REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

W Gorzowie Wlkp. ceny normalnych biletów na przejazdy autobusami i tramwajami wrosły o 30 gr, a ulgowych o 15 gr. Obecnie kosztują one odpowiednio 2,90 zł i 1,45 zł. Za miejskie bilety miesięczne trzeba zapłacić 92 zł (o 8 zł więcej niż dotychczas) i 46 zł (ulgowy; o 4 zł więcej niż dotychczas).

W połowie stycznia tego roku w Gorzowie zaczną obowiązywać nowe stawki za wodę i ścieki. Cena za metr sześcienny wody dla gospodarstw domowych wzrośnie o ok. 4,5 proc. i będzie wynosić 3,96 zł za m sześć. (dla przemysłu wyniesie 4,17 zł, wzrost o 5,5 proc.). W przypadku ścieków dla obu grup odbiorców cena jest jedna i zgodnie z nowymi stawkami będzie wyższa od obowiązującej o prawie 9 proc., wyniesie 5,34 zł na m sześć.

Wzrosły także, o 8,96 proc., stawki podatku od nieruchomości. Za mieszkanie trzeba zapłacić 73 gr za mkw., a za budynek, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza 22,82 zł za mkw.

Podatek od nieruchomości za grunty wykorzystywane pod działalność gospodarczą został podniesiony o 8 gr i wynosi obecnie 0,88 gr za mkw. Miasto podniosło także opłaty targowe średnio o 9,29 proc. W większości z nich cena wzrosła o 1 zł.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Radni Gorzowa nie podnieśli podatku od środków transportu, a niektóre jego pozycje obniżyli. Dla przykładu: podatek od samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie wynosi 594 zł, powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 798 zł, a powyżej 9 ton i poniżej 12 ton - 996 zł.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Rada Miejska w Gorzowie zdecydowała, że nie będzie obowiązku wnoszenia opłat za posiadania psa.

Nie zmieniły się stawki czynszu za lokale komunalne.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

 

W Zielonej Górze ceny za wodę i ścieki na razie nie zmieniły się. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje wprowadzenie podwyżek w kwietniu br. "Do końca marca obowiązują dotychczasowe taryfy na wodę i ścieki. Propozycja nowych na pewno będzie wyższa, ale podlega ona obecnie weryfikacji" - poinformowała PAP Monika Wiśniewska z biura prezydenta miasta.

Opłata za metr sześcienny wody wynosi w Zielonej Górze 3,75 zł. Opłaty za ścieki dla gospodarstw domowych to koszt rzędu 4,96 zł, a dla pozostałych 6,47 zł.

Stawki podatku od nieruchomości w 2013 pozostają w Zielonej Górze na niezmienionym poziomie i wynoszą: za budynki mieszkalne 42 gr od mkw. powierzchni użytkowej, a dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wynosi 18,60 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Są to stawki roczne.

Wzrosły natomiast miesięczne stawki czynszu najmu lokali mieszkalnych. Obecnie cena za mkw to 6,36 zł. Wcześniej opłata wynosiła 5,78 zł, co oznacza wzrost o ok. 9 proc. Dla lokali socjalnych, przeznaczonych dla osób o niskich dochodach, czynsz za mkw podrożał o 3 gr i wynosi obecnie 71 gr za mkw.

Nowy rok nie przyniósł w Zielonej Górze podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej - normalny nadal kosztuje 3 zł, a ulgowy o połowę mniej.

Na razie w Gorzowie i Zielonej Górze nie zapadły jeszcze decyzje, w jaki sposób będą naliczane opłaty za wywóz i utylizację śmieci oraz jakie będą stawki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA