reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podwyżka podatków i opłat lokalnych w Gdańsku w 2013 r.

Podwyżka podatków i opłat lokalnych w Gdańsku w 2013 r.

Podatki lokalne w Gdańsku rosną w 2013 r. średnio o 4 proc. Mieszkańcy miasta zapłacą wyższe podatki m.in. od nieruchomości, od środków transportu, dostarczania wody, odbierania ścieków.

W 2012 r. opłata za metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej wynosiła 0,70 zł, teraz - 0,73 zł. Z kolei w przypadku nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą podatek wzrósł z 21,94 zł do 22,82 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Podniesiona została wysokość podatku od środków transportu, uzależnionego od wielkości i typu auta. Przykładowo właściciel pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony (dla samochodów spełniających europejskie normy ekologiczne) zapłaci w tym roku 504 zł (w ubiegłym roku było to 480 zł).

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

 

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Nieznacznie podwyższona została też w 2013 r. opłata targowa. Za sprzedaż z auta, przyczepy, platformy w minionym roku wynosiła ona 6,20 zł, a teraz wzrosła do 6,40 zł; z kolei za sprzedaż z ziemi, ręki, stoiska, straganu, stołu itp. pobierano dotąd 2,20 zł, od 1 stycznia 2013 r. - 2,30 zł.

Wysokość opłaty miejscowej potocznie nazywanej opłatą klimatyczną w 2013 r. wzrośnie o 10 groszy do 2,10 zł.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.

W 2013 r. wzrosła w Gdańsku cena wody. W ubiegłym roku za dostarczenie metra sześciennego wody i odebranie takiej samej ilości ścieków gdańszczanie płacili 9,56 zł. W 2013 roku - 9,81 zł.

Ceny biletów komunikacji miejskiej proponuje Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, do którego należą samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pruszcza Gd., Kolbud, Żukowa, Kosakowa, Rumi, Redy, Wejherowa i Luzina.

Pod koniec stycznia przedstawiciele tej organizacji ocenią wpływy z biletów z komunikacji za ubiegły rok. Jeśli będą one pokrywać ponad 50 proc. kosztów funkcjonowania transportu publicznego wówczas podwyżka cen biletów nie będzie konieczna. W innym przypadku, dojdzie do wzrostu cen biletów w połowie roku.

O swoje kieszenie nie muszą się martwić w Gdańsku miłośnicy psów. Opłata za posiadanie tego zwierzęcia została zniesiona przez władze miasta w 2008 roku.

Podatki i opłaty lokalne w Gdańsku w 2013 roku - vademecum

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama