REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

REKLAMA

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

W Gorzowie Wlkp. ceny normalnych biletów na przejazdy autobusami i tramwajami wrosły o 30 gr, a ulgowych o 15 gr. Obecnie kosztują one odpowiednio 2,90 zł i 1,45 zł. Za miejskie bilety miesięczne trzeba zapłacić 92 zł (o 8 zł więcej niż dotychczas) i 46 zł (ulgowy; o 4 zł więcej niż dotychczas).

Autopromocja

W połowie stycznia tego roku w Gorzowie zaczną obowiązywać nowe stawki za wodę i ścieki. Cena za metr sześcienny wody dla gospodarstw domowych wzrośnie o ok. 4,5 proc. i będzie wynosić 3,96 zł za m sześć. (dla przemysłu wyniesie 4,17 zł, wzrost o 5,5 proc.). W przypadku ścieków dla obu grup odbiorców cena jest jedna i zgodnie z nowymi stawkami będzie wyższa od obowiązującej o prawie 9 proc., wyniesie 5,34 zł na m sześć.

Wzrosły także, o 8,96 proc., stawki podatku od nieruchomości. Za mieszkanie trzeba zapłacić 73 gr za mkw., a za budynek, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza 22,82 zł za mkw.

Podatek od nieruchomości za grunty wykorzystywane pod działalność gospodarczą został podniesiony o 8 gr i wynosi obecnie 0,88 gr za mkw. Miasto podniosło także opłaty targowe średnio o 9,29 proc. W większości z nich cena wzrosła o 1 zł.

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Radni Gorzowa nie podnieśli podatku od środków transportu, a niektóre jego pozycje obniżyli. Dla przykładu: podatek od samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie wynosi 594 zł, powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 798 zł, a powyżej 9 ton i poniżej 12 ton - 996 zł.

Rada Miejska w Gorzowie zdecydowała, że nie będzie obowiązku wnoszenia opłat za posiadania psa.

Nie zmieniły się stawki czynszu za lokale komunalne.

 

W Zielonej Górze ceny za wodę i ścieki na razie nie zmieniły się. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje wprowadzenie podwyżek w kwietniu br. "Do końca marca obowiązują dotychczasowe taryfy na wodę i ścieki. Propozycja nowych na pewno będzie wyższa, ale podlega ona obecnie weryfikacji" - poinformowała PAP Monika Wiśniewska z biura prezydenta miasta.

Opłata za metr sześcienny wody wynosi w Zielonej Górze 3,75 zł. Opłaty za ścieki dla gospodarstw domowych to koszt rzędu 4,96 zł, a dla pozostałych 6,47 zł.

Stawki podatku od nieruchomości w 2013 pozostają w Zielonej Górze na niezmienionym poziomie i wynoszą: za budynki mieszkalne 42 gr od mkw. powierzchni użytkowej, a dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wynosi 18,60 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Są to stawki roczne.

Wzrosły natomiast miesięczne stawki czynszu najmu lokali mieszkalnych. Obecnie cena za mkw to 6,36 zł. Wcześniej opłata wynosiła 5,78 zł, co oznacza wzrost o ok. 9 proc. Dla lokali socjalnych, przeznaczonych dla osób o niskich dochodach, czynsz za mkw podrożał o 3 gr i wynosi obecnie 71 gr za mkw.

Nowy rok nie przyniósł w Zielonej Górze podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej - normalny nadal kosztuje 3 zł, a ulgowy o połowę mniej.

Na razie w Gorzowie i Zielonej Górze nie zapadły jeszcze decyzje, w jaki sposób będą naliczane opłaty za wywóz i utylizację śmieci oraz jakie będą stawki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA