REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki i opłaty lokalne w 2013 roku, Rzeszów i Podkarpacie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość miast na Podkarpaciu ustaliło na 2013 rok wyższe o ok. 5 % stawki podatku od nieruchomości i od środków transportu.

W Rzeszowie od 1 stycznia 2013 r. właściciele nieruchomości mieszkalnych zapłacą za metr kwadratowy 60 gr podatku (w ubiegłym roku 57 gr). Dla osób prowadzących działalność gospodarczą podatek wyniesie 22,79 zł za mkw. (w 2012 r. było to 21,91 zł).

Autopromocja

 

Nieco większy podatek będzie także dla właścicieli lokali wykorzystywanych pod usługi medyczne 4,62 - zamiast 4,44 zł.

 

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, zgodnie z przyjętym kilka lat temu założeniem, podwyżki podatku nie przekraczają wysokości inflacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W Rzeszowie podrożeją też podatki transportowe. Np. od małej ciężarówki, której masa nie przekracza 5,5 tony, trzeba będzie zapłacić roczny podatek od 672 do 776 zł - w zależności od tego, czy samochód spełnia warunki czystości spalin. Od większych ciężarówek podatek wyniesie od ponad 1,6 tys. zł za 12-tonową ciężarówkę do prawie 3 tys. zł za 31-tonową i większą.

 

Podatek od autobusów do 30 miejsc wyniesie natomiast od 957 zł do 1077 zł w skali roku, a od większych - od ponad 2 tys. do ponad 2,3 tys. zł. Opłaty za posiadanie psów zostały zniesione w Rzeszowie od 2009 roku.

 

Pozostałe stawki opłat w Rzeszowie: za miejskie bilety i wodę nie zmieniły się.

 

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

 

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

 

Natomiast w Mielcu, jak poinformował PAP rzecznik prezydenta miasta Krzysztof Urbański, wzrosły opłaty ma wodę. Od stycznia za metr sześcienny wody mielczanie zamiast 3,40 zł zapłacą 3,51 zł.

 

Wzrosły także podatki od nieruchomości, właściciele budynków mieszkalnych zapłacą 0,56 zł za mkw. (w ubiegłym roku było 0,53 zł). Dla osób prowadzących działalność gospodarczą podatek wyniesie 19,35 zł za mkw. W 2012 r. opłata ta wynosiła 18,60 zł za mkw.

 

W Mielcu od tego roku podrożały również bilety komunikacji miejskiej - o 10 gr. Samorząd miasta wprowadził także od stycznie 2013 r. roczną opłatę za posiadanie psa w wysokości 108 zł. "Tej opłaty można uniknąć, ale trzeba zaczipować swojego pupila. Można to zrobić za darmo" - dodał Urbański.

 

Nieznacznych podwyżek opłat w nowym roku mogą spodziewać się także mieszkańcy Przemyśla. Jak powiedział PAP rzecznik prezydenta miasta Witold Wołczyk, podwyżki nie przekraczają 5 proc. Wzrósł m.in. podatek od nieruchomości - za metr kwadratowy budynku właściciele zapłacą 0,58 zł. Z kolei dla budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza opłata wynosi od tego roku 21,98 zł za mkw.

 

W Przemyślu wzrosły (także średnio o 5 proc.) podatki za środki transportu. Za samochody powyżej 3,5 t do 5,5 t wynosi obecnie 680 zł. Za auto do 9 t opłata ta została ustalona na ponad 1,1 tys. zł. Powyżej 9 t podatek wynosi ponad 1,3 tys. zł. (PAP)

 

Podatki i opłaty lokalne w Rzeszowie w 2013 roku - vademecum:

 

podatek od nieruchomości - osoby fizyczne

podatek od nieruchomości - osoby prawne i jednostki organizacyjne

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata skarbowa

opłata od posiadania psów

podatek leśny - osoby fizyczne

podatek leśny  - osoby prawne i jednostki organizacyjne

podatek rolny - osoby fizyczne

podatek rolny  - osoby prawne i jednostki organizacyjne

 

Ulgi w podatkach na wniosek przedsiębiorców

Ulgi w podatkach na wniosek osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej

Ulgi w podatkach na wniosek osób prawnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej

Ulgi w podatkach stanowiących dochód Gminy Rzeszów

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA