2013 r. średnio o 4 proc. Mieszkańcy miasta zapłacą wyższe podatki m.in. od nieruchomości, od środków transportu, dostarczania wody, odbierania ścieków.

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

Stawki podatków i opłat lokalnych w Warszawie w 2013 roku

Od początku 2013 roku warszawiacy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz podatek rolny. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Najprawdopodobniej wzrosną (być może już w lutym) czynsze w lokalach komunalnych i opłaty za wywóz śmieci wodę i ścieki (te od połowy roku).

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

Mieszkańcy Białegostoku zapłacą wyższe podatki lokalne w 2013 r.

Od stycznia 2013 roku w Białymstoku podniesiono podatki od środków transportu i od nieruchomości.

Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.

Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Stawki podatków i opłat w Poznaniu w 2013 roku

W Poznaniu w 2013 roku wyższe są stawki podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego. Droższe są bilety komunikacji miejskiej, woda i odprowadzanie ścieków. Nie ma na razie "podatku dachowego".

Olsztyn: podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 w Olsztynie wzrosły opłata miejscowa, podatek od środków transportu, a także opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Podwyżki wynoszą od 2,7 proc. do 5 proc.

Mieszkańcy Łodzi zapłacą wyższe podatki w 2013 r.

W 2013 r. mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę, bilety oraz podatek od nieruchomości.

Tylko część gmin uchwaliła podatek śmieciowy

Część zachodniopomorskich gmin ustaliła już metody i stawki opłat za wywóz śmieci, a część czeka z przyjęciem uchwał, bo liczy na nowelizację ustawy.

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Oto górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych, które obowiązują w 2013 r. W porównaniu z rokiem ubiegłym stawki wzrosły o 4 proc.

Odpowiedzialność solidarna współwłaścicieli ciężarówki

Podatek od środków transportowych jest podatkiem lokalnym sprawiającym trudności tym, którzy mają go płacić. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają przede wszystkim właściciele samochodów o dopuszczonej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Jeżeli samochód posiada więcej niż jednego właściciela, podatnikami stają się wszyscy właściciele, odpowiadający solidarnie. Uregulowanie przez jednego z właścicieli zobowiązań wobec fiskusa powoduje wygaśnięcie wobec pozostałych.

Podatek od nieruchomości od leśniczówek i mieszkań służbowych

Minister Finansów w interpretacji ogólnej wyjaśnił, kto powinien płacić podatek od nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, będących w zarządzie Lasów Państwowych, udostępnianych w drodze umowy pracownikom Służby Leśnej do bezpłatnego korzystania.

Podatek od środków transportowych 2013

Przedstawiamy maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w 2013 roku określone obwieszczeniami Ministra Finansów.

Podatek od nieruchomości 2014 - stawki maksymalne

Coroczną tradycją podatkową jest wzrost od nowego roku maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych w tym i podatku od nieruchomości. Również od początku 2014 roku stawki te nieznacznie wzrosną.

Podatek od środków transportowych 2014

Przedstawiamy maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w 2014 roku określone przez Ministra Finansów.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Od 1 stycznia 2013 r. wzrastają maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak co roku będziemy mieli zatem wyższe stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów). Stawki te wzrastają bowiem o wskaźnik inflacji (4%).

Opłaty lokalne 2014 - stawki maksymalne

Od 2014 roku rosną maksymalne stawki opłat lokalnych. Stawki te wzrastają proporcjonalnie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. w porównaniu do I półrocza 2012 r. (wzrost cen o 0,9%). Tam gdzie gminy przed końcem 2013 roku podejmą uchwały o podniesieniu faktycznych stawek - w 2014 roku będą obowiązywać wyższe stawki opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów).

Podatki i opłaty lokalne 2014 - stawki maksymalne

Od 1 stycznia 2014 r. nieznacznie rosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Stawki te wzrastają analogicznie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. w stosunku do I półrocza 2012 r. (wzrost cen o 0,9%). Tam gdzie gminy przed końcem 2013 roku podejmą uchwały o podniesieniu faktycznych stawek - w 2014 roku będą wyższe stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów).

Inkasent pobierze i wpłaci za Ciebie podatek

Pewne rodzaje danin publicznych (chodzi głównie o podatki i opłaty lokalne) mogą być pobierane, a następnie wpłacane przez wyznaczone specjalnie w tym celu osoby lub jednostki organizacyjne (inkasentów). Gdy dana gmina zdecydowała się na pobór podatku tą drogą, nie trzeba martwić się o terminy płatności podatku. Pilnować ich będzie inkasent. To na nim spoczywa bowiem odpowiedzialność za terminowe pobranie i przekazanie podatku fiskusowi.

Stawka podatku od nieruchomości za garaż stanowiący odrębną własność

Garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy.ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czyli wg stawki dla budynków pozostałych (aktualnie maksymalnie 7,36 zł za 1 m2 - ponad 10 razy większej niż dla budynków mieszkalnych.

Podatek od nieruchomości 2012 – do 15 marca zapłać I ratę

Podatek od nieruchomości jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku podatkowego. Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Czyli jeżeli nie dostałeś decyzji „wymiarowej” o podatku od nieruchomości z gminy – nie musisz na razie płacić.

REKLAMA