REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Bydgoszczy w 2013 roku

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2013 roku mieszkańcy Bydgoszczy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły też opłaty za wodę, ścieki i parkowanie.

W Bydgoszczy rosną od stycznia ceny wody i ścieków oraz podatki od nieruchomości. Wzrost opłat zaplanowany jest już także na następne miesiące; będzie większa strefa parkowania płatnego w centrum miasta i nowy system opłat za wywóz śmieci.

Autopromocja

 Jedną z najbardziej dotkliwych podwyżek dla przeciętnych mieszkańców Bydgoszczy będzie wzrost opłat wodno-kanalizacyjnych. Wprawdzie w nowym cenniku zmniejszy się opłata za metr sześcienny wody, ale jednocześnie podrożeje taka sama ilość odprowadzanych ścieków i w sumie klienci Miejskich Wodociągów, korzystający z obu tych usług, zapłacą więcej o 13 groszy za każdy metr sześcienny.

 Nowością w taryfie wodociągowej jest wprowadzenie tzw. opłaty abonamentowej dla indywidualnych klientów, uzależnionej od zgłoszonego Wodociągom zapotrzebowania na wodę, która ma pokrywać "koszt utrzymania sieci w gotowości".

 W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to wydatek 4,23 zł miesięcznie, a dla mieszkańców bloków opłata może być dużo wyższa.

 Podatki dla właścicieli nieruchomości wzrosną o 3 gr za metr kw. w przypadku budynków mieszkalnych i - jak zaznaczają urzędnicy - to jedynie wyrównanie związane z poziomem inflacji. Z większą opłatą roczną muszą się jednak liczyć użytkownicy wieczyści gruntów, których wartość została ostatnio zwaloryzowana przez biegłych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Od początku roku do strefy płatnego parkowania w centrum Bydgoszczy włączona jest Wyspa Młyńska oraz ul. Sobieskiego na odcinku od ul. Rejtana w kierunku Brdy. Większa zmiana zaplanowana jest już od 1 marca, kiedy to strefa zostanie kolejny raz znacznie rozszerzona, o nową strefę B.

 Obejmie ona obrzeża ścisłego centrum miasta i parkowanie tu ma być nieco tańsze. O ile pół godziny postoju w strefie A kosztuje 1,50 zł, to w strefie B trzeba będzie zapłacić złotówkę.

Mieszkańcy centrum od 1 stycznia mogą kupować tańszy abonament na parkowanie. Jeśli będą zostawiać samochód na ulicy, na której są zameldowani, to zapłacą za to 30 zł miesięcznie (obecnie 75 zł).

 Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

 Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

 Na razie nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Władze miasta jednak nie wykluczają, że należy się z nimi liczyć w 2013 roku, ale ostateczny ich rozmiar i termin zostanie zatwierdzony po analizie dotychczas wprowadzanych działań oszczędnościowych w MZK.

 Podobnie jak w całym kraju, od 1 lipca także w Bydgoszczy zostanie uruchomiony nowy system organizacji wywozu śmieci, za który odpowiadać będzie magistrat. Decyzją radnych mieszkańcy sortujący domowe odpady zapłacą 12,50 zł od osoby, a ci, którzy nie zadeklarują sortowania, stawkę dwukrotnie wyższą.

 

Podatki i opłaty lokalne w Bydgoszczy w 2013 roku - vademecum:

 podatek od nieruchomości

Autopromocja

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata targowa

Autopromocja

opłata od posiadania psów

opłata uzdrowiskowa

opłata miejscowa

podatek leśny

podatek rolny

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA